A befektetési célú ingatlanvásárlások esetében mind a bérleti díjból, mind pedig az eladáskor szerzett nyereségen nőtt a hozam mértéke az elmúlt években – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett ingatlanpiaci elemzésből. Az elmúlt években az utóbbi elem jelentős hasznot biztosított a befektetők számára, 2020 első és 2023 első negyedéve között a lakásárak 46 százalékkal emelkedtek, amely évenkénti 14 százalékos hozamot jelentett. A KSH adatai alapján a 2020 decemberi mélyponthoz képest országosan 52 százalékkal, míg Budapesten 54 százalékkal lettek magasabbak a bérleti díjak 2023 augusztusára. A teljes ingatlanpiacot és a jelzáloghitelek piacát tekintve a hitelkamatok csökkenése jelentős fordulatot hozhat 2024-ben, különösen a 6 százalék alatti kamatok elérése esetén várható fellendülés.
A tavalyi, kiemelkedő aktivitás után enyhébb lendülettel szerepeltek az ingatlanbefektetők idén. Országos szinten 5, a vidéki tranzakciókat vizsgálva 2 százalékpontos csökkenés tapasztalható 2022-höz képest a befektetési céllal vásárlók aktivitásában az idei első három negyedévben, míg a fővárosban a második negyedéves mélypont után ismét visszatértek a befektetők a piacra. 2023 szeptemberében a fővárosi tranzakciók 41 százalékában a vásárlói motivációt a befektetési szándék adta. Kedvelt lokációnak számít Erzsébetváros, Józsefváros, a XIII. kerület és Terézváros is. Az ingatlanbefektetők átlagosan 975 ezer forintos négyzetméteráron, 57 négyzetméteres lakásokat vásároltak a fővárosban, ami 56 millió forintos kiadást jelentett számukra a Duna House statisztikái alapján.
A 2023-ban megrendezett öt hazai világesemény jelentősen növelte a lakáshotelek kihasználtságát és forgalmát, ami közvetetten az lakáspiacra is hatást gyakorolt. A hosszú távra kiadó lakások hozamában is változást eredményezett a hónapok óta tartó lakáspiaci kettősség. A használt lakások átlagárának stagnálásával párhuzamosan és a fokozatosan emelkedő lakbérek miatt a lakáskiadással elérhető bruttó hozamok is emelkedni kezdtek - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
A 2022-es év a befektetők éve volt a hazai lakáspiacon, a szegmens átalakulása azonban a külföldi vásárlók mellett a magyar befektetői hajlandóságot is visszavetette. Országos szinten 2, a fővárosi tranzakciókat vizsgálva 4 százalékpontos enyhülés tapasztalható a befektetési céllal vásárlók aktivitásában - derül ki a Duna House felméréséből.
A lakásvásárlók egy jelentős részét rendre a befektetési célú vásárlók adják, akik döntéseiken keresztül nemcsak a keresletre, de az árak alakulására is erős hatással vannak. Bár kisebb csoport, de bizonyos térségekben a külföldi vásárlók jelenléte is meghatározó, így legutóbbi Hangulatfelmérésünkben ennek kapcsán is megnéztük, mik a szakértői várakozások. Végül a hitelfelvételi hajlandóság várható alakulására voltunk kíváncsiak, az ugyanis szintén érdemben képes befolyásolni a lakáspiaci folyamatokat. A fenti kérdésekről a Lakáskiállítás szombat délutáni Klub programján több előadás és egy panelbeszélgetés során is beszélnek majd a szakértők.
Nagyon kevés olyan termék van, aminek az ára nem emelkedett jelentősen az elmúlt hónapok során. Az infláció egyre magasabbra nő, de a lakáspiacon sem álltak meg az árak. Hol tartunk most? Mit jelentenek az állami támogatások a mai árakhoz képest? Mit tapasztalhatunk a lakosság hitelfelvételi hajlandóságában? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk Futó Péterrel, a Portfolio ingatlanpiaci elemzőjével.
A hazai lakásértékesítésekben mindig is fontos szerepe volt a befektetési célú eladásoknak. Amellett, hogy a tranzakciószámok egy jelentős részét ezek teszik ki, az ilyen céllal üzemeltetett ingatlanok a bérlakáspiacot is erősítik. Az utóbbi időben azonban a befektetők aránya csökkent. Hogy pontosan milyen mértékben, azt az MNB Lakáspiaci Jelentése alapján néztük meg.
Nehéz lenne elhinni, hogy teljesen kikopik a városnézős, vagy legénybúcsúra ideérkező turisták "intézménye", így inkább a nagy kérdés, hogy milyen hamar indul be a pezsgés újra Budapest utcáin, illetve a nagyvárosokban, ezzel előcsalogatva a lakásbefektetőket. A turizmus alakulása egyértelműen kritikus pont, a legfrissebb adatok pedig azt mutatják, hogy vidéken még nem, de Budapesten már lényegesen nőtt a befektetési célú vásárlás aránya a múlt hónapban, összehasonlítva azt a 2020 áprilisi értékekkel. Persze, alacsony szintről nem nehéz nagyot nőni, mégis úgy tűnik, hogy éledeznek a fővárosi befektetők.
Ahogy arra számítani lehetett, a lakásbérleti-díjak lejtőn maradtak a KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint. Országos szinten az átlagos bérleti díjak tavaly novemberben több mint 10 százalékkal mérséklődtek az egy évvel korábbi szinthez képest - áll az ingatlan.com legfrissebb összefoglalójában.
A héten rendeztük meg a Portfolio Hitelezés konferenciát, ahol természetesen a lakáspiaci vonatkozásokról is beszélgettek a szakértők. Összegyűjtöttük a legfontosabb gondolatokat például arról, hogy milyen lakásárár-változásra számítanak a megszólalók, vagy hogy mit látnak a kihelyezett lakáshiteleknél most, és mit várnak a moratórium lejárta után.
Jelentős átalakulások jöhetnek a budapesti Airbnb piacán, miután a kormány az önkormányzatok kezébe adta a döntési jogot, hogy rendeletben állapíthassák meg a magánszálláshelyeken és az egyéb szálláshelyeken az egy naptári éven belül szálláshely-szolgáltatás céljára felhasználható napok számát. Amennyiben az önkormányzatok élnek a lehetőséggel, úgy a jövőben sokkal szigorúbb keretek közé szorulhat az Airbnb. De mit jelent ez a befektetőkre és az egy lakáson elérhető bevételre nézve?
A koronavírus nemcsak a lakásárakra van hatással, hanem a befektetési célú vásárlásoktól kezdve a lakáshitelfelvételi hajlandóságon át a külföldi vásárlók számáig a lakáspiac számos területére kihat. A budapesti és a vidéki lakásárak után éppen ezért a cikksorozatunk harmadik, záró részében ezt a három területet vizsgáltuk meg részletesebben.
Bár az elmúlt öt év során átlagosan több mint 2 százalékponttal csökkentek a lakáskiadással elérhető hozamok, még így is sokan döntenek a befektetési célú lakásvásárlás mellett. Az országnak vannak olyan térségei, ahol továbbra is átlag feletti hozamokkal lehet találkozni, de korántsem biztos, hogy ezek a helyek a fővárosban vannak. Az alábbiakban azt néztük meg, a mostani lakásárak mellett érdemes-e még kiadási céllal lakást vásárolni, és ha igen, az ország mely területein.
A mostani piaci feltételek mellett akár 10 százalékot meghaladó éves hozam is elérhető befektetési célú, hosszú távú kiadásra szánt ingatlan vásárlásával – derül ki a TAKARÉK Index összegzéséből. Budapesten átlagosan 8,1 százalék, vidéki nagyvárosokban pedig 8,9 százalék az átlaghozam egy használt ingatlan kiadásán jelenleg. Az elemzés szerint a nulla közeli betéti hozamok sok befektetőt tereltek az ingatlanokhoz is, és ez a trend várhatóan annak ellenére fennmarad, hogy nehezen megjósolható, hogyan változnak a következő években a lakásárak. Fontos, hogy az index hozamszámításába a lakás esetleges felértékelődését is beleszámolták.
Csak Budapesten közel 37 ezer volt a lakáspiaci adásvételek száma az egész 2018-as évet nézve, ami összességében 2 százalékos növekedést jelent a korábbi évhez képest. 10 olyan kerület volt, ahol kevesebb lakás cserélt gazdát, ezek közül a legnagyobb csökkenést a X. kerületben mérték. Azokon a területeken viszont, ahol leginkább megnőtt a tranzakciók száma, egy olyan kerületben nőtt meg legjobban a vásárlások száma, amelynél a korábbi évben a legnagyobb visszaesést lehetett tapasztalni - áll az OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérkép elemzésében.
Minden második lakást befektetési céllal értékesítenek a fővárosban, azonban egyes népszerű projektek esetében akár a 70 százalékot is elérheti a befektetők aránya - derül ki az Otthon Centrum felméréséből. A befektetők körében legkeresettebbek az V., VI., VII., VIII., IX., XI. és XIII. kerületek: itt könnyen találunk olyan társasházat, ahol csupán 30 százalék a saját célra vásárlók aránya.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ma két évvel hamarabb jön ki egy panel ára az átlagbérből, mint 30 éve.
Itthon szünnap van csütörtökön és pénteken.
Aggasztó forgatókönyvek az asztalon.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.