Egy friss közvélemény-kutatásban a szélsőjobboldali AfD beérte Németország eddigi vezető erejét, az éppen kormányalakításra készülő CDU/CSU-t. A felmérés hatalmas fordulatot jelez a német közvéleményben, és óriási pofont jelent a konzervatív pártszövetségnek és Friedrich Merz kancellárjelöltnek a koalíciós tárgyalások közepette.
1 százalékpontra közelítette meg a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt a februári Bundestag-választásokon győztes CDU/CSU konzervatív pártszövetséget egy friss közvélemény-kutatásban – írja a Die Welt.
Megállapodás született az érintett német pártok között a koalícióalakításról tartott előzetes tárgyalások során, az egyeztetések ezen szakasza lezárult, várhatóan megkezdődhetnek az érdemi koalíciós tárgyalások - jelentette be szombaton Berlinben Friedrich Merz, a múlt havi választásokon győztes Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje és Lars Klingbeil, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) társelnöke.
A hétvégén tartott németországi választások a végeredmény tekintetében nem hoztak különösebb meglepetést; az előzetesen esélyesnek tartott konzervatív CDU/CSU szövetség kapta a legtöbb szavazatot, az elmúlt időszakban jelentősen erősödő radikális jobboldali AfD második helyen futott be, a harmadik helyen végzett szociáldemokrata SPD támogatottsága pedig történelmi mélypontra süllyedt. A választási térképek alapján szembetűnő különbség figyelhető meg az ország nyugati és keleti körzetei között a választási preferencia tekintetében. A Google Trends adatainak segítségével megnéztük, hogyan alakultak a német internetezők Google-keresései a választások kapcsán.
A következő koalíció lesz a német demokrácia utolsó tölténye - jelentette ki hétfőn Markus Söder bajor tartományi kormányfő, aki egyben a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke is.
Elon Musk gratulált az AfD választási eredményéhez, az X-en Orbán Viktor posztját osztotta meg.
Az Olaf Scholz kancellár kormánya által elfogadott választójogi reform miatt 23 képviselőjelölt hoppon maradt a vasárnapi Bundestag-választáson: bár saját választókörzetükben elsők lettek, mégsem szereztek mandátumot egy elsőre furcsának tűnő szabályozás miatt.
A mérsékelt erők zsugorodását és a radikálisok előretörését hozta a vasárnapi parlamenti választás Németországban. A radikális jobboldali AfD második erővé vált, a radikális baloldali Die Linke feltűnően jól szerepelt, a tavaly januárban alakult, a Linkéből kivált BSW pedig mindössze 14 ezer szavazattal csúszott le a Bundestagba kerülésről. A három radikális párt összesített szavazatszáma több mint az összes szavazat egyharmada, és a mérsékelt erőknek a Bundestagban sincs meg a kétharmad. A CDU/CSU győzelme némileg elfedi azt, hogy döntő változások zajlanak Európa vezető gazdaságában: ez már nem az a Németország, amit eddig ismertünk. Cikkünkben a Bundestag-választás öt tanulságát gyűjtöttük össze.
Megkezdődött a szavazás vasárnap reggel a németországi előrehozott szövetségi parlamenti választáson.
Vasárnap parlamenti választásokat tartanak Németországban. A felmérések szerint a konzervatív CDU/CSU-szövetség győzelmét nem veszélyezteti semmi, így arra lesz érdemes figyelni, hány mandátumot kap a többi párt, illetve mely kispártok kerülnek be a Bundestagba, ugyanis ez nagyban kihathat arra, hogy milyen koalíciók jöhetnek majd létre.
Egy nappal a szövetségi választások előtt a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint továbbra is a CDU/CSU vezet Németországban, bár enyhe visszaesést mutatnak az adatok. Viszont bejuthat a szélsőbaloldal a parlamentbe, ami megnehezítené a konzervatívok számára a kormányalakítást.
Bár jelen állás szerint az AfD (Alternatíva Németországért) kormányra kerülésének kicsi az esélye, mivel a vele való együttműködést a közvélemény-kutatásokban vezető konzervatív CDU/CSU és a harmadik legnépszerűbb szociáldemokrata SPD is kizárta, de a szélsőjobboldali párt mint a második számú németországi politikai erő egyértelműen meghatározó tényező. Jelentőségét és érdekességét magyar szempontból fokozza, hogy a közlekedésilámpa-koalíció felbomlását, illetve az Olaf Scholz kancellár által elveszített bizalmi szavazást követően a február 23-i előrehozott szövetségi parlamenti választásokra készülő német pártok közül Orbán Viktor miniszterelnök az AfD és politikája mellett állt ki. Az AfD energia- és klímapolitikájának alapvetése az ember által előidézett klímaváltozásról szóló „állítólagos tudományos konszenzus" megkérdőjelezése, és akkor is óvatosabb álláspontra késztetheti a többi pártot a megújulókkal kapcsolatban, ha nem lesz kormányerő.
Európa legnagyobb gazdasága többé már nem az európai növekedés motorja, a gazdaság évek óta szenved. Ennek ellenére idáig a német vezetés tartózkodott attól, hogy érdemi fiskális lépésekkel élénkítse a gazdaságot. Az elmúlt hetek, hónapok eseményei azonban lehet, hogy átírhatják a képet és a német választások után talán új irányba indulhat el a német gazdaság.
Vasárnap tartják a parlamenti választásokat Németországban, és bár érdemi elmozdulások nem történtek a pártok támogatottságában Olaf Scholz kormányának november eleji bukása óta, van egy párt, amelyet korábban már „temettek”, most viszont úgy tűnik, meg fogja ugrani az 5 százalékos küszöböt. A Die Linke (Baloldal) elképesztő kampányhajrát mutatott be, nagyban köszönhetően egy fiatal politikusának, Heidi Reichinneknek, aki a közösségi médiában hatalmas népszerűségre tett szert, főleg a fiatalok körében. Míg Németország jobbra tolódása egyre látványosabb, a radikális baloldali párt tudja a leginkább megszólítani azokat, akik ellentartanának ennek a tendenciának.
A németországi városok terein megjelenő, az orosz-ukrán háborúban megölt gyermekek képeit bemutató kiállítás mögött egy, az orosz államhoz kötődő hálózat áll - derítette ki a Reuters. A "Háború gyermekei" elnevezésű kampány célja az európai vezetők meggyőzése a harcok befejezéséről, azonban a háttérben egy összetettebb propagandaművelet húzódik meg.
Németországban mintegy 170 ezer 18 éven alatti vett részt az úgynevezett „U18-szövetségi választáson”, amelyet a vasárnap esedékes parlamenti választások előtt szerveztek meg részükre. Meglepetésre a „felnőttek” körében az 5 százalékos küszöbnél billegő, radikális baloldali Die Linke (Baloldal) nyerte meg a voksolást – írja a Tagesschau.de.
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Földhöz szögezték a "madarakat".
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.