Hétfőn megállapodást kötött egymással az USA és Kína a kereskedelmi kapcsolataik rendezéséről. A tőzsdéken nagyon jó a hangulat, de a forintban alig van mozgás. Hogyan lehet ez és miért tétlenek a befektetők a forint piacán?
A Donald Trump amerikai elnök által bejelentett amerikai–brit kereskedelmi megállapodás új szakaszt jelez az Egyesült Államok globális kereskedelmi politikájában, és a republikánus vezetésű adminisztráció első hivatalos egyezménye a világ országai közül – számolt be a Bloomberg.
Ukrajna fontolgatja, hogy a dollár helyett az euróhoz köti nemzeti valutáját, mivel az ország egyre szorosabb kapcsolatokat ápol az Európai Unióval és a globális kereskedelem átrendeződik – jelentette ki Andrij Pisnij, az ukrán jegybank elnöke a Reutersnek.
Arra a hírre, hogy kedd este India megtámadta Pakisztánt, és ezzel kitört a háború a két atomhatalom között, nincs komolyabb piaci hangulatromlás, inkább oldalazás. Ez összefügg azzal, hogy a ma esti Fed kamatdöntésig és sajtótájékoztatóig kivárnak a befektetők. A forint piacán is nyugalom, illetve az enyhe erősödés jelei látszanak, így az euróval szemben 404-ig jutott.
Az euró idei látványos erősödése komoly kihívást jelent az európai exportőrök számára, akik már most is szenvednek az amerikai vámoktól és a lassuló fogyasztástól. Több nagyvállalat – köztük az SAP, a Porsche és a Heineken – figyelmeztetett arra, hogy a tartós árfolyamhatás súlyos bevételkiesést okozhat.
Úgy kellene leszorítani az Európai Unió legmagasabb költségvetési hiányát, hogy jó esély van arra, hogy egy ultranacionalista, euroszkeptikus politikus lesz az ország új elnöke, miközben a kormány önként lemondott – a fenti mondatban röviden össze lehet foglalni Románia elmúlt két napját. Ez pedig már a piac szerint is komoly feladat, amit jól mutat, hogy kedden másfél héttel az elnökválasztás második fordulója előtt a jegybanknak kellett megmentenie a román lejt a totális összeomlástól, miközben a kötvényhozamok megállíthatatlanul emelkednek. Izgalmas napok elé néz keleti szomszédunk a közelgő választások előtt.
A elmúlt hetet a 404-405-ös szint körül töltötte a forint-euó devizaárfolyam, a szokatlan stabilitásban a munkaszüneti napok miatti alacsony likviditás is szerepet játszott. Az első kereskedési napon a forint-euró kurzusban nem látni nagy mozgásokat, a dollár azonban sokáig esett, az esti órákban viszont erőre kapott a zöldhasú.
A pocsék első negyedéves GDP-adat után a héten jön a második legfontosabb magyarországi makroadatközlés: az inflációs tájékoztató. A pénteki adat kulcsfontosságú lesz a jegybanki kamatpálya és az árszabályozások értékelése szempontjából. A hét második felében ráadásul több fontos nemzetközi döntés is várható: jön a Fed és a Bank of England kamatdöntése is. A tőzsdék ugyan kiheverték a vámháború első sokkját, de bőven érkezhetnek meglepetések a héten!
Egyhavi csúcsközelbe erősödött pénteken délelőtt a forint az euróval szemben 403,2-nél, de a jelek szerint nem tudott tartósan a 200 napos mozgóátlag alá jutni (403,6), mert délután fordulat következett be, és a jegyzések 404 fölé lendültek.
Magyarországon nem volt pénteken a tőzsdén kereskedés, de szinte az összes többi jelentősebb tőzsde nyitva volt. A globális részvénypiacok jelentősen erősödtek azután, hogy Kína jelezte: nyitott a kereskedelmi tárgyalásokra az Egyesült Államokkal, ami javította a befektetői hangulatot az Apple és az Amazon gyenge eredményei ellenére. A vártnál kedvezőbb amerikai foglalkoztatási adatok hatására Európában és a tengerentúlon is még tovább emelkedtek a vezető indexek. Szintén a ralit támogatta, hogy kiderült: szép csendben már meg is hátrált Kína az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háborúban, és az amerikai import negyedét mentesítette a vámfizetés alól.
A 2025-ös év tavaszán a svéd és a norvég gazdaság lassú, bizonytalan kilábalási pályán mozog, miközben a központi bankok monetáris politikai iránykeresése és a globális devizapiaci mozgások is komoly hatással vannak a két ország gazdaságára és devizájára. A Bank of America Merrill Lynch (BofA) elemzői megvizsgálták a két gazdaságot, és véleményük szerint annak ellenére, hogy mindkét ország számos kihívással néz szembe, a devizájuk egyaránt jól teljesíthet az euróval szemben.
A Bank of Japan (BOJ) nehéz helyzetbe került a kamatemelési ciklus folytatását illetően, miután Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései szűkítették a mozgásterét a még mindig alacsony kamatlábak további emelésére. A jegybank pénteken végül nem változtatott az alapkamaton - számolt be a Reuters.
A hajnali órákban az euro 405 forint környékén mozgott, de reggelre a magyar valuta visszaerősödött 404,5 környékére. A dollár árfolyama 357,8 forintnál startolt a reggeli órákban. A legnagyobb elmozdulás az euró-dollár keresztben tapasztalható, mivel a piaci szereplők egyre inkább arra számítanak - friss értesülésekre építve -, hogy mérséklődnek a kereskedelmi háborúból fakadó ellentétek.
2025 első hónapjai régen látott fordulatokat hoztak a globális pénz- és tőkepiacokon. A Trump-féle vámháború kirobbanása, a mesterséges intelligencia szektor megtorpanása, valamint a befektetői menekülés a biztonságos eszközökbe – mint az arany és a svájci frank – egyaránt hozzájárultak a rendkívüli volatilitáshoz. Eközben az európai részvénypiacok hosszú idő után felülteljesítenek amerikai társaikkal szemben, és a dollár gyengülése sok másik eszközosztályban is érezteti hatását.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.
A devizapiacot ma több GDP-adatközlés mozgatja. A magyar adat minden várakozást alulmúlt, az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. A nagy európai gazdaságok ezzel szemben jobban teljesítettek: a német gazdaság az év eleji növekedésnek köszönhetően elkerülte a recessziót, a francia gazdaság szintén hajszálnyi növekedést tudott felmutatni az első negyedévben, Olaszország pedig az előzetes várakozásokhoz képest kissé erősebb számmal rukkolt elő. A forint az euróval szemben a 404-405-ös a dollár a 355-356-os szint körül mozgott egész nap, lényegében oldalazott az árfolyam.
Svájc legnagyobb bankja 1,7 milliárd dolláros részvényesekre jutó nettó nyereséget jelentett 2025 első negyedévében, ami elmaradt az egy évvel korábbi 1,8 milliárd dolláros értéktől, de felülmúlta a vállalat által közölt elemzői felmérés 1,3 milliárd dolláros átlagos becslését. A társaság egyúttal a megnövekedett piaci bizonytalanságra figyelmeztetett közleményében - írja a Reuters.
A vállalkozásokat komoly eszköztár segíti.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Lesz találkozó, de alacsony szinten.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Az OTP lehet a nap nyertese?