
Egyre több a szabálytalanság az EU-források elköltésénél
Az Európai Számvevőszék idei jelentése komoly problémákra hívja fel a figyelmet az uniós források szabálytalan felhasználásával kapcsolatban, különösen a közbeszerzések és a kohéziós alapok területén. A 2023-as évben a hibaarány 5,6%-ra emelkedett, ami jelentős növekedést jelent az előző évekhez képest. Magyarország külön is fókuszba került a jelentésben, mivel számos szabálytalanságot tártak fel, például összeférhetetlenségeket és szabálytalan közbeszerzési gyakorlatokat – amint arról külön is beszéltük a Bruxinfo percekben a Portfolio Checklist podcastben.
Az ilyen problémák az EU teljes pénzügyi rendszerére plusz terhet rónak, különös tekintettel a helyreállítási alapokra, melyek esetében szintén komoly ellenőrzési hiányosságokat azonosítottak.
A kohéziós kiadások hibaaránya 2023-ban 9,3%-ra nőtt, miközben az EU jövőbeni kifizetési kötelezettségei újabb rekordot értek el. A jelentés szerint a tagállami ellenőrzési rendszerek gyakran nem hatékonyak, ami súlyosbítja a helyzetet, és sürgős reformokra van szükség az uniós szintű pénzügyi ellenőrzés terén. Az Európai Bizottságra komoly felelősség hárul a tagállami rendszerek megerősítése és a szabálytalanságok kezelésének felgyorsítása érdekében. Az ajánlások között szerepel a közbeszerzési szabályok szigorúbb betartása és a korábbi pénzügyi ciklus hibáinak alaposabb elemzése, hogy a jövőben elkerülhetők legyenek hasonló problémák.
Végleges forrásvesztés sújtja Magyarországot
Magyarország 2024-ben jelentős uniós forrásvesztést szenved el december 31-én, amely meghaladja az 1,1 milliárd eurót. Ennek fő oka a jogállamisági viták elhúzódása és az ezekhez kapcsolódó kondicionalitási mechanizmus keretében elrendelt forrászárolások. Az új uniós költségvetésben bevezetett n+2 szabály értelmében a kohéziós keret véglegesen csökken, ha a zárolástól számított két éven belül nem teljesítik a források felszabadításához szükséges feltételeket – további fontos tudnivalókról részletesen beszéltünk a Bruxinfo percekben már szeptemberben.
A végleges forrásvesztés kapcsán Orbán Viktor többször is válaszlépéseket lengetett be. Azonban a kormánynak jogilag korlátozott lehetőségei vannak az uniós források megszerzésére vagy megtartására. Bár a miniszterelnök az EU következő, 2027 utáni költségvetésének vétójával fenyeget, ez csak politikai nyomásgyakorlás, mivel az új pénzügyi keret tárgyalása csak évek múlva kezdődhet.
Az Európai Unió jogi keretei nem teszik lehetővé ezen források visszaszerzését, kivéve, ha az Európai Bíróság előtt sikerül bizonyítani a pénzügyi intézkedések uniós joggal való ellentétét.
Az RRF-források és a kohéziós támogatások jelentős része szintén veszélyben van, ha a magyar kormány nem tudja időben teljesíteni a transzparenciára és korrupcióellenes reformokra vonatkozó szigorú feltételeket.
Mekkora a baj az EU versenyképességével?
Az elmúlt évtizedben az Európai Unió gazdasági teljesítménye jelentősen elmaradt az Egyesült Államokétól, amit a GDP-adatok is egyértelműen alátámasztanak. Míg az EU gazdasága 2013 és 2023 között mindössze 15%-kal növekedett, addig az amerikai gazdaság több mint 64%-os bővülést ért el, tovább mélyítve a transzatlanti különbségeket. A különbség mögött alapvető gazdasági modellbeli eltérések húzódnak: az Egyesült Államok innovációra, technológiai fejlődésre és rugalmas munkaerőpiaci politikákra épülő megközelítése dinamikusabb és alkalmazkodóképesebb, míg Európa gazdasága merevebb és strukturális problémákkal küzd. Bár a termelékenységi mutatók esetében a különbség kevésbé szembeötlő, ezek is jól tükrözik Európa nehézségeit.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Amerika szövetségesének területén bombázott Izrael - Megtörte a csendet Donald Trump
Itt van az elnök álláspontja.
Elszabadult a pokol: fegyverhez jutottak a tüntetők, kirendelték a hadsereget Nepál utcáira
A katonák már éles lőszert használnak.
Ballisztikus rakétát lőttek ki Izraelre – Vörös riasztás Jeruzsálemben
Valószínűleg a Hamász-vezetők halálát akarják megtorolni.
Reagált a magyar kormány a Katar területén végrehajtott izraeli csapásra
Facebookon jelentkezett be Szijjártó Péter.
A "hedonisztikus fenntarthatóság" és az innovatív urbanizmus szimbiózisa
A koppenhágai CopenHill egyszerre modern erőmű, városi park és közösségi tér, amely 2021-ben elnyerte az Év Épülete díjat.
GINOP Plusz 2.1.1-24: A visszatérő K+F pályázat nagy fordulatai
Minden idők egyik legnagyobb innovációs pályázati kerete nyílt meg: több mint 106 milliárd forint várja azokat a cégeket, akik mernek nagyot álmodni.

Zsiday Viktor: Az adósságpálya könnyen fenntarthatatlanná válhat
Eddig az volt a szokás, hogy háborúk idején adósodtak el az országok, most újdonság, hogy békeidőben növekszik az adósság a fejlett országokban - mondta a... The post Zsiday Viktor: Az adóss

Jövőre a fizetés kisebb részét teheti ki egy hitel törlesztőrészlete: Hány embert érinthet ez a változás?
A jegybank 2026. január elsejétől módosítja a jövedelem terhelhetőségére vonatkozó szabályokat. Ez határozza meg azt, hogy a havi fizetésnek legfeljebb mekkora részét lehet hiteltörlesztés
Olcsók a magyar részvények? - Interjú az Év Portfóliómenedzserével
A Donald Trump által okozott zűrzavar miatt most kevesebb figyelem irányul a klímavédelemre, de a zöldenergia-szektor már piaci alapon, támogatások nélkül robog előre. Egy sikeres... The post O

Rejtett transzferár kockázatok
A magyar transzferár szabályozás keretében végzett NAV ellenőrzések során leggyakrabban az árképzés és az alkalmazott módszertan kerül előtérbe. Ugyanakkor egyre nagyobb figyelmet kap az is

Azok a marhák...
Érzek némi bűntudatot a tegnapi dupla Angus-burger után. Még jó, hogy volt mellette sült krumpli is, legalább lefelé tolta az átlagos, kajánkénti szennyezésemet. Ám a... The post Azok a marh

Macy's Inc - kereskedés
Tavaly októberben vásároltam, nem is keveset, mert akkor azt hittem, hogy a korrekciónak vége, és már egy felfelé tartó impulzusba ülök bele pár hétre. Hát nem, az a korrekció idén április


Állami tulajdonból a 4iG-hoz kerül a Rába
Bővül a cég védelmi portfóliója.
Olyan csúcsokat támad a forint, amit kevesen hittek – Mi történik?
A Közgazdász-vándorgyűlésen elhangzottak a magyar devizát is megmozgatták.
A Labubu babák a tőzsdén is tarolnak
Amikor az eredetit gyártja Kína, a másolatot a világ.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
A tőzsde világában a lelkesedés könnyen drága hibákhoz vezethet – előadásunk abban segít, hogy kezdőként is megértsd a legfontosabb alapelveket, felismerd a kockázatokat, és elkerüld, hogy egy hét alatt elolvadjon a megtakarításod
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.