A magas vízhőmérséklet miatt várhatóan jelentősen vissza kell fogni egy francia atomerőmű áramtermelését július 1-től - írja a Reuters.
Az elmúlt időszak csapadékszegény időjárása miatt tavasz óta ismét tartósan alacsonyan alakul a vízhozam, és azzal együtt a vízenergia-termelés az Európai Unióban - ez pedig még nagy problémát okozhat a nyáron.
A finn kiegyenlítő villamosenergia-piacon hétfőn hajnalban példátlan esemény történt: az ár hat egymást követő 15 perces időszakban elérte a technikai minimumot, ami azt jelenti, hogy a termelőknek ebben az időszakban fizetniük kellett a hálózatba táplált villamosenergiáért – ráadásul nem is keveset.
Az ENTSO-E javaslata szerint Németország árampiacát öt zónára bontanák, hogy a regionális költségkülönbségek jobban érvényesüljenek – ez gazdaságilag hatékonyabb lenne, de több szereplő szerint áremelkedést hozhat, különösen Dél-Németországban és a közép-európai térségben - köztük Magyarországon is.
Kedden az ASNR, a francia nukleáris biztonsági hatóság nyilvánosságra hozta, hogy a közép-franciaországi Civaux erőmű második reaktorán „stressz-korrózió” jeleit észlelték, ami súlyos biztonsági kockázatot jelent, ezért leállították az erőművet. A szakértők attól félnek, hogy több atomerőműnél is fennállhat ez a probléma.
A magyar lakosság leginkább a megújuló energiaforrások fejlesztésére fordítaná az állam erőforrásait, de a megkérdezettek kétharmada szerint a fenntartható üzemanyagok elterjedéséhez is ösztönző szabályozási környezetre van szükség. A válaszadók háromnegyede a saját lakóhelyén is elfogadna egy szélerőművet, a naperőművek támogatottsága pedig ennél is magasabb. A klímaváltozás miatt egyre többen aggódnak Magyarországon, elsősorban a képzettebbek és a városban élők és a zöldenergia gyorsabb hazai terjedésének fő akadálya a magas ár és a támogatások hiánya – derül ki a Mol megbízásából készített országos reprezentatív kutatásból.
Június első napjaiban már meg is érkezett Magyarországra a kánikula, ami a hűtési igényt és az egyre terjedő légkondicionáló berendezések használatát is felpörgetheti. Az erősödő áramigény a piaci villamosenergia-árakat is felfelé hajtja, így a nyári időszakban emelkedhetnek a jegyzések és az extrém ártüskék kialakulásának esélye is megnő. A tavalyi nyárhoz képest ugyanakkor egyelőre nem jeleznek előre érdemi drágulást a határidős piaci árak.
Az Oroszországból származó nukleáris fűtőelemek beszerzésének betiltása tragikus következményekkel járna nemcsak Magyarország, hanem egész Európa energiapiacára - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten. Ezzel arra utalt, hogy az Európai Bizottság gazdasági eszközökkel versenyképtelenné tenné az orosz nukleáris fűtőelemek beszerzését, noha több közép-európai ország – köztük Magyarország – ezekkel üzemelteti atomerőműveit. Bár technológiailag már létezik nyugati alternatíva, a teljes átállás engedélyeztetése és bevezetése akár hosszú éveket vehet igénybe.
Az európai napenergia-piac új kihívással néz szembe: miközben a termelési kapacitások rekordtempóban nőnek, a szektor jövedelmezősége drámai mértékben romlik - a legszembetűnőbb visszaesés Spanyolországban és Franciaországban tapasztalható.
Az új német kormány ipari áramár-csökkentési terve könnyen összeütközésbe kerülhet az uniós szabályokkal, mivel Brüsszel szerint a támogatás sértheti az állami támogatásokra vonatkozó jogot. A kezdeményezés célja az energiaigényes iparágak versenyképességének helyreállítása, ám az uniós jóváhagyás nélkül könnyen elbukhat. Eközben az új gazdasági- és energiaügyi miniszter megreformálná a zöldülési terveket: a megújulók rohamtempójú telepítése helyett a gázerőművekre helyezné a hangsúlyt a rendszerstabilitás érdekében.
Ha megkérdezünk német és brit családokat, hogy mit okozott az, hogy egyre több, állítólag olcsó nap- és szélenergiát adnak országuk energiamixéhez, a közüzemi számláikra pillantva azt válaszolhatják: azok sokkal drágábbak lettek. Ez ellentmond mindannak, amit nekünk állítanak, miszerint a zöld energia hihetetlenül olcsó. A teljes, valódi képről nem beszélnek.
Donald Trump ciklusának kezdetén azt ígérte, hogy Amerikát az energiahordozókat exportáló országok listájának legtetejére repíti. Az amerikai elnök azonban azzal nem számolt, hogy az ezzel együtt végrehajtott zöld energiatermelők leépítése súlyos kockázatot jelent a belföldi inflációra.
Egy friss kormányzati törvényjavaslat azt írja elő, hogy ősztől az összes gáz- és vállanyszámla esetén máshogy kell kiszámítani és bemutatni a rezsicsökkentési rendszerben elért fogyasztói megtakarítást – vette észre a Portfolio. Ehhez konkrét számlaképeket ír elő a kormány; a változás lényege pedig az, hogy ezentúl a rezsivédett fogyasztás felett érvényes áron kell az összes gáz- és áramfogyasztást kiszámolni, és ahhoz képest kell bemutatni, hogy a rezsivédett árral mennyit spórolt a fogyasztó. Néhány egyéb technikai módosítás is várható majd ősztől a rezsiszámlákon.
Európa élvonalába, a második-negyedik helyre, ugrottak a nem-lakossági áramárak Magyarországon a tavalyi második félévben a különböző fogyasztási sávokban, így versenyképességi szempontból tovább romlott a magyar cégek helyzete – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az Eurostat friss adatai alapján az is látszik, hogy a nem-lakossági gázárak közül az egyik nagy fogyasztási sávban messze a legmagasabb a magyar ár, de közben jó hír, hogy a kisebb céges fogyasztók gázára Európa középmezőnyébe csúszott vissza.
Az orosz energiaimport felszámolásáról szóló brüsszeli tervezet támadás a magyar rezsicsökkentéssel szemben, ennek nyomán évente nagyjából 600 milliárd forinttal nőne hazánk energiaimportjának költsége - jelentette ki szerdán Szijjártó Péter. A Portfolio gyors kalkulációval megnézte, hogy ez milyen mértékű tehernövekedést jelentene, ha valóban bekövetkezne, várhatóan két lépésben 2028-ig.
Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök szerint a magas jövedelmű áramipari vezetőknek kellene állniuk az atomerőművek működtetésének költségeit, ha nem akarják leállítani azokat. A kormányfő ezzel próbálja elhárítani a kritikákat a rekordméretű áramkimaradás után
A techmilliárdos az amerikai kétpártrendszert haladná meg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az EU egészében jóval kevesebb menedékkérelmet adtak be az év első felében, mint tavaly ilyenkor.
Humanitárius együttműködés ürügyén.
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
A nyaralóknak nem kedvez majd az idő, az aszályhelyzetnek azonban nagyon is.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!