Már most nagyon kevés az ápoló, és a helyzet még rosszabb lesz

Már most nagyon kevés az ápoló, és a helyzet még rosszabb lesz

Már csak néhány nap, és még tovább súlyosbodik a munkaerőprobléma az egészségügyben, mert 2024 januárjától megszűnik a bérfoglalkoztatás lehetősége, az egészségügyi intézmények kizárólag főállású dolgozókkal működhetnek. Becslések szerint eddig a szakápolói, műtős állások 10-15 százalékát bérnővérekkel töltötték be, döntően a fővárosban. Az intézkedést így a betegek, hozzátartozók a bőrükön érzik majd meg, az egészségügyiek pedig, akik eddig bérnővérként, bérműtősként egészítették ki a fizetésüket, a pénztárcájukon. Az egészségügyi szakdolgozóhiány évről évre súlyosabb, és bár egész Európában komoly gond, Magyarországon az átlagnál is rosszabb a helyzet.

Nagyot változik az állami kórházak élete

Nagyot változik az állami kórházak élete

Teljesítményfinanszírozás, kódkarbantartás, új ellátások és terápiák finanszírozása, beszerzések több körben történő központosítása, energiaköltség-kompenzáció, szakápolói béremelés - mindezek egyszerre zajlanak és egyszerre határozzák meg a közfinanszírozott magyarországi kórházak működését és jövőjét. Ezekről beszélgettünk részletesen Velkey Györggyel, a Magyar Kórházszövetség elnökével. A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója arra is kitért az interjúban, hogy az intézmények 76 milliárd forintos tartozásállománya nagyon magasnak számít, de ebben most várható egy átmeneti javulás az energiakompenzációhoz kapcsolódó kifizetések nyomán. Az újabb központosítási törekvések kapcsán kiemelte: veszélyes, hogy a döntések távolabb kerülnek a helyszíntől, a betegellátástól.

Nagy változást jelentettek be a magyar egészségügyben: előbb kaphatunk időpontot?

Nagy változást jelentettek be a magyar egészségügyben: előbb kaphatunk időpontot?

Jelentős digitális fejlesztés fogja segíteni a betegeket, a minisztérium már dolgozik a járóbeteg-szakrendelőkbe tervezett új időpontfoglaló és behívó rendszeren, amely akár mobiltelefonon, alkalmazáson keresztül is elérhető lesz, és a betegek így is tudnak majd időpontot foglalni - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az MTI kérdésére pénteken.

Segélykiáltás a kórházaktól: kevés az orvos és az ápoló

Segélykiáltás a kórházaktól: kevés az orvos és az ápoló

A világjárvány, háborús környezet, és az ezekhez társuló válságok a kórházakat is megrendítették, új nehézségekkel és váratlan kihívásokkal kellett szembesülniük. A Magyar Kórházszövetség a közellátást végző kórházak képviseletében ebben a helyzetben a hídépítést tartja a legfontosabb feladatának - olvasható a szervezet állásfoglalásában, amit a XXXV. kongresszusának indulására adott ki, ahol 1000 fő van jelen.

Durva számok jöttek a műtéti várólisták hosszáról

Durva számok jöttek a műtéti várólisták hosszáról

Hiába nem emelkedett februárról márciusra a műtétre várakozók száma Magyarországon, az összkép így sem néz ki valami jól, ugyanis a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő infrmációi szerint közel negyvenezren vannak azok, akik már jelentkeztek valamilyen ellátásra, de még nem kapták azt meg.

"Azért kell először telefonálni, hogy mikor telefonáljunk" – megszólalt a felmondott zuglói háziorvos

Már meghallgatható a Portfolio Checklist szombati különkiadása. A mai műsor arról szól, hogy viszonylag nagy nyilvánosságot kapott a héten egy hétköznapinak tűnő ügy. Egy 47 éves zuglói háziorvos, dr. Zsigri Szabolcs a Facebookon jelentette be, hogy rendelését április 30-án befejezi. Ami miatt felkaphatta az orvos döntését a hagyományos és a közösségi média, az a szakember által megfogalmazott okok. Ezek ugyanis ismerősen csenghetnek bárkinek, aki kapcsolatba került az elmúlt időszakban az egészségügyi rendszerrel – dolgozóként vagy akár csak betegként. A Portfolio Checklist szombati különkiadásában bemutatjuk a konkrét eset körülményeit, és arra keressük a választ: mennyire lehet rendszerszintű folyamatokra visszavezetni azokat a tüneteket, melyek Zsigri Szabolcs döntését előidézték. Ebben segítségünkre volt az érintett orvoson kívül dr. Kunetz Zsombor egészségügyi elemző, valamint Csiki Gergely, a Portfolio elemzője, lapigazgatója, aki a Kórházszövetség konferenciájáról tudósította nemrég portálunkat.

Nagy változás jön a magyar egészségügyben - Új ígéreteket tettek

Nagy változás jön a magyar egészségügyben - Új ígéreteket tettek

Három év múlva, a mostani kormányzati ciklus végére teljesen át fogja hangolni a kormány a fekvőbetegellátás és a szakellátás finanszírozását - jelezte a Magyar Kórházszövetség szerdai konferenciáján Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár. A Belügyminisztérium államtitkára részletesen vázolta azt, hogy a kormány mire készül 2026-ig például a kórházak finanszírozásának terén, érvelése szerint ezzel fenntarthatóvá válik az egészségügy finanszírozása. Jenei Zoltán országos kórházi főigazgató eközben arról is beszélt, hogy hogyan működhet egymás mellett a közfinanszírozott- és a magánegészségügy.

Mire lesz elég a 30 milliárdos kórházi adósságrendezés?

Mire lesz elég a 30 milliárdos kórházi adósságrendezés?

Az idei év végén betervezett 30 milliárd forintos állami adósságrendezés mérete nem kielégítő, és a konszolidáció megvalósításának módját is lehet kritikával illetni, ugyanis az nem ösztönöz teljesítménynövelésre - fejtette ki a Portfolio-nak nyilatkozva Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke. A Bethesda Gyermekkórház főigazgatójával beszélgettünk arról, hogy miért garantált, hogy gyorsuló ütemben fog tovább növekedni a kórházak tartozásállománya, de kérdeztük a napokban nagy port kavart friss rendelettervezetről is, amelyet sokan már csak az orvosok kényszermunka-törvényének neveznek.

Kritikus a helyzet az egészségügyben - Ezen kell most változtatni legelőször

Kritikus a helyzet az egészségügyben - Ezen kell most változtatni legelőször

Miből érzékelhetjük, ha egy területen nagy a baj? Ha már a tűzoltásban résztvevő szakemberek saját maguk is kongatják a vészharangot és arra figyelmeztetnek: itt már olyannyira hatalmas a tűz, hogy minden eszközt be kellene vetni. Lényegében ezt fogalmazták meg az egészségügyben dolgozó szakemberek a Magyar Kórházszövetség héten megrendezett "Ápolás - Társadalmi létkérdés" című konferenciáján, ahol a szakdolgozók munkájának jelentőségére mutattak rá.

Garanciát kapott a kormánytól az egészségügy az energiaárak finanszírozására

Garanciát kapott a kormánytól az egészségügy az energiaárak finanszírozására

Az egészségügyi rendszer egy 365 napon át tartó 24 órás szolgálat. Itt nincsenek lehetőségek arra, hogy éjszaka, vagy az év bizonyos szakaszaiban az energiával spóroljunk, nyilatkozta az InfoRádiónak Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.