A brit font árfolyama 14 hónapos mélypontra süllyedt az amerikai dollárral szemben, miközben a kötvénypiacokon tapasztalható eladási hullám fokozta a befektetők aggodalmát a brit eszközökkel kapcsolatban. Ez a helyzet további nyomást gyakorol Rachel Reeves pénzügyminiszterre, aki igyekszik megnyugtatni a piacokat - tudósított a The Guardian.
A tegnapi amerikai kamatdöntő ülés után a kínai jegybank kedvezőbb fixing szintekkel próbálja csökkenti a yüanra nehezedő leértékelődési nyomást.
A Wall Street elemzői szerint az amerikai dollár tovább fog erősödni a következő időszakban, még akkor is, ha Donald Trump megválasztott elnök nyíltan a gyengébb valuta előnyeit hangsúlyozza. A szakértők úgy vélik, a gazdasági folyamatok, a fiskális ösztönzés és a várható kamatemelések egyaránt a dollár javára billentik a mérleget, akár az euróval való paritás felé.
Többhetes csúcs közelébe kapaszkodott hétfőn reggel a forint az euróval és a dollárral szemben a kedvező nemzetközi piaci hangulatban, és az is segíthetett a magyar fizetőeszköznek, hogy Varga Mihály leendő jegybankelnök mai parlamenti meghallgatásán a kiszámítható, stabil árfolyam és az alacsony infláció elérésének és fenntartásának fontosságáról beszélt. Délre azonban lefordult a forint ezekről az erősebb szintekről, részben azért, mert a dollár újra erősödni kezdett.
Az oroszországi Kazanyban októberben megrendezett BRICS-csúcs, mint ahogy minden csúcstalálkozónál ez megszokott, jórészt a fotózkodás jegyében telt. A csúcs másik fő történése is inkább szimbolikus volt, mint érdemi: az orosz pénzügyminisztérium és a központi bank bemutatta a „nemzetközi monetáris és pénzügyi rendszer javításáról” szóló jelentését, amely alatt az orosz tisztviselők nyilvánvalóan azt értették, hogy „alternatívát kell találni a fegyverként használt dollárral szemben”.
Donald Trump ismét a dollár globális dominanciáját vette védelmébe, figyelmeztetve a Brics-országokat, hogy 100%-os vámokat vetne ki a Kína és Oroszország vezette szövetség tagjaira, ha valutaalternatívát teremtenének a dollár helyett. Az Egyesült Államok volt elnöke szerint a dollár elvesztése a világgazdasági vezető szerep elvesztésével érne fel, ezért semmilyen agresszív lépéstől nem riad vissza.
Donald Trump 100 százalékos vámokkal fenyegette meg a BRICS-országok tömörülését, miután felmerült, hogy közös valutát hoznának létre. Az Egyesült Államok megválasztott elnöke kemény fellépést ígér a dollár dominanciáját veszélyeztető törekvésekkel szemben - tudósított a CNN.
Tovább esett a forint a csütörtöki kereskedésben, délelőtt egészen 415-ig ütötték az euróval szemben, ami új kétéves forintmélypontot jelentett. A forint esése napok óta teljesen kilóg a régiós devizák trendjéből, így a forint új történelmi mélypontra bukott a lengyel fizetőeszközzel szemben. Estére aztán a 413-as szintig korrigált vissza a kurzus, amit elsődlegesen magyarspecifikus hírek mozgatnak mostanság. Ilyen a péntek reggelre várt, új MNB-elnök személyével kapcsolatos bejelentés, valamint a péntek estére időzített Moody's hitelminősítői felülvizsgálat, de a befektetők figyelnek az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokra is kockázatot jelentő szankciókra is.
Egy korábbi magas rangú kínai pénzügyi szabályozó tisztviselő, Xiao Gang, arról beszélt, hogy Peking vezetői „pszichológiai” célokat tűznek ki az ország tőzsdéi és a valutaárfolyamok számára, amelyek nem alapulnak gazdasági fundamentumokon. Ez pedig a befektetéseink szempontjából is érdekes tanulságokkal szolgál.
A Svájci Nemzeti Bank (SNB) felkészült a devizapiaci beavatkozásra, amennyiben az amerikai elnökválasztás után a svájci frank felértékelődésének megfékezése szükségessé válik. Martin Schlegel, az SNB elnöke szerdán egy berni sajtótájékoztatón beszélt a bank stratégiájáról és a lehetséges piaci reakciókról.
A japán kormány egyre jobban aggódik a jen árfolyama miatt, miután ismét intenzív gyengülésbe kezdett a deviza. Mindez nyomást helyezhet a feltörekvő piaci valutákra, mint a forint.
835 milliárd koronás (76 milliárd dolláros) nyereségre tett szert a norvég állami nyugdíjalap, a világ legnagyobb szuverén pénzügyi alapja az idei harmadik negyedévben - közölte a vagyonkezelő, a Norges Bank Investment Managemen.
Ezt a hetet is 400 felett kezdte a forint, és meg is rekedt a fontos szint felett, hétfőn sem tudott ez alá erősödni az euróval szemben. Délelőtt enyhe erősödést mutatott a magyar deviza, de több tesztelés után is mindig 401 környékéig fordult vissza a kurzus. A hét második felében jönnek fontos makroadatok és események, ezek megmozgathatják a devizapiacot. Csütörtökön tartjuk a Budapest Economic Forumot, az ezen elhangzó üzenetek is hatással lehetnek a forintra.
A tavalyi, 14 éve nem látott megtorpanás után ismét dinamikusan emelkedik a forgalomban készpénz állománya Magyarországon – mutatják az MNB hétfőn közzétett adatai. Szeptember végén 7,7%-kal több forint készpénzt használtunk, mint egy évvel korábban, a valutatartás viszont csökkent legutóbb, ebben az utóbbi időszak forintgyengülése hozhat újabb fordulatot.
Új adó élesedett ma: a devizakonverziót is megadóztatja a kormány egy 0,45%-os mértékű kiegészítő tranzakciós illeték formájában. Piaci forrásaink szerint a vállalati tranzakcióknál hamarosan tételesen is megjelenhet ez a legtöbb bank és más szolgáltató díjaiban, de az is jellemző lehet, hogy a vételi és eladási árfolyam különbözetét jelentő spreadet szélesítik ki. A lakossági tranzakciók díjemelését év végéig moratórium korlátozza, de az árfolyamrés tágítása náluk ugyanúgy terítéken van, márpedig az új sarc egy 400 forintos euróárfolyam mellett 3,6 forintos elvonást jelent. Sőt, a valutaváltóknál már az illeték mértékének megfelelő díjemeléssel is találkoztunk. Egyelőre kérdés, hogy a miniszteri ígéretnek megfelelően a középárfolyamon váltó szolgáltatók kapnak-e könnyítést legalább a lakossági devizaváltásokra.
Enyhe erősödéssel kezdte a forint a reggelt a két vezető devizával szemben, kitarthat a lendület egész nap, de kicsi az esély, hogy erősödéssel zárja az augusztust a hazai valuta. Már délelőtt felzavarta a piacokat a német tartományi inflációs adat, majd délután a felfelé korrigált amerikai GDP-beszámoló is löketet adott a dollárnak, ezzel gyengítve az eurót és visszafogva a forintot.
Átcsoportosítás a 2025-ös büdzsében.
A döntés John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King aktáit érinti.
Magukra vállalnák az amerikai hozzájárulást.
A UnitedHealthcare élén.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?