A klímaváltozással szembeni fellépés területén is közelebb hozhatja egymáshoz az Európai Uniót és Kínát Donald Trump amerikai elnök politikája. A júliusi pekingi Kína-EU csúcsra készülő Unió célja, hogy Brüsszel és Peking közösen vállalja a nemzetközi klímaügyi vezető szerepet, illetve hogy együtt álljon ki a kulcsfontosságú Párizsi Klímaegyezmény mellett. Ez a szakértők szerint is kívánatos lenne, de több tényező is nehezíti a szorosabb együttműködés kialakítását.
A legfrissebb mérések szerint idén májusban rekordszintre emelkedett a légköri szén-dioxid koncentrációja. Az atmoszférában mért szén-dioxid mennyisége így a kutatók szerint már évmilliók óta nem látott értéket mutathat - írta meg az NBC News.
Egy új osztrák kutatás szerint a globális felszíni levegőhőmérséklet emelkedése gyorsabb a korábban feltételezettnél, így a világ már 2028-ra átlépheti a párizsi klímaegyezmény 1,5 °C-os melegedési küszöbét. A Grazi Egyetem tudósai által kidolgozott új GSAT-módszertan szerint a jelenlegi felmelegedés mértéke 1,39 °C, ami 6%-kal magasabb a korábbi becsléseknél. A kutatók szerint az eddig alkalmazott GMST nem ad elég pontos képet a légköri melegedésről, míg az új modell csökkentené a bizonytalanságot. Ugyanakkor a tudományos közösség megosztott az egységes mérési módszertan kérdésében, ami akadályozhatja a klímacélok elérését.
A gleccserek globális olvadása elkerülhetetlen folyamat, a világ jégtömegének legalább 39 százaléka el fog tűnni 2100-ig még a legoptimistább forgatókönyv esetén is, míg a jelenlegi kibocsátási trendek mellett ez az arány akár 75 százalékra is emelkedhet - jelentette a Telex.
Az óceánok felső, napfényes rétege, amely a rengeteg fontos tengeri élőlény legfőbb élőhelyét jelenti, világszerte zsugorodásnak indult. Az elmúlt 20 évben a világtengerek több mint ötöde sötétedett el - írta meg a ScienceAlert.
A világ lakosságának fele tavaly egy hónappal több hőséget élt át az emberi tevékenység okozta globális felemelegedés miatt - derült ki egy pénteken publikált tanulmányból, amelyet a június 2-ai, a hőség elleni küzdelem napja előtt tettek közzé.
Rekordokat döntő hőségre, gyakoribb szélsőséges időjárási eseményekre kell felkészülnie a világnak - figyelmeztetett szerdán közzétett ötéves előrejelzésében két vezető meteorológiai intézet. Leon Hermanson tudományos kutató sokkolónak nevezte az prognózisokat, és úgy fogalmazott: ilyesmit senki nem szeretne látni.
Az Egyesült Arab Emírségekben szombaton megdőlt a májusi hőmérsékleti rekord: Sweihan városában, Abu-Dzabitól nyugatra, 51,6 Celsius-fokot mértek. Ez az érték alig marad el az országban valaha mért legmagasabb hőmérséklettől, amelyet 2010-ben regisztráltak.
A dengue és a chikungunya láz hamarosan állandó betegséggé válhat Európában a globális felmelegedés miatt, mivel a vírusokat terjesztő tigrisszúnyogok egyre északabbra terjednek - számolt be a France24.
A szélsőséges hőhullámokkal járó éghajlatváltozás világszerte növeli a terhességi kockázatokat - hívta fel rá a figyelmet a Climate Central szerdán közzétett jelentése, amely a 2020 és 2024 közötti időszakot vizsgálta.
Az amerikai védelmi minisztérium fontolgatja az alaszkai Adak-sziget katonai bázisának újraélesztését, hogy ellensúlyozza Oroszország és Kína növekvő sarkvidéki ambícióit - írta az EurasianTimes.
A klímaválság megháromszorozta az óceáni hőhullámok hosszát, ami felerősíti a pusztító viharokat és tönkreteszi a kritikus fontosságú ökoszisztémákat, mint a hínárerdőket és korallzátonyokat - derül ki egy új kutatásból amelyet The Guardian idéz.
A földi klímát nagyban befolyásoló, az északi féltekén jellemzően hidegebb időjárást hozó globális éghajlati jelenség, a La Niña mindössze három hónapos aktív fázisa után megszűnt, jelentette be csütörtökön az amerikai Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA). Ezzel a mérések szerint El Niño Déli Oszcilláció (ENSO) visszatért a semleges állapotába - írta meg a Phys.org.
A globális hőmérséklet továbbra is történelmi magasságokban maradt márciusban, ami a tudományos várakozásokon is túltevő, rendkívüli meleghullám folytatódását jelzi az európai klímafigyelő szolgálat szerint - közölte a Phys.org.
Amikor szóba kerül a klímaváltozás kérdése, gyakran egyből a hőmérsékletre (azon belül is főleg az átlaghőmérsékletre) figyel mindenki. Ugyanakkor, mivel a földi éghajlat egy komplex rendszer, amiben sok tényező hat egymásra, a globális felmelegedés állását célszerű többféle meteorológiai adat alapján vizsgálni. Arról talán mindenki hallott már, hogy a 1,5 Celsius-fokos, fontos küszöbnek számító felmelegedési szintet 2024-ben már átlépte az emberiség, azonban emellett sok más érték is kritikus szintet ütött meg tavaly; az óceánok egyre inkább savasodnak, a világtengerek által tárolt hőenergia rekordot döntött, valamint a Föld gleccsereinek súlya és a tengeri jégtakarók tömege is folyamatosan csökken. A World Meteorology Association (WMA) friss klímaügyi jelentésében rámutat, hogy a tavalyi évben szinte felsorolni is nehéz, mennyi rekordot döntött meg tavaly a globális felmelegedés mértéke.
Egy új kutatás szerint az egyre erősödő klímaváltozás jövőbeli, világgazdaságra gyakorolt hatásait jelentősen alábecsülték a korábbi előrejelzések során. Az új modellek arra engednek következtetni, hogyha az évszázad végére a felmelegedés mértéke eléri a 3 Celsius-fokot, a globális gazdaság 40% veszélybe kerülhet - írta meg a The Conversation.
Ez most sokakat érint.
Sokáig vezette a nagyvárost is.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!