Egy friss kutatás szerint a koronavírus fertőzésért felelős tüskefehérjék hosszan jelen maradnak az emberi agyban a fertőzést követően, amely magyarázatot adhat a hosszú Covid-19 neurológiai tüneteire. A müncheni Helmholtz és Lajos–Miksa Egyetem kutatói által végzett vizsgálat kimutatta, hogy a vírus tüskefehérjéje akár négy évig is megmaradhat a központi idegrendszer védőrétegét jelentő agyhártyában és a koponya csontvelőjében. A szakemberek szerint ezzel a fertőzés több évvel öregítheti az emberi agyat és növelheti a neurodegeneratív betegségek kockázatát is - közölte a Medical Xpress.
Emelkedik Magyarországon a légúti fertőzésekkel orvoshoz fordulók száma, elsősorban a koronavírus és az influenzavírus fertőz - derül ki az NNGYK heti jelentéséből. Bár a Covid-19 és az influenza tünetei nagyon hasonlóak, de van különbség, aminek megértése csökkentheti a terjedést, és segíthet a megfelelő kezelésben - számolt be a Healthline, hozzátéve, hogy tipikusan milyen sorrendben jelentkeznek a Covid-19 tünetei.
A háziorvosnál igényelhetők december elejétől a térítésmentes Covid-vakcinák - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön az MTI-vel.
Moderna vakcinákat vásárol Magyarország a koronavírus ellen, de Rusvai Miklós szerint az influenza elleni védőoltás most fontosabb - írta meg az InfoStart.
A legfrissebb közbeszerzési eljárás eredményeként kizárólag a Moderna vakcináit szerzi be Magyarország, miután a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ feltételei alapján más gyártó nem tudott ajánlatot tenni. A beszerzés nem minden korosztály számára nyújt megoldást, így például a 12–16 évesek Covid-védőoltás nélkül maradhatnak.
Pénteken kerül az Európai Bíróság elé Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója közötti állítólagos üzenetváltásokról szóló per, ami akár mérföldkő lehet a digitális kommunikáció átláthatóságának szabályozásában. Az ügy középpontjában nemcsak a dokumentum-hozzáférési jogok állnak, hanem az Európai Bizottság elnökének hitelessége és elszámoltathatósága is.
Az Egyesült Államokban a szakértők a légúti megbetegedések szezonális emelkedésére számítanak az elkövetkező hónapokban. A Covid-19, az influenza és a légúti szinciciális vírus (RSV) okozta fertőzések várhatóan megszaporodnak az őszi-téli időszakban, ahogy az évről évre lenni szokott - írja az USA Today.
Az elsőrendű "A" kategóriába emelte Horvátország adósosztályzatát a Moody's Ratings, mindenekelőtt az államadósság jelentős csökkenésével és a horvát közfinanszírozási helyzet ebből eredő markáns erősödésével indokolva a döntést.
A koronavírus pandémia idején szerte a világban úgy reagáltak az országok, hogy kijárási és utazási korlátozásokat rendeltek el. A lépés a Covid-19 mellett az influenza terjedésére is hatással volt. A Science magazin november 7-i cikkében megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy az intézkedések miképpen hatottak az enyhébb influenza terjedésére.
A Fehér Ház sajtószóvivője, Karine Jean-Pierre csütörtökön azt állította, Kamala Harris alelnök választási veresége részben a világjárvány okozta "globális hátráltató tényezőknek" köszönhető, amelyek nemcsak az Egyesült Államokban nehezítették a hivatalban lévő vezetők helyzetét - írja a Hill.
Csökkent a légúti fertőzéssel és az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten – derül ki az NNGYK heti jelentéséből. A szennyvízadatok szintén arra utalnak, hogy csendesedhet az őszi járvány.
A múlt héten enyhén csökkent a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön a honlapján. Az adatok alapján a koronavírus-fertőzések számának növekedése megállhat a közeljövőben, és az influenzás fertőzések számának jelentős növekedése sem várható - prognosztizálja az NNGYK.
Növekvő harmadik negyedéves bevételről és nyereségről jelentett a német BioNTech biotechnológiai kutatóvállalat, amely a koronavírus idején a Pfizerrel közösen fejlesztett Covid-vakcinával vált ismertté. De még ezzel együtt is masszívan veszteséges a BioNTech idei éve eddig.
November végén érkezhet a Covid elleni oltóanyag Magyarországra - jelezte az ATV Híradónak a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. Vagyis idén is hasonló kockázatot fut hazánk, mint tavaly, hogy a koronavírus felfutó szakasza után érkezik csak a megelőzésként használható védőoltás, ami akár késeinek is bizonyulhat, látva a tavalyi többlethalálozási számokat.
172 200 fő fordult a múlt héten orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, vagyis az előző három hétnél kevesebben. Közülük viszont 17 100-nál influenzaszerű megbetegedés tünetei jelentkeztek, ami a megszokottnál magasabb szám, ugyanakkor magát az influenzavírust csak 1 labormintában mutatták ki. A koronavírus szennyvízben mért örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja továbbra is stagnálást mutat, emelkedő tendencia Zalaegerszegen, míg csökkenő tendencia Egerben, Győrben, Pécsett, Salgótarjánban és Tatabányán látható – közölte honlapján a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.
A koronavírus elleni védőoltások új beszerzése körül számos kérdés merül fel Magyarországon. Az ország jelenleg oltóanyag nélkül áll, miközben a Covid-19 esetek száma emelkedik. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) nemrég közbeszerzést írt ki új vakcinák beszerzésére, ami több szempontból is figyelemre méltó - írta a Telex.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a francia kormányválságról.
Erős az amerikai munkaerőpiac.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik epizódja.
Van még erő a kriptovalutában?
A Portfolio Business podcast vendége volt Juhász Katalin, a VISA és Sonjic László, az OTP Bank szakembere.