A moldovai elnök 2027-re várja az EU-s csatlakozásra vonatkozó tárgyalások lezárását, de sok múlhat a soron következő választások kimenetelén. Bár az unió komoly pénzekkel támogatja az országot, az orosz befolyás miatt rendkívül megosztott a társadalom a csatlakozás kérdésében.
Magyarország véleménynyilvánító szavazást készít elő Ukrajna uniós csatlakozásáról, még az érdemi tárgyalások megkezdése előtt, ami komoly feszültséget keltett Brüsszelben. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné a haladást, de a konzultáció egyelőre megakasztotta a folyamatokat – írja a FAZ.
Örményország elnöke pénteken aláírta azt a törvényjavaslatot, amely megteremti a jogi alapokat az ország Európai Unióhoz való közeledéséhez, jelezve ezzel az Oroszországtól való fokozatos távolodást.
Donald Trump amerikai elnök várakozással tekint Azerbajdzsán és Örményország régóta várt békeszerződésének aláírása elé – közölte pénteken Eric Jacobs, az amerikai külügyminisztérium energetikai erőforrásokkal foglalkozó állami hivatalának vezető tanácsadója.
Az örmény parlament szerdán második, egyben utolsó olvasatban is jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely felhatalmazza a kormányt, hogy az európai uniós csatlakozásról kezdjen tárgyalásokat Brüsszellel.
Szaúd-Arábiában maratoni, 12 órás tárgyalást folytatott Oroszország és az Egyesült Államok hétfőn. Trump szerint közel a megegyezés, Kijev ebben nem bízik. Ugyanakkor biztató fejlemény, hogy az Egyesült Államok közvetítésével részleges tűzszüneti megállapodás született Oroszország és Ukrajna között a Fekete-tengeren, valamint előrelépés történt a hadifoglyok cseréje és az energetikai infrastruktúra védelme terén is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Steve Witkoff, az amerikai elnök különmegbízottja adott egy hosszú interjút Tucker Carlsonnak, a Fox News egykori riporterének. Az interjúban szóba került többek között Ukrajna helyzete, a tűzszünet lehetőségei, Oroszország követelései és Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök kapcsolata.
Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-videóban számolt be az Európai Unió legutóbbi csúcstalálkozójáról, ahol Magyarország ismét szembehelyezkedett a közös állásponttal az orosz-ukrán háború kérdésében.
Véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról Orbán Viktor. A miniszterelnök erről az Ukrajnáról szóló, rendkívüli uniós csúcstalálkozó után beszélt újságíróknak csütörtök éjjel Brüsszelben az MTI beszámolója szerint. A kormányfő elmondása szerint egyetértés volt az uniós vezetők között arról, hogy azt EU-nak rengeteg pénzt kell költenie saját magára is, hogy a "saját hadseregeinket megerősítsük".
Az autonómia iránti vágy és Ausztriához való csatlakozás reménye egyre erősebben érezhető Olaszország németajkú tartományában, Dél-Tirolban, ahogy a Süd-Tiroler Freiheit (STF) szeparatista párt egyre nagyobb népszerűségre tesz szert – írja az Euractiv.
Szintet lépett Romániában a tavaly november 24-e óta tartó politikai válság: Klaus Iohannis államelnök hétfőn bejelentette lemondását, mielőtt a törvényhozás kedden az ellenzéki pártok indítványára az elmozdításáról szavazott volna. Az elnök mandátuma már így is lejárt, csak az elnökválasztás törlése miatt az új államfő beiktatásáig meghosszabbították. A kérdés most az, vajon tovább növeli-e a káoszt a már mindenki számára csak tehernek bizonyuló Iohannis távozása, vagy legalább viszonylagos megnyugvást hoz a rendkívül turbulens politikai légkörben.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap ismét felvetette Kanada csatlakozásának lehetőségét az Egyesült Államokhoz. Az elnök szerint ez lenne a "legnagyobb dolog", amit Kanada tehetne, miközben a két ország között továbbra sem csillapodik a feszültség Trump vámfenyegetései miatt - számolt be a Hill.
Elutasították Svájc állampolgárai a szigorú kibocsátási határértékeket célzó népszavazási kezdeményezést. A Zöld Párt ifjúsági szárnya által indítványozott javaslat, amely jelentősen csökkentette volna az üvegházhatású gázok kibocsátását, nem nyerte el a szavazók többségének támogatását. A döntés hátterében elsősorban gazdasági megfontolások állnak - tudósított a Bloomberg.
Új, nem mellékes fejezetéhez ért a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete által tavaly, a december 24-i nap munkaszünetté nyilvánításáról szóló népszavazással kapcsolatos kezdeményezés.
A grönlandi kormányzó párt, a Siumut a következő választások után népszavazást tervez kiírni, aminek témája a függetlenség lesz - a döntést Donald Trump amerikai elnök Grönland iránti érdeklődése gyorsította fel. A szigetországra azok után irányult a világ figyelme, hogy Donald Trump kijelentette, hogy el akarja venni az ellenőrzést a terület felett Dániától. A március 11-re kiírt általános választások kampányának központi témája lett a függetlenség kérdése, valamint Grönland viszonya Dániához és az Egyesült Államokhoz - tudósított a Reuters.
Az orosz megszálló hatóságok továbbra is fontolgatják Harkiv megye Oroszországhoz csatolását, annak ellenére, hogy a 2022 szeptemberi ukrán ellentámadás meghiúsította az eredeti terveiket – írja az Institute for the Study of War (ISW) védelmi elemzőintézet keddi jelentése.
Emmanuel Macron és Friedrich Merz Párizsban találkozott.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Németországból ketten is Moszkvába utaznak.
Az Egyesült Államok fokozza hírszerzési aktivitását Grönlandon.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.