Veszélyes kullancsfajok jelentek meg Magyarországon

Veszélyes kullancsfajok jelentek meg Magyarországon

A szakértők figyelmeztetnek: az enyhe tél kedvezett a kullancsok áttelelésének, és új, veszélyes fajok is megjelentek Magyarországon, amelyek súlyos betegséget terjeszthetnek - írta a RTL.

Komoly kockázatokat hoznak az extrém időjárási körülmények

Egyre gyakoribbak és súlyosabbak a szélsőséges éghajlati és időjárási események. 16 millió dollárba kerül óránként világszinten az ebből eredő kár és veszteség. Ennek nagy része abból fakad, hogy nem értjük a természet összefüggéseit. A jelenlegi rendszereink és infrastruktúráink már nem alkalmasak mindezek kezelésére, a megváltozott éghajlati viszonyokhoz sürgősen alkalmazkodni kell, és amihez szintén a természet kínál megoldásokat – mutatott rá Jan Pokorný, az ENKI, o.p.s. kutatószervezet egyik alapítója és kutatási igazgatója a BCSDH március 25-én tartott üzleti reggelijén és fórumán, amelynek fókuszában a klímaalkalmazkodás állt.

Madárinfluenza: kell félni a madáretetéstől?

Madárinfluenza: kell félni a madáretetéstől?

A madárinfluenza súlyos hatást gyakorolt az észak-amerikai vadmadár-populációkra, több mint 170 fajt érintve. Bár a házi szárnyasok között pusztító járvány a vadon élő madarak között is terjed, a szakértők szerint az emberekre nézve alacsony kockázatot jelent - jelentette a Phys.org.

Jó hír is érkezett a klímaváltozással kapcsolatban

Jó hír is érkezett a klímaváltozással kapcsolatban

Egy új tanulmány szerint az Atlanti-óceán áramlási rendszere várhatóan nem fog összeomlani a század végéig, még a súlyos éghajlatváltozás ellenére sem. A kutatók szerint az óceáni áramlatok és szelek együttes ereje stabilizálja a rendszert - számolt be a Scientific American.

Új felfedezés: késhet a következő jégkorszak

Új felfedezés: késhet a következő jégkorszak

Tudósok új kutatása szerint a Föld tengelyferdeségének változásai irányították a jégkorszakok kialakulását az elmúlt nyolcszázezer évben. A következő jégkorszak 11 ezer év múlva kezdődne, ha az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés nem akadályozná meg - írta a Live Science.

Földrengés volt Magyarországon

Földrengés volt Magyarországon

Érezhető, 2,3-as magnitúdójú földrengés volt kedden Magyarországon, Nagyszentjános térségében - közölte a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium az MTI-vel.

Földrengés rázta meg a horvát tengerpartot

Földrengés rázta meg a horvát tengerpartot

Közepes, 5-ös erősségű földrengés rázta meg kedden este a dalmát partvidéket - közölte az Európai Földközi-tengeri Szeizmológiai Intézet (EMSC) honlapján.

A természet mint jogalany: lehetséges-e a paradigmaváltás?

A természet mint jogalany: lehetséges-e a paradigmaváltás?

Válasz véleménycikk Vargha Márk Portfolio-ban megjelent írására: Napjaink ökológiai válságának egyik legfőbb tanulsága, hogy a természetet nem kizárólag a gazdasági vagy jogi értelemben vett „tulajdonként” kellene kezelnünk. Ebben a válasz véleménycikkben azt vizsgálja meg a szerző, hogy miként bővíthető a jogalanyiság fogalma olyan új szempontokkal, amelyek a biotikus közösségeknek is önértéket tulajdonítanak. Arra igyekszik rámutatni, hogy a természeti elemek, az élőhelyek és az azokban részt vevő emberi és nem-emberi lények is részesülhetnének bizonyos jogokban, s ezzel új utat nyithatnánk az ökológiai válság kezelésében.

A természet jogai: ideológiai forradalom a nyugati jogban

A természet jogai: ideológiai forradalom a nyugati jogban

Az Urewera-erdő Új-Zélandon jogi személyként védelem alá került, a Mar Menor sós vizű lagúnája Spanyolországban ökológiai jogalanyként kapott autonómiát, és az ecuadori Vilcabamba-folyó is jogi eszközökkel harcolhatott az őt érintő környezeti károk ellen. A természeti entitások jogalanyisága, amelyet először az őslakos népek spirituális világnézete hívott életre, mára egyre nagyobb teret nyer az európai jogrendszerekben is. De hogyan egyeztethető össze ez a nyugati világ emberközpontú gondolkodásával, a felvilágosodás racionalitásával és a római jogi hagyományokkal? Lehet-e valóban jogi személy egy folyó, egy erdő vagy egy egész ökoszisztéma a nyugati jogi kultúrában?

Megfejtették, mi okozta a műholdképeken felbukkanó rejtélyes

Megfejtették, mi okozta a műholdképeken felbukkanó rejtélyes "sebhelyet" Ausztráliában

A Google Earth műholdfelvételeit böngészve egy barlangász a dél-ausztráliai Nullarbor-síkságon egy 11 kilométer hosszú és 160-250 méter széles, sebhelyszerű sávot talált, ami egy eddig ismeretlen tornádó nyomának bizonyult. A felfedezés jelentőségét növeli, hogy a távoli, lakatlan területen ritkán figyelnek meg ilyen időjárási jelenségeket - írta meg az IFLScience.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.