Az Államadósság Kezelő Központ friss adatai szerint névértéken számítva 19 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak május végén, mint 2024 végén, azaz a háztartások idén nettó értelemben csökkentették a lakossági állampapír-állományukat, eltekintve az intézményi piacon megvalósított vásárlásaiktól. Az idén már kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 1911 milliárd forinttal csökkent, az átrendeződés két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP, utóbbi két típus együttes állománya most először meghaladta az inflációkövető papírokét. A befektetők ezzel egyértelműen jelezték, hogy a kamatszint fontos számukra, és hajlamosak rugalmasan alkalmazkodni a megváltozott környezethez.
Drága mulatság volt a prémium állampapírok kamatainak kifizetése, de jó helyre került a pénz – hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság szervezésében megrendezett beszélgetés során. A 2025-ös állampapír-kamateső hatásait Hoffmann Mihály, az ÁKK elnök-vezérigazgatója, Banai Ádám, az MNB ügyvezető igazgatója és főközgazdásza, valamint Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója vitatták meg egymással. A beszélgetést Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője moderálta.
Az előző heti 138,9 milliárd forint után a múlt héten 107,5 milliárd forintnyi lakossági állampapírt értékesítettek a forgalmazók az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) friss adatai szerint. Csak némileg hagyott alább tehát a május 21-ei PMÁP-kamatfizetések utáni lendület, amely során a befektetők elsősorban a FixMÁP és a BMÁP felé súlyozták át állampapír-portfóliójukat.
Az Államadósság Kezelő Központ friss adatai szerint névértéken számítva 94 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak május közepén, mint 2024 végén, azaz a márciusi kilengés ellenére a lakosság idén összességében nettó vásárlóként volt jelen a piacon. Az idén már kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 1704 milliárd forinttal csökkent, az átrendeződés két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP, utóbbi két típusba 2025-ben több mint 2200 milliárd forint új megtakarítás áramlott.
Érkeznek a májusi PMÁP-kifizetések, május 21-én szerdán 98 milliárd forintnyi – a névérték arányában 19%-os – kamatot zsebelhetnek be a lakossági befektetők. Ezenkívül az egyik PMÁP-sorozat tőkelejáratának köszönhetően további 163 milliárd forint is üti a befektetők markát. A napokban magyarok tömegei kapnak sms-értesítést a Prémium Magyar Állampapír kifizetésekről, ezt követően megindulhat a már átárazódott állampapíroknál is látott portfólióátrendezés.
47 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak április végén, mint 2024 végén, azaz a márciusi kilengés ellenére a lakosság idén összességében nettó vásárlóként volt jelen a piacon. Az idén már kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 1639 milliárd forinttal csökkent, az átrendeződés két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP, utóbbi két típusba 2025-ben több mint 2100 milliárd forint új megtakarítás áramlott.
Múlt héten igen nagy összeget, 194 milliárd forintot lapátoltak lakossági állampapírba a befektetők, ez az év hatodik legnagyobb értéke az Államadósság Kezelő Központ közzétételei szerint. A hatalmas kereslet hátterében azonban egy új tényező is állhat: egy változtatás következtében a forgalmazók is megjelenhettek a lakossági állampapírok piacán.
30 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak április közepén, mint december végén, vagyis ismét pluszba került a mérleg a márciusi kilengést követően. Ez a névértékes növekmény az eddigi 950 milliárd forintnyi kamatfizetéshez képest elenyésző, de ez nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok szinte teljes egészében elhagyták volna az állampapírpiacot: úgy tűnik, ennek egy része az intézményi papírokban landolt. Az év első három és fél hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen több mint 1260 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
Váratlanul új lakossági állampapírokat dobott piacra az Államadósság Kezelő Központ, többek között hosszabb futamidejű Fix Magyar Állampapír is érkezik, de változtak a Prémium Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír feltételei is. Kiszámoltuk, milyen időtávra melyik papír lehet a legkedvezőbb befektetés, attól függően, hogy milyen inflációs- és hozampályát fogunk bejárni a következő években.
Jön az új, 10 éves Prémium Magyar Állampapír, csökken a Bónusz Állampapír kamatprémiuma, miközben új, 5 éves terméket dob piacra az ÁKK a Fix Magyar Állampapírból. A lakossági állampapírt forgalmazókat érintő változások is jönnek egy állampapírcsere lehetőségével.
Múlt héten 87,7 milliárd forintért vásároltak lakossági állampapírokat a háztartások, ezzel látszólag lecsengett az év eleji kamatfizetések által hajtott hatalmas érdeklődés. Főként két kötvényt zsákoltak a magyarok, a Fix Magyar Állampapírt és a Bónusz Magyar Állampapírt. Ebben a hónapban még két napon várható PMÁP-kamatfizetés, április 20-án és 22-én – ezek valamelyest még felhajthatják a lakossági papírok iránti keresletet.
Fordult a kocka: 57 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március végén névértéken, mint december végén, pedig egészen februárig sikerült tartani a pozitív trendet. A változást az hozhatta el, hogy múlt hónapban amellett, hogy több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott, volt egy jelentős tőkelejárat is. Az év első három hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen közel 1200 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
Múlt héten 154,6 milliárd forintért vásároltak lakossági kötvényeket a háztartások, ez az idei év hatodik legnagyobb heti értékesítésének tekinthető. Ugyan múlt héten nem volt PMÁP-kamatfizetés, a március végi hatalmas PMÁP-kifizetés áthúzódó hatása részben magyarázhatja a csinos összeget.
Múlt héten elképesztő összeget, 217 milliárd forintot lapátoltak lakossági állampapírba a háztartások, ez az év negyedik legnagyobb értéke az Államadósság Kezelő Központ közzétételei szerint. A teljes bruttó értékesítés 83%-át a Fix Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír vonzotta be. A hatalmas kereslet egyik oka, hogy most zárultak le minden idők legnagyobb PMÁP-kamatfizetései.
Jövő keddtől, azaz április 1-től új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. A FixMÁP-ból és a PMÁP-ból egyelőre nem várható új sorozat, a mostaniakat ugyanis április végéig meghosszabbították.
Rosszul indult az év a magyarok pénztárcájára nézve, januárban és februárban is meglepően fájdalmas inflációs adatok érkeztek. Erre reagálva az árstabilitásért felelős Magyar Nemzeti Bank jóval feljebb tolta az idei évre szóló inflációs várakozását, és hasonló reakció várható a piaci elemzőktől is, akik már a februári adat ismerete előtt 5%-ra várták az idei drágulás ütemét. Az már borítékolható, hogy a kormány 3,2%-os terve nem fog teljesülni, ez pedig – furcsa módon – remek hír egy bizonyos befektetői csoportnak, a Prémium Magyar Állampapírral rendelkezőknek. Vajon érdemes kiszállni a PMÁP-ból a rekordösszegű kamatok bezsebelését követően? Vagy ismét ránk törhet az inflációs rém, olyannyira, hogy megérje ellene inflációkövető kötvényekkel védekezni? Esetleg valamelyik másik állampapír lesz a győztes alternatíva? Mutatjuk a legjobb hozammal kecsegtető stratégiákat.
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
A nyaralóknak nem kedvez majd az idő, az aszályhelyzetnek azonban nagyon is.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Szirszkij szerint új offenzíva készül Harkiv megyében.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!