Az amerikai legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte, hogy a Trump-adminisztráció "segítse elő" egy tévesen Salvadorba kiutasított férfi visszatérését az Egyesült Államokba, de kimondottan nem kötelezte a kormányzatot arra, hogy eleget tegyenek ennek - számol be a CNN.
Példátlan alkotmányos válság jöhet az Egyesült Államokban, ha Donald Trump amerikai vezető valóban megpróbál harmadszorra is elnök lenni – mondta el egy jogász a Newsweeknek.
A Trump-adminisztráció pénteken az amerikai legfelsőbb bírósághoz fordult, hogy folytathassa a bandatagnak vélt venezuelai bevándorlók Salvadorba történő gyorsított kitoloncolását a külföldi ellenségekről szóló törvény alapján - jelentette az AP.
Nem újdonság, hogy Donald Trump nyerte a 2024-es amerikai elnökválasztást, ráadásul ha szűken is, de a republikánusok zsebelték be a mandátumok többségét a képviselőházban és a szenátusban is. A hatalmi ágak szétválasztására, illetve a fékekre és ellensúlyokra épülő amerikai alkotmányos berendezkedésben ezáltal a bíróságok maradtak meg az egyetlen helyként, ahol ellenzői meg tudják akadályozni, vagy legalább le tudják lassítani a Trump-adminisztráció előretörését, mely szerintük lassan az alkotmányos krízis szélére tolhatja az Egyesült Államokat. Az amerikai elnök és szövetségesei, köztük Elon Musk, egyre hangosabban szorgalmazták az elmúlt hetekben a szembeszegülő bírók eltávolítását, de vajon sikerrel járhat a tervük? Vagy esetleg pont az a legfelsőbb bíróság parancsolhat megálljt Trumpnak, amelyet az ő kinevezései billentettek a biztos konzervatív irányba?
Az izraeli kormány egyhangúlag megszavazta a Gali Baharav-Miara főügyésszel szembeni bizalmatlansági indítványt vasárnapi ülésén.
Izraelben az alkotmánybíróságként is működő legfelsőbb bíróság ideiglenesen felfüggesztette pénteken Ronen Barnak, a Sin Bet belbiztonsági szolgálat vezetőjének leváltását.
A republikánus oldalhoz köthető New York Post bulvárlap szerkesztősége vasárnap "Bocsi, Elon" kezdetű véleménycikkben ment neki Elon Musk milliárdosnak, mondván, a világ leggazdagabb embere "messze túllépett a hatáskörén", amikor egy szövetségi bíró alkotmányos felelősségre vonását követelte. James Boasberg ideiglenesen – és látszólag részben sikertelenül – blokkolta a Trump-kormányzat azon lépését, hogy a külföldi ellenségekről szóló törvényre hivatkozva Salvadorba toloncolják ki a venezuelai Tren de Aragua bűnbanda vélt tagjait.
John Roberts, az amerikai legfelsőbb bíróság elnöke kedden ritka közleményben reagált Donald Trump amerikai elnök azon követelésére, hogy a Kongresszus távolítson el a pozíciójából egy, a venezuelai bandatagok deportálását érintő ügyben eljáró bírót. A republikánus zászlóvivő a Fox News-nak elmondta, mit gondol a főbíró nyilatkozatáról - számol be az Axios.
Donald Trump amerikai elnök magyar idő szerint hétfő hajnalban posztolt arról a Truth Socialön, hogy érvénytelennek tekinti elődje, Joe Biden egyes lépéseit, mivel feltételezése szerint nem tudatosan és aláírógéppel szignózta azokat a demokrata politikus. A republikánus zászlóvivő bejelentése előtt már napok óta terjedt a Trump-párti közösségimédia-felületeken és sajtóban az a teória, miszerint Biden intézkedései semmisek lehetnek, mert az idős elnök nem volt tisztában azzal, hogy pontosan milyen dokumentumokra került az aláírása. De mi az a sokat emlegetett "autopen", mennyire bevett a használata, és milyen következményekkel járhat Trump bejelentése?
Egy szövetségi bíró blokkolta Donald Trump elnök azon törekvését, hogy egy 227 éves, háborús időkre vonatkozó törvény alapján venezuelai állampolgárok tömeges kitoloncolását hajtsa végre - jelentette a BBC.
Donald Trump amerikai elnök a szövetségi legfelsőbb bírósághoz fordult a születési jogon járó amerikai állampolgárság korlátozásával kapcsolatos rendeletének ügyében. Az adminisztráció azt kérvényezte, szűkítsék a három szövetségi bíróság által kiadott felfüggesztés hatályát - írja a Reuters.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elutasította a Trump-adminisztráció kérelmét, amely a Kongresszus által jóváhagyott több milliárd dolláros külföldi segély befagyasztására irányult. A döntés megosztott, 5-4 arányú szavazással született meg - tudósított a CNN.
Az Egyesült Államok egyik fellebbviteli bírósága szerdán elutasította Donald Trump adminisztrációjának sürgősségi beadványát, mely arra kérte a testületet, hogy ne hagyja helyben azt a bírói döntést, ami felfüggesztette az amerikai elnök rendeletét a születési jogon járó állampolgárság korlátozásáról. A San Franciscó-i fellebbviteli bíróság júniusban fogja meghallgatni a felek érveléseit.
A brazil főügyész hivatalosan is vádat emelt Jair Bolsonaro volt brazil elnök ellen arra hivatkozva, hogy puccsot kísérelt meg, hogy hivatalában maradhasson a 2022-es választási veresége után. Ennek része lett volna utódja és egyben a jelenlegi elnök, Luiz Inácio Lula da Silva megmérgezése, illetve Alexandre de Moraes, a Legfelsőbb Bíróság egyik bírájának a megölése.
Donald Trump amerikai elnök adminisztrációja vasárnap a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, arra kérve a testületet, hogy ítélje törvényesnek az egyik állami hivatali vezető elbocsátását. A tömeges kormányzati leépítések kapcsán indult perek közül ez lehet az első, ami a legfőbb bírói fórum előtt köt ki - írja az Axios.
Donald Trump tegnap beiktatott amerikai elnök rendeletek hosszú sorát írta alá hivatalba lépését követően pár órával, a bevándorlás területén pedig több intézkedést is végrehajtott. Trump többek közt nemzeti szükségállapotot hirdetett az amerikai-mexikói határon, megszüntetné minden Egyesült Államokban világra jött gyermek automatikus állampolgárságát, és külföldi terrorista szervezetnek minősítette a kartelleket, hogy nagyobb erővel üldözhessék azok tagjait a hatóságok - írja az Axios.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Lépéseket tesznek, hogy fellendüljön a forgalom.
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.