A fényszennyezés  hatása súlyosabb, mint gondolnánk

A fényszennyezés hatása súlyosabb, mint gondolnánk

A világítás korszerű formáinak elterjedése a modern világ egyik legnagyobb vívmánya, ugyanakkor egyre súlyosabb környezeti és egészségügyi problémák forrása is. A fényszennyezés – vagyis az éjszakai égbolt természetellenes kivilágítása – mára globális jelenséggé vált, amely nemcsak az égbolt látványát homályosítja el, hanem ökológiai rendszerek működését is megzavarja. Az állatvilág és az emberi szervezet egyaránt érzékenyen reagál a természetes fényviszonyok megváltozására. A tudományos kutatások és szakpolitikai kezdeményezések egyre inkább felismerik a probléma jelentőségét. Cikkünkben áttekintjük, milyen hatásai vannak a fényszennyezésnek, és milyen szabályozások, kezdeményezések alakultak ki annak mérsékléséért.

-22,6 fokot mértek Magyarországon

-22,6 fokot mértek Magyarországon

A Bükkbe érkező hó miatt éjjel jelentősen le tudott hűlni a levegő a fennsíkon található töbrökben, a rekord -22,6 fok volt - írja az Időkép.

Ijesztő számok: drámai tempóban csökken a természet sokszínűsége, és ez az egész emberi civilizációt veszélyezteti

Ijesztő számok: drámai tempóban csökken a természet sokszínűsége, és ez az egész emberi civilizációt veszélyezteti

A természet sokszínűsége drámai tempóban csökken, a Föld élővilága egyre gyorsabban változik, a fajok száma csökken, a fajközösségek átalakulnak – mindezt az emberi tevékenység hajtja. Egy nemzetközi kutatócsoport, amelyben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet is részt vett, minden eddiginél átfogóbb vizsgálatot végzett a témában – derül ki a kutatóintézet közleményéből.

Veszélyes kullancsfajok jelentek meg Magyarországon

Veszélyes kullancsfajok jelentek meg Magyarországon

A szakértők figyelmeztetnek: az enyhe tél kedvezett a kullancsok áttelelésének, és új, veszélyes fajok is megjelentek Magyarországon, amelyek súlyos betegséget terjeszthetnek - írta a RTL.

Komoly kockázatokat hoznak az extrém időjárási körülmények

Egyre gyakoribbak és súlyosabbak a szélsőséges éghajlati és időjárási események. 16 millió dollárba kerül óránként világszinten az ebből eredő kár és veszteség. Ennek nagy része abból fakad, hogy nem értjük a természet összefüggéseit. A jelenlegi rendszereink és infrastruktúráink már nem alkalmasak mindezek kezelésére, a megváltozott éghajlati viszonyokhoz sürgősen alkalmazkodni kell, és amihez szintén a természet kínál megoldásokat – mutatott rá Jan Pokorný, az ENKI, o.p.s. kutatószervezet egyik alapítója és kutatási igazgatója a BCSDH március 25-én tartott üzleti reggelijén és fórumán, amelynek fókuszában a klímaalkalmazkodás állt.

Madárinfluenza: kell félni a madáretetéstől?

Madárinfluenza: kell félni a madáretetéstől?

A madárinfluenza súlyos hatást gyakorolt az észak-amerikai vadmadár-populációkra, több mint 170 fajt érintve. Bár a házi szárnyasok között pusztító járvány a vadon élő madarak között is terjed, a szakértők szerint az emberekre nézve alacsony kockázatot jelent - jelentette a Phys.org.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.