Minden munkahelynek, munkafolyamatnak, eseménynek van karbonlábnyoma - így a Portfolio rendezvényei és konferenciái is károsanyag-kibocsátással járnak. A Portfolio Csoport célja, hogy ezen üzleti tevékenység ne terhelje extrán a környezetet, ezért 2024-ben is semlegesítettük a konferenciáink széndioxid-kibocsátását. A rendezvényeken keletkező ÜHG kiszámításában, majd a semlegesítésben a Pact Capital volt a segítségünkre, amely különböző széndioxid-semlegesítő hatású projektek finanszírozásával támogatja az önkéntes vállalásunkat.
Elkészült a Masterplast 50 százalékos tulajdonában lévő üveggyapotgyár Szerencsen, a próbagyártás megkezdődött és a harmadik negyedévben megindulhat az üzemszerű termelés is – derül ki a Masterplast közleményéből.
Bár Magyarország geotermikus adottságai európai szinten is kimagaslók, a földhő hasznosítása még mindig nem kapja meg a kellő figyelmet – pedig a potenciál hatalmas, a technológia kiforrott, a hazai mérnöki tudás pedig világszinten keresett. A döntéshozók elszántak, a Jedlik Ányos Energetikai Programban 71 milliárd forintnyi forrás nyílik meg különböző lépcsőkben, a cél pedig egyértelmű: 2030-ig meg kell duplázni a geotermikus energia országos hasznosítását. Molnár Gábor, az Arctic Green Terv (korábban Mannvit) ügyvezető igazgatója szerint a geotermia nem csupán alternatíva, hanem kulcsa lehet az ipar, a mezőgazdaság és a távhőszolgáltatás fenntartható átalakításának. Az idő sürget, a megoldás itt van a talpunk alatt – kérdés, élünk-e vele. A Portfolio a vállalat vezetőjét kérdezte a felhasználási lehetőségekről, finanszírozási megoldásokról, és arról, hogy hogyan lehet novemberben is paradicsomot termeszteni.
Több mint 100 vállalat és befektető ágáll az európai fenntarthatósági szabályok visszavonása ellen, hangsúlyozva, hogy ezek a szabályok támogatják a gazdasági növekedést, miközben az EU a helyi iparágak költségeinek csökkentése érdekében tárgyalásokat folytat a szabályozások enyhítéséről – számolt be a Reuters. A kiállás azért is meglepő, mert az uniós zöld szabályokra rendre támadják, hogy a sok kötelezettség rontja a cégek versenyképességét.
A klímaváltozás hatására világszerte egyre gyakoribbak, hosszabbak és súlyosabbak az aszályok, amelyek súlyosan veszélyeztetik a vízellátást, miközben fokozódó terhet rónak a környezetre, a társadalomra és a gazdaságra. A negatív következmények a terméshozamok visszaesésétől és a tájak elsivatagosodásától kezdve egészen az energiaellátás és a folyami szállítás megzavarásáig terjednek, és egyre komolyabb megélhetési válságokat okoznak. Az OECD friss elemzése szerint Magyarország az egyik legsúlyosabban érintett ország az aszályhatások tekintetében.
Az Alteo lezárta az ÉLTEX felvásárlását - derült ki a vállalat közleményéből.
Enyhén szólva sem átlátható, hogy a vállalatok ESG-erőfeszítéseit milyen mutatószámok alapján helyezik el egy bizonyos polcra a minősítő ügynökségek. A jelenleg gyakran cinizmussal kezelt helyzet megérett a változásra, és ez különösen fontos a befektetői kör számára, amely ezáltal végre megalapozott információk alapján hozhatná meg döntéseit. A témáról vezető szakértők segítségével tudhatnak meg többet a szeptember 4-i Portfolio Sustainable World 2025 konferencia résztvevői.
Az Amoeba francia biotechnológiai vállalat áttörést ért el a fenntartható mezőgazdaságban, miután az Európai Bizottság jóváhagyta biofungicid hatóanyagukat, és megállapodást kötöttek a holland Koppert céggel az Axpera nevű készítmény forgalmazásáról. Az elhalt amőbákból származó, természetes alapú molekulára épülő termék hatékonyan védi a szőlő- és zöldségkultúrákat a gombás megbetegedésektől, miközben környezetbarát és biztonságos alternatívát nyújt a vegyszeralapú növényvédelemmel szemben. A több mint egy évtizedes kutatómunkával kifejlesztett Axpera 2026-tól 18 országban lesz elérhető, a gyártás bővítésével pedig az Amoeba és partnerei a zöld biotechnológia úttörőivé válhatnak.
A hazai turizmusban egyre népszerűbbek a természetközeli, mégis kényelmes szállásformák, különösen a glamping és a jurta szállások, amelyek a Covid-járvány után jelentős fellendülést éltek át - számolt be a Pénzcentrum.
Egy új kutatás szerint az óceánok elsavasodása kritikus mértéket ért el jó néhány óceáni régióban, ami jelentős mértékben veszélyezteti a tengeri ökoszisztémákat. Korábban kilenc nagy léptékű Föld-rendszer folyamatot és hozzájuk kapcsolódó határértéket definiáltak, amelyek átlépése elfogadhatatlan környezeti változásokhoz vezethet. Ezek egyike az óceánok kritikus mértékű elsavasodása, ami akkor következik be, ha a tengervíz aragonittelítettségi állapota 20%-kal csökken az iparosodás előtti időszakhoz képest. A fenti kutatás szerint a globális felszín alatti óceánok (200 m mélységig) akár 60%-a, míg a felszíni óceánok több mint 40%-a átléphette ezt a határt. Ezek a változások a mészvázképző fajok számára alkalmas élőhelyek jelentős csökkenését eredményezik, beleértve a trópusi és szubtrópusi korallok élőhelyének 43%-os, a sarki pteropodákénak 61%-os, a parti kagylókénak pedig 13%-os csökkenését.
A Velencei-tó vize 1971 óta átlagosan több mint 4 Celsius-fokkal lett melegebb nyáron, ami fenyegetést jelent a tó ökoszisztémájára, vízminőségére és vízszintjére - derül ki az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatásából, melyről a másfélfok.hu-n számoltak be.
A világ legextrémebb időjárásától sújtotta vidékeiről tömegesen vonulnak ki a biztosítók, miközben a bankok is próbálnak szabadulni a magas klímakockázatú tevékenységek finanszírozásától. Az éghajlatváltozás a nyakunkon, ám az elvárások szabályozói és piaci oldalról is élesednek. De vajon mi vár a szereplőkre ebben a helyzetben, és hogyan lehet belőle a legtöbbet kihozni? Ezekre a kérdésekre is keressük a választ vezető szakértők segítségével a szeptember 4-i Portfolio Sustainable World 2025 konferencián.
A Google szén-dioxid-kibocsátása jelentősen megnövekedett az AI-fejlesztések következtében, ami egyre távolabb sodorja a vállalatot a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési céljaitól - tudósított a The Verge.
A hazai vállalatok fenntarthatósági stratégiáit és beruházásait legerősebben nem piaci szempontok, hanem a hatósági szabályozás és az ehhez kapcsolódóan a környezeti kockázatok csökkentésének reménye befolyásolja 2025-ben - állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem idei gyorsjelentése a magyar vállalatok versenyképességéről. A leginkább elterjedt környezetimenedzsment-eszköz a karbonkibocsátás mérése, míg a környezetvédelem hajtóerői közül a legfontosabb az imázsjavítás, a termékek tartósságának növelése és a környezetterhelés csökkentése.
A Lidl Magyarország piacvezető a magyarországi kiskereskedelmi láncok között. A vállalat stabilan őrzi is ezt a pozíciót, amit úgy ért el, hogy folyamatosan megfelel a vásárlók elvárásának – a lehető legalacsonyabb ár és magas minőség. A vállalat a kedvező árak mellett szigorú minőségbiztosítási rendszerrel, nemzetközi tanúsítványokkal és előre be nem jelentett auditokkal garantálja a termékek magas színvonalát. A fenntarthatóság jegyében különböző tanúsítási rendszereket alkalmaz, és elkötelezett az állatjólét, valamint a méltányos működés mellett.
A hat kulcsfontosságú közép- és kelet-európai ország – Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia – irodapiacai folyamatosan fejlődnek a változó gazdasági környezet, az új munkaerőpiaci elvárások és az átalakuló bérlői igények közepette. Bár a bérbeadási aktivitás a pandémiát követően nagyrészt stabilizálódott, az eltérő kínálat, a bérlői prioritások és az ESG-elvárásoknak való megfelelés különböző trendeket alakítanak ki a régió egyes piacain – derül ki a Colliers legfrissebb jelentéséből.
Nagy meglepetést okozott az ADP-jelentés.
Azonnali cselekvésre szólították fel Teheránt.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nélkülözhetetlen high-tech eszközökről van szó.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.