A tavalyi visszaesés után idén a hazai lakáspiac forgalma biztató képet mutat, még kontinentális összevetésben is. Éves szinten az előzetes adatok szerint bő harmadával, az előző negyedévhez képest közel ötödével bővült a hazai tranzakciószám január és március között. Ám még ezzel is távol vagyunk a korábbi években megszokott piaci pezsgéstől - derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből.
Ismét megjelent az OTP legújabb Lakóingatlan Értéktérképe, ami évente kétszer, a valós lakáspiaci adásvételek alapján térképen teszi közzé a lakásárakat, azok változását és a lakáspiac aktuális folyamatait. A 2023-as évre vonatkozóan elmondható, hogy országosan közel 30%-os forgalomcsökkenés mellett 8% körüli nominális drágulás (azaz a magas infláció miatt közel kétszámjegyű reálár-csökkenés) volt mérhető a hazai lakóingatlanok piacán. A forgalom azonban az utolsó negyedévben – köszönhetően a 2024 elejétől bevezetett új lakástámogatási rendszer miatti előre hozott vásárlásoknak, a javuló makrogazdasági kilátásoknak és a folyamatosan csökkenő kamatszintnek – már emelkedőbe fordult. Emellett a lakásárakban is történt egy nagy változás, 9 év után nem az V. kerület lett a legdrágább.
Erősödött a külföldi állampolgárok jelenléte a magyar ingatlanpiacon a 2023-as év során, 2024-ben pedig várhatóan további élénkülés várható mind a hazai, mind más nemzetek befektetői felől. Az EU-n kívüli külföldiek a tavalyi enyhe piacon 2981 esetben nyújtottak be ingatlanvásárlási kérelmet, ami 18%-os növekedést jelez 2022-höz képest, és a teljes évre becsült hazai ingatlantranzakciók 3%-át fedi le a Duna House elemzése szerint.
Noha a forgalmat és áralakulást tekintve Budapestet és a fokozottan iparosodó városokat tartják a lakáspiac vezető területeinek, a statisztika máshol mutatja a legforróbb pontokat. Ezek közé tartozik például Salgótarján, ahol az utolsó fél évtizedben a legnagyobb arányban cseréltek gazdát az otthonok, csakúgy, mint Zalában, ahol a megyeszékhelyen kívül ugyancsak kiemelkedően pörgött a használtpiac - derül ki az OTP Ingatlanpont felméréséből.
Kezd kilábalni a hullámvölgyből a lakáspiac, az első negyedéves tranzakciószámok az egy évvel ezelőtti évkezdethez képest majdnem 35 százalékkal magasabb forgalomról árulkodnak, főleg a főváros éledezik –összegezte a legfrissebb adatokat az Otthon Centrum vezérigazgatója.
Melyek a hazai építőipar és a lakáspiac aktuális trendjei uniós összevetésben? Hogyan alakulnak az ingatlanárak, a lakásépítések és mi várható idén a tranzakciószámokban Magyarországon? Milyen változást hozhat az állami beruházások bővülése és az uniós források kiszélesítése az építőipari vállalkozások számára, és hogy látja a bank a fejlesztők és építőipari vállalkozások helyzetét és jövőjét? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ az MBH Bank szakértői.
Az elmúlt évtizedben évente jellemzően 90-150 ezer között változott a Magyarországon eladott lakások száma, ugyanakkor vannak olyan városok vagy fővárosi kerületek, ahol az átlagnál élénkebb a lakáspiac. Más helyeken viszont egy főre vetítve és a lakásállományhoz képest is kevesebb lakás cserél gazdát, vagyis lassabb a lakások forgási sebessége. Az alábbiakban a budapesti kerületek és a megyeszékhelyek példáin keresztül néztük meg két kiemelt időpontban, hogy hol, mekkora a lakóingatlanok iránti kereslet, valamint egy térképen is megmutatjuk az országon belüli különbségeket.
Tavaly a román lakáspiacon 157 462 lakás cserélt gazdát, 10,3 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) legfrissebb adatai szerint.
Év végi lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben ingatlanpiaci elemzők, cégvezetők és értékesítési vezetők mondták el véleményüket a piac várható alakulásáról, előrejelzést adva a 2024-ben várható lakásárakról, tranzakciószámokról, vagy a bérleti díjak mozgásáról. Ezt követően Csorba Dániel, ingatlanértékesítő, vlogger, a kollégái körében is készített egy hasonló felmérést, melyben kimondottan ingatlanértékesítőket kérdezett meg a várható irányokról. A kérdésekre több mint 100 válasz érkezett, melyeket összegezve mutatunk be, lehetőséget adva az általunk megkérdezett szakemberek véleményével való összehasonlításra.
A pozitív gazdasági előrejelzések és a kormányzati intézkedések hatására újra növekedési pályára léphet az ingatlan- és hitelpiac 2024-ben a Duna House cégcsoport várakozása szerint. Ez az ingatlanpiacon 20-30, a hitelpiacon 30-40%-os növekedést is jelenthet a főbb mutatószámokban. A piaci élénkülés az árakra is pozitív irányba fog hatni, éves szinten 5-10%-os emelkedéssel számolnak az ingatlanközvetítő vállalatnál. A CSOK Plusz, az önkéntes kamatplafon, az egyre erősödő bizalom, a bőséges kínálat, és a csökkenő állampapírhozamok lehetnek a legjelentősebb pozitív tényezők.
Portugália lakáseladásai 22%-kal csökkentek 2022 első félévében az emelkedő kamatlábak és a külföldi vásárlóknak nyújtott ösztönzők megszűnése miatt - írta meg a Bloomberg. Az idei év első felében a lakáseladások 22%-kal, 68 000 darabra csökkentek a tavalyi év azonos időszakához képest. A visszaesést a növekvő kamatlábaknak és a kormány azon döntésének tulajdonítják, hogy megszünteti az egyes külföldi vásárlóknak nyújtott ösztönzőket - jelentette a Jones Lang LaSalle (JLL) ingatlanszolgáltató.
A 2022 végén előre jelzett borús ingatlanpiaci helyzet végül nem teljesen a várakozásoknak megfelelően alakult idén. Bár a bizonytalan kilátások a tavalyi második félévben mind a keresleti, mind a kínálati oldalon visszaesést hoztak, tavasztól ismét nőtt az érdeklődők száma a lakáspiacon. Az OTP Bank és az OTP Ingatlanpont szeptemberi közös sajtóeseményén elhangzottak alapján az elkövetkező egy-két évben még nem számíthatunk látványos javulásra, de a piacra élénkítően hathat az energiahatékonyságra való fókuszálás, mely hosszútávon elősegítheti a költséghatékony otthonteremtést és lakhatást.
2023 első negyedében önmaga Európa-csúcsát is megdöntötte a magyar lakásárindex. Bár az év vége után az idei első három hónapban is lassulás jellemezte az európai piacot, biztató információkat is találni a legfrissebb európai statisztikákban a hazai lakásszektor kilátásainak megítéléséhez. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint azonban nem biztos, hogy az Eurostat piaci pillanatfelvételén már feltűnt a hazai lejtmenet vége.
Frissítette idei első negyedévre vonatkozó lakásárindexét a KSH, ami alapján minimálisan felfelé módosultak a számok, azaz a korábbinál valamivel erősebb volt az árnövekedés. Ez sem jelent azonban nagy ugrást a megelőző negyedévekhez képest, kis túlzással elmondható, hogy 2022 harmadik negyedéve óta stagnáló lakásárakat látunk, ami elsősorban a gazdasági folyamtokkal összefüggő keresletcsökkenéssel és ezzel együtt az adásvételek számának csökkenésével magyarázható.
A brazil Pix azonnali fizetési rendszer továbbra is sikert sikerre halmoz: az első negyedévben több tranzakciót hajtottak végre a platformon, mint hitel- és betéti kártyával együttvéve - írja a Finextra.
Megjelent a KSH legfrissebb, 2023 első negyedéves, előzetes adatokat tartalmazó lakásárindexe, ami alapján úgy tűnik, hogy az adásvételek számának drasztikus visszaesését egyelőre nem követte az árak hasonló ütemű zuhanása. Az előzetes számok szerint nominálisan stagnáló árakat látunk: a korábbi negyedéves 2 százalékos csökkenés után most 2 százalékkal emelkedtek az árak, vagyis lényegében a 2022 harmadik negyedéves szinten állnak. De mit jelent ez a piaci fundamentumokhoz képest és mi jöhet az év hátralévő részében?
Nagyot fordulhat a világ.
Nem sikerült jól a válságtanácskozás.
Lehet izgulni.
Biden négy évét és a következő időszak esélyeit értékeltük a mai Checklistben.
Az orosz-ukrán háború végkimenetele is múlhat az amerikai szavazókon.