Majdnem négy éve nem látott mélypontra esett a dollár az euróval szemben miután a Trump-adminisztráció kitart adócsomagja mellett, ami további költségvetési lazítást és még magasabb adósságot hozhat az Egyesült Államoknak. A dollárgyengülés farvízén a forint is rég nem látott szintre erősödött, ám fontos ellenálláshoz ért a magyar deviza és vissza is pattant az árfolyam.
Csak egyetlen deviza, az orosz rubel tudott a forintnál többet erősödni idén a dollárral szemben. Ez ismét alátámasztja azt, hogy a magyar deviza utóbbi hónapokban látott teljesítménye nem csak itthonról nézve, hanem nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő. A második negyedévben a vizsgált devizák között a negyedik lett a forint, mivel továbbra is a dollár gyengüléséről szólt az utóbbi három hónap a globális piacokon.
A múlt héten a dollár gyengülése mozgatta a devizapiacokat, ahogy a geopolitikai feszültségek gyors oldódása visszahozta a kockázatvállalást. A dollár ma is esik, 2021 ősze óta nem kellett ilyen sok dollárt fizetni egy euróért. A forint ismét 340 környékén mozog a dollárral szemben, az euróhoz képest viszont enyhén gyengült.
A csütörtöki kereskedésben folytatódott a dollár hanyatlása a vámháború lezárása irányába ható legújabb amerikai-kínai fejlemények miatt, ez pedig jót tesz a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak. Az euróval szembeni jegyzések háromhavi csúcs közelében járnak, és innen folytatódik a kereskedés a hét utolsó napján is. Délutánra a forint 340 alá erősödött a dollárral szemben és az euróval szemben is 399 alatt már komfortos az árfolyam. Dolgozik a kamatkülönbözet, miközben a dollár csat botladozik.
A reggeli órákban két éves csúcsra erősödött a forint a dollárral szemben, miközben az euróval szemben 400 alatt jár a kruzus. Miközben a dollár minden alkalmat megragad arra, hogy gyengüljön, addig a háttérben a kamatkülönbözet láthatatlanul a forint malmára hajtja a vizet. A mai nap elsősorban az USA-ból jönnek piacmozgató adatok, de azért korai lenne még kijelenteni, hogy a geopolitikai hadszínterekről nem jöhetnek meglepetések. Legyen az kereskedelmi háború, közel-keleti konfliktus, vagy éppen az orosz-ukrán háború.
A közel-keleti feszültségek enyhülése és a dollár gyengülése új lendületet adott a forintnak, amely kedden három egységgel erősödött az euróval szemben. A nemzetközi devizapiacokon eközben törékeny technikai szinteknél billeg az euró-dollár árfolyam, miközben a jen is erősödni próbál a dollárral szemben. A forint időközben ismét új csúcsra erősödött a dollárral szemben, már a 344-es szintet is leszakította az árfolyam. Legutóbb 2023 novemberben volt ilyen erős a zöldhasúval szemben a magyar fizetőeszköz.
Fordulatokkal teli délelőttöt éltek át a devizapiacok is, miután kiderült: a gyakorlatban alig néhány órát élt a tűzszünet az Izrael és Irán között dúló háborúban. Itthon kamatdöntést tartott az MNB, a monetáris tanács változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát.
Két hete még úgy tűnt, hogy az euró-forint árfolyam kilép az unalmas 402-404-es sávjából a devizapiacon, de aztán a 400-as szinttel való néhány napos kacérkodás után újra a visszatért ebbe a kereskedési tartományba. A hétvégi eszkaláció az iráni–izraeli háborúban azonban elindította a forintgyengülést: egyelőre lassú ütemben de folyamatosan veszít az euróval és a dollárral szemben a hazai valuta. Délutánra már több hetes mélypontjai közelébe ment a forint a két fő devizával szemben. Jól láthatóan a geopolitikai fejlemények mozgatják a piacokat, a délelőtti bmi-dömping nem volt jelentős hatással az árfolyamokra a főbb devizapároknál.
Hiába próbálkozott erősödéssel a forint, az iráni-izraeli háború közbeszólt és rögtön visszaterelte a korábbi szűk sávjába. Kérdés, innen most lendül-e ki valamelyik irányba, ez elsősorban a háborús híreken és a beérkező makroadatokon múlhat. Előbbire nincs nagy ráhatásunk, ha tovább eszkalálódik a feszültség, az a kockázatkerülésen keresztül biztosan negatívan érinti majd a forintot.
Kisebb kilengések után a forint az utóbbi napokban visszatért a 402-404 közötti szűk sávba, mely korábban hosszú ideig meghatározta a jegyzést. Egyre inkább úgy tűnik, hogy az erősödés felé nincs nagy tere a magyar devizának, a komolyabb gyengüléstől pedig egyelőre védve van a magas kamat miatt. Napközben csak óvatosabb mozgásokat látunk.
Ma az amerikai Juneteenth ünnep miatt zárva tartanak a tengerentúli tőzsdék, így a devizapiacon is alacsonyabb likviditással és visszafogott mozgásokkal indulhat a csütörtöki kereskedés. A befektetők figyelme inkább a közel-keleti geopolitikai feszültségekre és néhány európai jegybanki döntésre irányulhat. A forint eközben vegyes teljesítményt nyújt: miközben az euróval szemben a 403-as szint alatt stabilizálódott délre, a dollár ellenében reggel még gyengült, 352 fölé került az árfolyam, majd teljesen ledolgozta a napi veszteségeket.
A múlt hét első felében 400 alatt is járt az euró jegyzése, majd az iráni-izraeli háború kockázatkerülést hozott a piacokon, így a magyar deviza is gyengült a hétvége előtt. Így ismét az utóbbi hetekben látott 402-404-es sávba tért vissza az árfolyam péntekre. A hétfői nyitás óta azonban folyamatosan erősödik a forint a vezető devizákkal szemben. Délután pedig Irán bejelentette, hogy hajlana a tárgyalásokra, így újabb lendületet kapott a magyar fizetőeszköz. Ez estére alábbhagyott.
Jókor jöhetett a magyaroknak a forint utóbbi napokban látott erősödése, hiszen a többség valószínűleg még nincs túl az esetleges külföldi nyaraláson. Aki devizát szeretne váltani, annak most lehet érdemes lépni, hiszen a múlt héten már láthattuk, hogy 400 alatt nehezen ragad meg a forint, várhatóan nem látunk tartósan és jelentősen ez alatti euróárfolyamot a következő hetekben-hónapokban sem. A többségnek persze ez valószínűleg néhány ezer forintot jelent mindössze a nyaralás költségében.
A múlt héten az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások némileg csalódást keltő eredménnyel zárultak, miközben a hét közepe után már egyre sűrűsödtek az olyan hírek, amelyek a közel-keleti helyzet gyors romlása felé mutattak. Pénteken aztán Izrael megtámadta Iránt, amelynek hatására a befektetők a biztonságos eszközök felé vették az irányt. Ezen a héten minden bizonnyal a közel-keleti háború fogja mozgatni a piacokat, azonban adat fronton is izgalmas hetünk lesz. Amerikai, brit, japán és kínai kamatdöntés is érkezik olyan helyzetben, amikor bármelyik pillanatban a feje tetejére állhatnak a makrogazdasági kilátások. Emelett pedig egy fontos ECOFIN ülés is lesz pénteken, amelyen nagyon fontos energetikai és kereskedelmi kérdések is előkerülhetnek.
Komolyabb gyengüléssel kezdett péntek reggel a forint az euróval szemben miután éjjel Izrael iráni atomlétesítményeket kezdett bombázni. A magyar deviza így hirtelen elveszítette az utóbbi napok keserves munkájával összekapargatott erősödését, és visszalendült a korábbi sáv másik széléhez.
Tegnap a megszokottnál nagyobb mozgás voltak a devizapiacon. A kínai kereskedelmi tárgyalásokról szóló (egyelőre azért elég ködös) hírek, illetve az amerikai inflációs adat új lendületet adott a dollár gyengülésének, ami ma reggel folytatódva az euróval szemben újra az 1,15-ös szint fölé került. Az ilyen helyzetekben a forint erősödni tudott, tegnap sem volt ez másképp: két hónap után egy kis időre újra 400 alá került az euróval szembeni kurzus, ma reggel egy hajszállal a 400-as szint felett indult a nap, innen pedig a romló nemzetközi hangulatban esésnek indult a forint.
Egy teherhajó volt a célpont a Vörös-tengeren.
Locsolási tilalmat is bevezettek már.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Elítélték az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni támadásait.
Az utóbbi tíz napban 761 erdőtüzet regisztráltak.
A vasúti közlekedést is korlátozták biztonsági okokból.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!