
A dokumentum, amely valójában nem egy kötelező érvényű jogalkotási terv, csak egy állásfoglalás, célja, hogy megfesse az irányt, mely szerint az EU választ ad az új geopolitikai kihívásokra, miközben tovább erősíti a gazdaság fenntarthatóságát és innovációs képességét. A Budapesti Nyilatkozat leginkább a tavaszi Enrico Letta volt olasz kormányfő által készített, valamint Mario Draghi korábbi EKB-elnök őszi jelentésin alapszik. A magyar elnökség által még júliusban beterjesztett e-mobilitási tervből nem emeltek át elemeket a szövegbe.
A visszafogott nyilatkozat hangsúlyozza a közös fellépés szükségességét, mivel az európai vezetők szerint a versenyképesség terén tapasztalható lemaradás mind az EU-n belüli, mind a globális színtéren sürgős beavatkozásokat igényel.
A dokumentum egyik kulcsfontosságú üzenete az egységes piac mélyítésének és a szabályozási terhek csökkentésének fontossága.
A szöveg szerint az európai gazdaság hajtóereje továbbra is az egységes piac, amely a nyilatkozat szerint hatékonyabbá és átláthatóbbá tehető a meglévő akadályok lebontásával és az új technológiák integrációjával – amelyekre már a Draghi- és Letta-jelentések is különböző reformjavaslatokat tettek.
A tőkepiaci unió felgyorsítása, azáltal a vállalkozások finanszírozási lehetőségeinek bővítése a legkiemelkedőbb eleme a tervnek, mégha a megvalósítás kapcsán határidőt és menetrendet nem tartalmaz a nyilatkozat.
A Budapesti Nyilatkozat 12 pontban fogalmazza meg a versenyképesség növelésére irányuló kulcsfontosságú intézkedéseket.
A szöveg az Európai Bizottság feladatául tűzte ki, hogy 2025 közepéig átfogó stratégiát mutasson be az egységes piac mélyítésére, amely konkrét mérföldköveket és ütemtervet tartalmaz.
Ez a stratégia nemcsak az áruk és szolgáltatások szabad áramlását kívánja elősegíteni, hanem a digitális gazdaság és a munkaerőpiac jobb integrációját is célozza. A tőkepiacok uniójának megvalósítása a legalapvetőbb cél, hiszen az európai vállalkozások, különösen a kis- és középvállalkozások, valamint az innovációs projektek jelenleg nem férnek hozzá elegendő tőkéhez.
Ez az elem a következő öt évben a különböző becslések szerint 10-12 ezer milliárd eurónyi (vagyis közel 5 000 000 milliárd forintnyi) uniós megtakarítást irányíthat a tőzsdéken, értékpapírokon keresztül az EU gazdaságába.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke a múlt heti beszédében hangsúlyozta, hogy az európai pénzügyi piacok széttagoltsága akadályozza a hatékony tőkeáramlást. Az európai háztartások megtakarításai nagy arányban alacsony hozamú betétekben ragadnak, míg az innovációs projektek és a feltörekvő vállalkozások finanszírozási hiánnyal küzdenek. Lagarde szerint egy egységes európai értékpapír-piaci felügyelet létrehozása kulcsfontosságú lépés lenne, amely lehetővé tenné a megtakarítások hatékonyabb áramlását a hosszú távú beruházások irányába.
Emellett a Budapesten elfogadott szöveg az ipar modernizálása és a dekarbonizáció előmozdítása révén az EU igyekszik megőrizni vezető szerepét a globális klímapolitikában, miközben biztosítja a gazdasági növekedés feltételeit.
A zöld szabályozási tervek visszavágása már elindult
A szabályozási terhek csökkentése már tavaly szeptember óta kiemelt prioritása az Európai Bizottságnak, különösen a kis- és középvállalkozások esetében. A budapesti állásfoglalás pedig újra pálcát tör a terv mellet, és itt meglepően gyorsan lépéseket is tesz Brüsszel a többéves előkészítési szakasz zárásaként.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, hogy 2025 első felére az adminisztratív kötelezettségeket legalább 25%-kal csökkentik.
A novemberi budapesti uniós csúcs után megismert részletek szerint az intézkedéscsomag magában foglalja a környezetvédelmi szabályozások egyszerűsítését is, amelynek célja az átfedések megszüntetése és a jelentési kötelezettségek átláthatóbbá tétele. A Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) és a Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD) szabályozásait egy „omnibusz” jogszabályba kívánják összevonni, hogy a vállalkozások kevesebb időt és erőforrást fordíthassanak adminisztrációra.
Máshol viszont érdemi lépések nem történtek a november eleji budapesti csúcstalálkozó óta.
Bár az ipari ágazatok dekarbonizációja és az energiafüggetlenség elérése szintén a nyilatkozat kiemelt elemei közé tartozik, új lépésekről egyelőre még csak tárgyalások folynak. De ezek sem újkeletűek: az uniós egyeztetések a koronavírus-járványra létrehozott Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) valamint az energiaválság kezelésére létrehozott RePowerEU programok mentén több éve folyamatosak.
Az EU célja, hogy 2050-re klímasemlegessé váljon, miközben biztosítja az energiaellátás biztonságát és megfizethetőségét. Az Energiaunió létrehozása alapvető fontosságú a megújuló energiaforrások arányának növelése és az energiahatékonyság javítása érdekében. A nyilatkozatban szerepel a körforgásos gazdaság előmozdítása és a nyersanyag-függőség csökkentése is, amely a másodlagos nyersanyagok piacának fejlesztésével és az ellátási láncok diverzifikációjával érhető el. Ezek is megjelentek már a Versailles-ben és Granadában elfogadott versenyképességi állásfoglalásokban, és már az elmúlt években a termékútlevelek bevezetéséről szóló döntés, vagy a Mercosur-tárgyalások idei újjáéledése a fő csapásirányok.
Az innováció támogatása szintén meghatározó része a nyilatkozatnak. Az EU célja, hogy globális vezető szerepet töltsön be az áttörést hozó technológiák, például a mesterséges intelligencia, a kvantumtechnológia és az adatgazdaság terén. Szintén nem új célkitűzés, hogy
a kutatás-fejlesztési ráfordításokat a GDP 3%-ára kívánják növelni 2030-ig, míg az oktatás és az innovációs ökoszisztéma megerősítésével igyekeznek elősegíteni a fiatal vállalkozások növekedését.
A Budapesti Nyilatkozat egyébként deklaráltan főleg nem új célkitűzéseket határozott meg, hanem hangsúlyozza a meglévő stratégiák felgyorsításának és a tagállamok közötti szorosabb együttműködés szükségességét. Így a dokumentum elismerése annak, hogy sok tekintetben a korábbi nyilatkozatok folytatásának tekinthető, mégis rávilágít arra, hogy az eddigi eredmények nem elegendők a kívánt gazdasági és fenntarthatósági célok eléréséhez.
A Draghi- és Letta-jelentések versenyképességi reformterveinek megvalósításában igazán új lendületet az új Európai Bizottság felállása hozhat: a júniusi választások óta csak ügyvivő kollégium volt, december 1-től viszont az új biztosok már felveszik a munkát.
Egyelőre a december 19-20. között tartandó brüsszeli formális EU-csúcs napirendjén nem látszódnak fajsúlyos döntések, amelyek akár a budapesti, akár az egyéb uniós versenyképességi terveken alapulnának, de ez a következő felgyorsulhat a második von der Leyen-féle Bizottság munkába állásával.
Címlapkép forrása: EU
Szép csendben rátenné kezét Moszkva egy fontos területre: durván közbelépett az európai nagyhatalom
És még ennél is többet terveznek.
Hatalmas fordulat az amerikai vámokkal kapcsolatban – Mi lesz így a forinttal?
Azonnal reagált a devizapiac is.
Moszkva felvette a kapcsolatot Kijevvel, megnevezték a következő tárgyalás tervezett időpontját – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Lavrov átnyújtotta Washingtonnak a béketárgyalások folytatására vonatkozó konkrét orosz javaslatokat
A két külügyminiszter telefonon tárgyalt egymással.
Dr. Robot rendel - az AI új szerepe az egészségügyben
A diagnosztikától az adminisztrációig, a személyre szabott terápiáktól a betegutak optimalizálásáig egyre több területen kap szerepet az AI. De vajon mennyire bízhatjuk rá magunkat egy...
Th
A vételár kalkuláció véglegesítése a cégértékesítések során - tranzakció zárási mechanizmusok
A cégértékesítés egyik legkritikusabb pontja, amely az eladók és vevők döntéseit leginkább befolyásolja, a tranzakciós Vételár meghatározása és annak véglegesítési mechanizmusa. Fontos
Innováció határok nélkül: új korszak a magyar-koreai kutatás-fejlesztésben
2025-ben új lendületet kap a magyar és dél-koreai kutatók, fejlesztők és vállalatok közötti együttműködés: megjelent a 2025-1.2.3-TÉT-IPARI-KR kódszámú pályázati felhívás, amely a ké
Milyen MI-stratégiára lenne szüksége az USA-nak?
Eric Schmidt a mesterséges intelligencia gyors fejlődésének biztonsági és energiaellátási kockázatairól beszélt az amerikai Képviselőházban.
Halra magyar! 400 milliós pályázat nyílik halfeldolgozók fejlesztésére
Kiemelt lehetőség mikro-, kis- és középvállalkozások, őstermelők, családi gazdálkodók és halfeldolgozással foglalkozó induló cégek számára.
Az áremelkedés szorításában - A délkelet-európai kiskereskedelmi bojkott tanulságai
2025 elején több országban civil bojkottok indultak az elszabaduló élelmiszerárak miatt.
A piacok bosszúja: késik de nem múlik
Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A...
The pos
Masszív emelkedés jöhet a kriptopiacon - egy itthon egyedi befektetéssel maximalizálhatjuk a hozamot
Az elmúlt hetekben jelentős emelkedést produkált több kriptodeviza árfolyama is, ami az amerikai dollár gyengülése miatt bekövetkezett likviditásbővülésnek volt köszönhető. Mivel nyáron

5 perc alatt kiderül, hol bukhat el a céged - Mindent az akadálymentesítésről (x)

- Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
- Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
- Devizahiteles ügy: az Európai Bíróság ítélete önmagáért beszél
- Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
- Szép csendben építik le az embereket Magyarországon, most omlik össze a nagy béralku
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa
Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!
Katasztrófa Parajdon: fogad még valaha látogatókat a sóbánya?
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
Új világ az állampapíroknál – Hova áramlik a magyarok pénze?
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Száj és körömfájás: már látni a fényt az alagút végén
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen