Már meghallgatható volt a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy 2024 volt a legmelegebb év az emberiség történelmében, annak ellenére, hogy a szakemberek az El Niño jelenség elmúltával hűvösebb évre számítottak. Vendégünk volt Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke. A második blokkban a gázpiac volt a téma, ugyanis Ukrajna elzárta a tranzitot. Hogy ez miként hatott Európa, azon belül Magyarország ellátására, illetve az árakra, arról Weinhardt Attilát, a Portfolio energiapiaci elemzőjét kérdeztük.
"Putyin elnök úr garantálta, hogy teljesíteni fogják a vállalásaikat" az ukrajnai gáztranzit kiesése mellett is – mondta Robert Fico egy pénteki parlamenti meghallgatáson az évi 3 milliárd köbméteres orosz-szlovák hosszú távú gázszállítási szerződésből adódó orosz kötelezettségre utalva. A szlovák miniszterelnök azt is hozzátette, hogy ez a Török Áramlaton keresztül elvileg lehetséges lenne, de ott kapacitás korlátok vannak, így egyelőre a gáztárolók intenzívebb felhasználásából fedezik a gázigényeket, így teljes mértékben megerősítette a Portfolio ma reggeli helyzetelemzését. Közben az ukrán külügyminisztérium újra visszaszólt a szlovákoknak, akik az ukrán tranzit leállítására panaszkodtak, hogy a probléma Oroszországgal, és "bizonyos politikusokkal" van, akik nem hajlandók lemondani az orosz gázról.
A Bulgargaz bolgár állami gázszolgáltató vállalat bejelentette, hogy Azerbajdzsán január 7. és 11. között felfüggesztette a Bulgáriába irányuló szerződéses gázszállítást. A kiesést a török Botas-tól beszerzett gázmennyiséggel pótolták, így az üzemszünet nem okozott többletköltséget és nem befolyásolta a régió földgázpiacát, írja a Reuters.
A szlovák gazdasági minisztérium szilveszter délutánján kiadott közleménye szerint Szlovákia felkészült arra az esetre, hogy megszűnik január 1-től Ukrajnán át az orosz gáztranzit, mert vannak nyugati irányból alternatív gázbeszerzési források, igaz azok drágábbak lehetnek. A közlemény azután érkezett, hogy néhány napja még elkeseredett küzdelmet indított Robert Ficó szlovák miniszterelnök az ukrajnai tranzit fenntartásáért és durva szócsatába keveredett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, de ezek szerint nincs igazán komoly ellátásbiztonsági veszély Szlovákiában.
Az orosz Gazprom szilveszter napján azt jelentette be, hogy az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást érdemben, 12%-kal csökkenti az év utolsó napján, és emiatt történt ma reggel az, hogy az Ukrajnából Szlovákiába irányuló szállítási menetrend is mintegy 8%-kal, a Szlovákiából Ausztriába irányuló menetrend pedig 45%-kal csökkent. Ez felkészülést jelent az év végével lejáró orosz-ukrán tranzitmegállapodásra, amely nyomán újév kora reggelétől teljesen leáll majd a gázszállítás Ukrajnán át az EU felé. Ez a lépés komoly következményekkel jár több európai ország energiaellátására nézve, és tovább gyengíti Oroszország egykor domináns pozícióját az európai gázpiacon.
A mai, keddi napra vonatkozó gázszállítási megbízás (nominálás) volumene 8%-kal elmarad a decemberi napi átlagtól – derült ki kedden reggel a szlovák szállítási rendszerüzemeltető Eustream adataiból. Ez már a holnaptól várhatóan leálló ukrán gáztranzit első konkrét előjele lehet a vezetékrendszerben.
Hétfőn délután azt közölte az ukrán állami tranzitcég, hogy az oroszok a holnap, azaz az év utolsó napján is 42,3 millió köbméter földgázt fognak küldeni a szudzsai interkonnektoron keresztül Ukrajnán át az Európai Unió felé.
Megérkezett pénteken Ukrajnába az első cseppfolyósított földgázszállítmány (LNG) az Egyesült Államokból - közölte a DTEK ukrajnai energiaszolgáltató magánvállalat éppen néhány nappal azelőtt, hogy év végén lejár az orosz-ukrán gáztranzit szerződés.
Megérkezett pénteken Ukrajnába az első cseppfolyósított földgázszállítmány (LNG) az Egyesült Államokból - közölte a DTEK ukrajnai energiaszolgáltató magánvállalat.
Az európai földgázpiaci árak emelkedésnek indultak, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök kétségeket fogalmazott meg az Ukrajnán keresztül történő európai gázszállítás fenntartásáról szóló megállapodással kapcsolatban. A TTF gáztőzsdén a határidős árak pénteken egy ponton 5 százalékot ugrottak, ami az elmúlt egy hét legnagyobb emelkedését jelenti. A jelenlegi tranzitszerződés az év végén lejár, és egyelőre bizonytalannak tűnik az új megállapodás megkötése - közölte a Bloomberg.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Robert Fico szlovák miniszterelnök moszkvai találkozóján a kétoldalú kapcsolatok, az ukrajnai háború és az európai országok orosz gázvásárlásainak bonyolult helyzete is terítékre került – erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A közelgő határidő miatt mind az érintett országok, mind az Európai Unió intenzív tárgyalásokat folytatnak, hogy még legyen lehetőség egy utolsó pillanatos megállapodásra - írta meg a Reuters.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
A Gazeta számolt be arról a svájci Transliq AG számításai szerint mintegy 633 millió dollárba kerülne a 2022 őszén felrobbantott Északi Áramlat 2 megjavítása.
Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás év végén lejár, Vladimir Putyin csütörtöki bejelentése szerint új szerződés nélkül. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, megerősítette, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gázt szállító szerződést, míg közép-európai vezetők a gázellátás biztosításán dolgoznak. Az ügy megosztottságot kelt az EU-ban, amely 2027-ig tervezi felszámolni Moszkvával szembeni energiakitettségét.
Felgyorsulni látszanak az események az ukrán gáztranzit ügyében, ugyanis Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön találkozik Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, hogy megvitassák a gázszállítások folytatásának lehetőségeit. Az ügy előzményeként tegnap már konkrét kezdeményezési javaslatot is kapott Brüsszel arról, hogy ki és hogyan vehetné át az orosz földgázt a szudzsai állomáson - írta meg a Reuters.
A legfrissebb jelek szerint utolsó pillanatos megoldás készül arra, hogy az év végén lejáró orosz-ukrán földgáz tranzit szerződés után is jöjjön az orosz gáz Ukrajnán át a mi régiónk országaiba, úgy, hogy ne kelljen közvetlenül leszerződnie egymással a háborúban álló két félnek.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.