
Leválás Oroszországról
Az Európai Unió 2027 végéig tervezi a teljes leválást az orosz földgázról, ami különösen nagy kihívást jelent Magyarország és Szlovákia számára. Míg az EU gázfelhasználásában az orosz import aránya a korábbi 45%-ról már 19%-ra csökkent, addig Magyarország ellátása még mindig jelentős mértékben támaszkodik erre a forrásra. Pletser Tamás szerint az Európai Unió elhatározása véglegesnek tekinthető:
Az Európai Unió olyan, mint egy nagy hajó. Hogyha elhatározzák, hogy egy irányba mennek, akkor ők ezt a tervet végre fogják hajtani. Márpedig számomra úgy tűnik, hogy a dán energiabiztos vezetésével ez a leválás már egy eldöntött tény.
A szakértő szerint a kérdés inkább az, hogy ez egy tervezett, menedzselt folyamat lesz-e, vagy hirtelen bekövetkező esemény, mivel utóbbinak lényegesen nagyobb költségei lennének.
Rékai Gábor elmondta, hogy Magyarország éves földgázfogyasztása 8-9 milliárd köbméter körül alakul, amiből a hazai termelés mindössze 1,5 milliárd köbmétert elégít ki, ezt kiegészítheti néhány százmillió köbméternyi biometán a jövőben. A szerb irányú vezeték azonban kockázatot jelent, hiszen 51%-a Gazprom tulajdonban van, ami akár ellátásbiztonsági kockázatot is jelenthet.
LNG
Az alternatív beszerzési források között kiemelt szerepet kap az LNG, amelynek globális kapacitása 2030-ig várhatóan 50%-kal nő a 2024-es állapothoz képest. Ennek kétharmadát az Egyesült Államok és Katar fogja biztosítani. Az amerikai LNG termelési összköltsége átszámítva kb. 25 euró/megawattóra - ezen felül minden euró extraprofitot jelent a termelőknek.
Az Egyesült Államok Európa minden szegletében el szeretné a saját cseppfolyós földgázát juttatni. Nem mondta így direktben ki, de az érezhető volt, hogy elsősorban az orosz gáz kárára
– jegyezte meg Pletser Tamás egy magas szintű amerikai diplomatával folytatott beszélgetésére utalva.
A szakértők szerint nem a kínálat jelenti majd a szűk keresztmetszetet, hanem az infrastruktúra és a költségek, amelyek lehetővé teszik az LNG visszagázosítását és eljuttatását a közép-kelet-európai piacra. A magasabb költségek pedig versenyképességi kérdéseket vetnek fel. Pletser Tamás szerint azonban az európai versenyképesség csökkenésében csak részben játszanak szerepet az energiaárak, legalább akkora, vagy még fontosabb része a meglevő szabályozási környezet, illetve az, hogy milyen hozzáadott értékű terméket tudunk legyártani.
A rezsicsökkentés jelenlegi rendszerével kapcsolatban mindkét szakértő változtatásokat javasol. Pletser Tamás szerint a villamosenergia-rendszeréhez hasonló módon érdemes lenne különböző időszakokban eltérő árazást alkalmazni a földgáz esetében is - ezzel motiválva a fogyasztókat a tudatosabb fogyasztásra.
A teljes interjú, melyben szóba kerültek még az ipari fogyasztók szerződéskötési stratégiái a Henry Hub és a TTF árakra épülő szerződések közötti különbségek a japán modell, mint közös beszerzési lehetőség már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcastsen, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Gyorsan lezavarta a béketárgyalások újabb körét Oroszország és Ukrajna
Mindössze 40 percig tartott a harmadik forduló.
Újraindul a mémrészvény-mánia? Őrült emelkedéseket mutatnak ezek a részvények
Megtalálták a GoPro papírjait is.
Bezárja sanghaji AI-kutatólaboratóriumát az Amazon
A költségcsökkentési intézkedések részeként.
Elözönlötték Ukrajna utcáit a dühös emberek – Zelenszkij máris bedobja a törülközőt?
Újfent tiltakozások kezdődtek, az államfő új törvényjavaslatot jelentett be.
Szó szerint robbant a feszültség a két szomszédos ország között, máris lezárták a határokat
Egyre fokozódik az ellenségeskedés Thaiföld és Kambodzsa között.
Friss számok mutatják, hogy többlethalálozást okoznak a hőhullámok
Franciaország tett közzé adatokat.
Evakuálás kezdődött Cipruson, lakóépületeket ért el az erdőtűz
A hőhullám és az erős szél tovább ront a helyzeten.
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
