A japán gazdaság a vártnál erősebb teljesítményt mutatott a harmadik negyedévben, ami a szigetország gazdasági ellenállóképességét jelzi a globális kihívások közepette.
Az amerikai elnökválasztás óta hatalmas erősödött a dollár és ez számos országnak fejfájást okoz. Érdekesség, hogy Trump elnök első ciklusa alatt egy rövid erősödést követően óriásit gyengült a dollár, így adódik a kérdés, hogy érdemes-e most is erre számítani. Ha megértjük, mi történt akkor, és ezt összehasonlítjuk azzal, hogy mi van most, azzal értékes betekintést nyerhetünk abba, hogy mi várható.
Bár az új japán kormányfő nagyszabású költségvetési kiadásnövelő csomagra tett ígéretet, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kemény figyelmeztetést adott ki, amelynek a lényege az: nem szabad további adósságnöveléssel finanszírozni a kiadási csomagot, a költségvetést át kell rendezni a csomag kivitelezése érdekében, azaz más területeken kiadásvágásra van szükség.
A japán kormánykoalíció elvesztette parlamenti többségét a vasárnapi országos választásokon, ami bizonytalanságot okozott a következő kormány összetételét és a világ negyedik legnagyobb gazdaságának kilátásait illetően. A választási eredmények alapján a koalíció 209 képviselői helyet szerzett a parlament alsóházában, ami jelentős csökkenést jelent a korábbi 279 mandátumhoz képest.
A japán jegybank kormányzója szerint nem kell elsietni a következő kamatemelést, annak ellenére, hogy ismét nagyot gyengült a japán jen a dollárral szemben. A következő kamatdöntő ülés október 31-én esedékes.
A japán kormány egyre jobban aggódik a jen árfolyama miatt, miután ismét intenzív gyengülésbe kezdett a deviza. Mindez nyomást helyezhet a feltörekvő piaci valutákra, mint a forint.
A japán jegybank igazgatótanácsának egyik tagja szerint óvatosnak kell lenni a további kamatemelésekkel kapcsolatban és nem szabad azt a hibát elkövetni, hogy a japán gazdaság újra deflációba süllyedjen. Elhangzott továbbá az is, hogy az egyensúlyi kamatszint japánban 1% körüli lehet. Ez egyben talán egy elméleti felső korlát is, ameddig akarhatják emelni a kamatokat.
Múlt hét második felében ismét 400 fölé gyengült a forint az euróval szemben, és most is a fontos szint felett tartózkodik. Délelőtt jelentősebb erősödésbe kapcsolt a forint, és közel került a 400-hoz, ám délután a dollárerősödéssel a forintra is nyomás helyeződött. A héten több olyan esemény is lesz, amelyek hatással lehetnek a hazai fizetőeszköz árfolyamára, ám inkább a hét második felében jönnek fontos makroadatok, és hazai kormányzati bejelentések.
Csütörtökön rendezzük meg a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáját, amelyen a magyar gazdaság kilátásai mellett szó lesz a forintról is.
A japán termelői árak inflációja augusztusban lassult, ami nyolc hónapja először fordult elő. A Bank of Japan (BOJ) adatai szerint a japán vállalatok inputárainak mérőszáma 2,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami elmaradt a közgazdászok által várt 2,8%-os emelkedéstől - írta a Bloomberg.
A vártnál gyengébb pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok a gazdaság lassulására utaltak, amely a részvénypiacokon esést, a japán jennél a kamatkülönbözetre játszó pozíciók további zárását okoztak pénteken, és ezzel párhuzamosan jókora esés alakult ki a legnagyobb kapitalizációjú kripto eszközökben is. A bitcoin, az ethereum és a solana is kritikus zónába esett, amelyről szombaton megpróbáltak kicsit emelkedni.
A tervezett négyből végül két jenalapú államkötvényt bocsátott ki a magyar Államadósság Kezelő Központ csütörtökön összesen közel 98 milliárd forintért. Ez csak a fele a bő két évvel ezelőtti szamurájkötvény kibocsátásoknak, és ez is érzékelteti, hogy óvatosak voltak a befektetők a mostani kibocsátással.
Hétfőn nem várunk fontosabb makrogazdasági adatokat, de a piacok már elkezdhetik árazni a későbbi napok dömpingjét, amelyek alapján tisztább képet alkothatnak majd az amerikai gazdaság állapotáról. A múlt héten végül a tőzsdék is majdnem teljesen ledolgozták az Egyesült Államok visszaesésétől való félelem okozta veszteségeket, így a forint is 394-ig húzott vissza az euróval szemben. Kora délután aztán a 30 napos mozgóátlag által kijelölt támaszt kezdte tesztelgetni a magyar deviza.
Az első félév kiváló teljesítményei olvadtak vissza az elmúlt egy hónap tőzsdei turbulenciájában. A japán jen erősödését maga a Nikkei index bírta a legkevésbé. Olyannyira, hogy a múlt hétfői mozgásával megidézte az 1987. október 19-i amerikai tőzsdei fekete hétfőt. Erre az augusztus 5-i napra a Nasdaq-100 index 20+ százalékos július eleji idei pluszából is alig maradt valami. A nagy kérdés mindeközben az, hogy megúszták-e a részvénypiacok ezzel az esést vagy még jöhet egy újabb kör?
A JP Morgan szerint a jen carry trade közelmúltbeli bezáródásának még van tere, mivel a japán jen továbbra is az egyik legalacsonyabban értékelt valuta - közölte a Bloomberg. Ez azért fontos megállapítás, mert a japán jen jelentősen erősödött a múlt heti kamatemelés óta, ami miatt világszerte zárni kezdték a befektetők a korábban alacsony jenkamatok mellett hitelekből finanszírozott pozícióikat - ez is hozzájárult a piacokon tegnap látott vérengzéshez.
Világszerte elromlott a hangulat a tőzsdéken, de a japán részvénypiacon különösen nagy volt az esés, a folyamatosan erősödő jen miatt a befektetők elkezdtek árazni egy új narratívát.
A japán jen erősödése egy sor dolgot megváltoztat nemcsak a devizapiacon, de még olyan távoli területekre is elér, mint a részvénypiacok. Ez különösen azoknak fontos, akik technológiai részvényekkel rendelkeznek. Ezért érdemes megérteni a jen és a részvénypiacok közötti összefüggést, és azt is, hogy mi lehet ennek a következménye később a részvénybefektetésekre.
Nagygyörgy Tiborral, a Biggeorge Property Nyrt. alapító-vezérigazgatójával beszélgettünk.
A hét utolsó kereskedési napja is tartogat izgalmakat.
Nagy potenciál van most a légitársaság részvényeiben.
Francois Bayrou lehet az új miniszterelnök Franciaországban.
Nagygyörgy Tiborral, a Biggeorge Property Nyrt. alapító-vezérigazgatójával beszélgettünk.
Mi történik Szíriában?
Kilőtt a 4iG ára Musk és Jászai egyeztetése után.