A 2024-es globális összevetés alapján lehagyta Magyarország Chilét és Görögországot a napenergia hasznosításában, hiszen 25%-ra ugrott az áramtermelésen belüli súlya, és így világelső lett a napenergia hasznosításában – hívta fel a figyelmet kedd reggeli Facebook-posztjában a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
A keddi rekordot több, mint 120 MW-tal megdöntötte csütörtökön az ipari méretű naperőművek áramtermelési csúcsa, hiszen a friss rekord csütörtökön 11 óra tájban 3883 MW volt, és ezzel párhuzamosan a három naperőművi kategória együttes termelése is új történelmi rekordot ért el 6266 MW-tal – emelte ki pénteki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Erről a fejleményről és az általa okozott fokozott kihívásokról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen a tárca két államtitkára is részt vesz, részletes program itt, jelentkezés itt.
Tegnap 11 óra tájban 3747 megawattnyi villamosenergiát termeltek az ipari méretű naperőművek Magyarországon, amely az aktuális rendszerterhelés 84%-át tette ki, és a háztartási méretű, illetve saját célra termelő erőművekkel együtt a termelés 6178 MW volt, mindkét érték új történelmi csúcsot jelent – emelte ki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Közben a HUPX magyar áramtőzsdén megint több órán keresztül nulla euró körüli árak alakultak ki. Erről a komplex helyzetről és az általa okozott komoly energetikai kihívásokról mind szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és a jelentkezés itt érhető el.
A Paksi Atomerőműben befejezték az 1. blokk 2025. évre tervezett karbantartását és éves főjavítását. Az üzemeltető szakemberek felterhelték a blokkot - írja az Országos Atomenergia Hivatal.
A napsütéses időben kedden 11:45-12:00 között új történelmi áramtermelési csúcsot produkáltak az ipari méretű naperőművek Magyarországon, illetve az azon kívüli háztartási méretű és saját célra termelő erőművek is – hívta fel a figyelmet a hitelesített adatokra az Energiaügyi Minisztérium. Amellett, hogy ez örvendetes, hiszen az aktuális rendszerterhelésnél bőven több zöld áramot termelt Magyarország, súlyos következmény is van: a masszív áramtúltermelést nulla euró körüli áron kénytelen értékesíteni Magyarország a szomszédos országokba, aztán az esti-éjjeli órákban sokszoros áron kénytelen importálni. Erről a témáról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyről részletek itt érhetők el.
Az év elején számos hónapot követően ismét emelkedett a napelem modulok ára egyebek mellett a kereslet erősödése, a termeléscsökkentések és az újabb fejlesztések előretörésének hatására. Hosszú távon várhatóan folytatódhat az esés, de az árak alakulása és a prémium termékek keresletének fellendülése a kínálat és a kereslet közötti kiegyensúlyozottabb dinamikára utal. Az emelkedő modulárak felhasználói szempontból kedvező hatása, hogy jobb minőségű nyersanyagok használatára késztetheti a gyártókat, ami a napelemes rendszerek megbízhatóságát is növelheti.
Az amerikai földgázpiacon egyre inkább megismétlődni látszik az európai spekulációs hullám: a hedge fundok (spekulatív befektetési alapok) és egyéb nagy befektetők hónapok óta rekordmennyiségben vásárolják a gázpiaci határidős és opciós szerződéseket, miközben a kínálati oldalon csökkenő készletek és növekvő kereslet hajtja az árakat. Az amerikai gáztőzsde árjegyzése a tavalyi mélypontról már több mint két és félszeresére emelkedett, a nettó long pozíciók pedig 2017 óta nem látott szinten vannak. Európában nemrég hasonló folyamatok vezetett hirtelen áreséshez a TTF gáztőzsdén – vajon az amerikai piacon is elérkezhet a fordulópont?
A szombati napsütéses időben, február 22-én, minden eddiginél magasabbra, 3490 megawattra ugrott az ipari méretű naperőművek termelési csúcsa déltájban egy negyedórában, és a teljes naperőművi parkból az áramhálózatba betáplált villamos energia mennyisége szintén új csúcsot ért el 4497 megawattal – hívta fel a figyelmet a dupla rekordra hétfői Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Ezekről a fejleményekről, a naperőművek üzleti kilátásairól és az új energiatároló pályázatról is részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Új rekordot hozott a tegnapi nap, ugyanis először mutatott ki 4000 MW-ot meghaladó mértékű napelemes termelést az átviteli rendszerirányító (MAVIR) - közölte az Energiaügyi Minisztérium Facebook oldalán. A minisztérium szerint ez a rekord nem fog sokáig kitartani, hiszen a több mint 300 ezer hazai naperőmű beépített teljesítménye együttesen 7757 megawattot tesz ki, így könnyen lehet, hogy a közeljövőben is új csúcsokat dönt a hazai napenergiatermelés.
A Siemens Energy nyilvánosságra hozta a 2025-ös pénzügyi év első negyedéves eredményeit, amelyek figyelemre méltó számokat mutatnak. Noha egyes szegmensek megrendelései elmaradtak az előző év rekordmagas szintjétől, a gázalapú és szélerőműves üzletágak erőteljes növekedést produkáltak. A vállalat továbbra is optimistán tekint a piacra, hiszen a villamosenergia-fogyasztás növekedése és az energetikai átállás folyamatos beruházásokat generál.
Kína azt tervezi, hogy nyár elejétől megszünteti az egyes újonnan telepített megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia állami támogatását. Az ázsiai ország úgy véli, hogy a napelemek és szélturbinák fejlettségi szintje már lehetővé teszi, hogy ezek a technológiák állami segítség nélkül, piaci alapú finanszírozás mellett is fenntarthatóan működjenek a jövőben - írta meg a Barron's.
A Paksi Atomerőmű 4. blokkja 2025.02.10-én 03 óra 35 perctől újra névleges teljesítményen üzemel – közölte az erőmű hétfőn reggel a honlapján.
A globális szénfelhasználás továbbra is rekordszinteken marad, annak ellenére, hogy az elmúlt években számos ország elköteleződött a tiszta energiaforrások mellett. Az Egyesült Államok szénexportja folyamatosan emelkedik a növekvő globális kereslet kielégítésére, miközben a világ szénkapacitása 2024-ben új rekordot ért el, közel 2175 gigawattot - tudósított a Cnbc.
Az MVM Paksi Atomerőmű 4. blokkján 2025. február 09-én délután automatikus védelmi működés történt, amely 180 MW-tal csökkentette a blokk villamos teljesítményét. A szakemberek dolgoznak a hiba elhárításán. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs.
Volodimir Zelenszkij további atomreaktorok támogatására szólította fel az ukrán parlamentet, írja a Bloomberg.
Az év elején újabb lényeges fejezetéhez ért a naperőművek magyarországi története, miután a rendszerirányító MAVIR internetes oldalán január elsejétől elérhetővé váltak a hazai háztartási méretű (HMKE) és a saját célra termelő (SCTE) naperőművek napon belüli termelési adatai is.
Mennyivel emelkedtek az árak?
Az ukrajnai fegyverszállítások leállítása kellene ehhez - mondja Peszkov.
Az új egyházfő már most kijelentette: Ferenc pápa örökségét kívánja folytatni.
Egyre több tapasztalatot szereznek a cégek.
Elsőként Donald Trump jelentette be a sikert.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?