Kapu Tibor immár az ötödik teljes napját tölti a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén, az Axiom-4 küldetés kutatóűrhajósaként. A magyar asztronauta Facebook-oldalán tették közzé, hogy az állomás fedélzetén megkezdték a DNA-REPAIR kísérletet, amely során az űrben jelentős mértékű kozmikus sugárzás élettani hatásait fogják vizsgálni. A kutatás egyike a misszió azon tudományos kísérleteinek, amelyekkel a szakemberek egy jövőbeli, hosszú távú űrküldetés emberi testre gyakorolt hatásait, és azok kivédését tanulmányozzák.
Ahogy arról valószínűleg már mindenki hallott, a múlt hét folyamán új űrhajósa lett Magyarországnak Kapu Tibor személyében. A többszöri halasztást követően végül június 25-én induló Axiom-4 küldetés keretében a magyar asztronauta két hetet fog majd az állomáson tölteni, ezalatt pedig összesen 25 tudományos kísérletet végez majd el. A Google Trends adatai alapján megnéztük, mekkora volt az érdeklődés a múlt hét folyamán induló, Magyarország számára történelmi jelentőségű űrküldetés iránt.
Kapu Tibor menetrendszerűen dolgozik, elindították a kísérleteket is, úgyhogy most már minden nap kísérletek zajlanak az űrállomáson – közölte az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a HUNOR program vezetője hétfőn az ATV műsorában.
Élőben beszélgetett a jelenleg is a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó Kapu Tibor űrhajóssal Orbán Viktor. Hazánk második űrhajósa többek között beszámolt eddigi űrbéli tapasztalatairól valamint arról, hogy mi lesz a programja az űrben töltött két hete folyamán.
Orbán Viktor miniszterelnök hamarosan felhívja Kapu Tibort, Magyarország második űrhajósát.
Új szimulációk szerint a 2024 YR4 nevű, potenciálisan veszélyes aszteroida a Holdba csapódva olyan törmeléket juttathat a Föld közelébe, amely látványos meteorzáport okozhat, és veszélyeztetheti a műholdakat - írta meg a Live Science.
Kapu Tibor személyében 45 év után újra űrhajósa van Magyarországnak, miután többszöri halasztást követően elindult az űrállomásra az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretében. A több mint 24 órája úton lévő küldetés tagjai az éjszaka folyamán már nagyjából elérték a Nemzetközi Űrállomás (ISS) repülési magasságát, majd fokozatosan közelítették meg az ISS-t, a ma fél egykor megtörtént dokkolási művelet előtt. Azóta a Dragon Grace űrkapszula sikeresen kapcsolódott az állomáshoz, majd 14:17-kor, alapos vizsgálatokat követően kinyílt az űrhajó ajtaja és Kapu Tiborék átléphettek az Nemzetközi Űrállomás fedélzetére.
Folytatja hivatalos látogatását az Egyesült Államokban Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke, Magyarország nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős meghatalmazott nagykövete.
Sikeres volt a dokkolási manőver, így Kapu Tibor mintegy 28 órás utazás után megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Nagyjából 20 percre élőben jelentkeztek be az Axiom-4 küldetés űrhajósai a SpaceX Dragon űrkapszulából. A bejelentkezéskor már 24 órája úton lévő űrhajósok szerint minden rendben ment a felszálláskor. A közvetítés során mindannyian üzentek néhány mondatban. Kapu Tibor elmondta, hogy az űrküldetéshez vezető hosszú felkészülési időszakot nagy örömként élte meg, valamint elárulta, milyen élmény volt tegnap a Dragon kapszulába beszíjazva várni az indulás pillanatát.
A Spacejunkie, űrkutatással foglalkozó szakportál ma reggel videót tett közzé, amelyen szabad szemmel is látható az Axiom-4 küldetés SpaceX Dragon űrkapszulája, Kapu Tiborral, hazánk második űrhajósával a fedélzetén.
A James Webb űrteleszkóp először fedezett fel egy korábban ismeretlen exobolygót, egy fiatal, Szaturnusz méretű gázóriást, amely egy 110 fényévre található csillag körül kering – írja a Reuters.
A BME június 25-én sajtótájékoztatón mutatta be a világ első monostabil tetraéderét, amely a gyakorlatban többek között űrmissziók leszállóegységeinek tervezésekor hozhat áttörést. A testnek a kutatók a Bille nevet adták.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy Kapu Tibor személyében 45 év után újra űrhajósa van Magyarországnak, miután többszöri halasztást követően elindult az űrállomásra az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretében. Az űrutazás hátterét, gazdasági és technikai paramétereit Kabát Krisztiánnal a Portfolio elemzőjével tekintettük át. A műsor második részében arról beszélgettünk, hogy mi vezetett a dunaújvárosi vasmű, ismertebb nevén a Dunaferr végéhez, amelynek legújabb, szomorú felvonása, hogy egyesével küldtek el 1700 dolgozót. Vendégünk volt Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója, makroelemzője
Magyar idő szerint reggel fél kilenckor három társával együtt elindult az űrállomásra Kapu Tibor, aki hazánk második űrhajósaként számos kísérletet fog elvégezni majd a Nemzetközi Űrállomáson. A többszöri halasztást követően megvalósuló, régóta várt fellövésről látványos felvételek készültek.
Sok várakozást követően után úgy néz ki, hogy hazánk második űrhajósa ma reggel fél kilenckor indulhat majd a Nemzetközi Űrállomásra, az Axiom Mission 4 keretei közt. A korábbi hetekben feszült figyelem övezte a NASA és két amerikai űrvállalat, az Axiom Space és a SpaceX által vezetett küldetést, ugyanis kezdetben időjárási körülmények, később pedig technikai gondok hátráltatták az űrhajósok indulását. A SpaceX Falcon-9 folyékony oxigéntartályának problémái után a Nemzetközi Űrállomás egyik moduljának szivárgása miatt kellett ismét elhalasztani a küldetést. Ugyan utóbbi nem újkeletű probléma, a jelenlegi helyzetben a NASA további vizsgálatok szükségességére hivatkozva mégis elnapolta az Ax-4 indítását. Cikkünkben összeszedtük, mit lehet tudni az ISS-t érintő szivárgási problémákról.
Újra a lélektani határ felett, merre tovább?
A hazai korrupciós helyzetet vizsgálták.
Európa AI-ambíciói kerülhettek veszélybe.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.