Az ingatlanpiac idén történelmi árszinteket ért el Budapesten, ami különösen az első lakásvásárlókat szembesítheti új kihívásokkal. A Duna House adatai szerint az új építésű lakások átlagos négyzetméterára 1,5-1,6 millió forint között mozgott, addig a felújítandó téglalakásoké is látványosan emelkedett, elérve a 950-990 ezer forintot. A két kategória között még mindig jelentős az árkülönbség, de az elmúlt évben ez érezhetően csökkent. Ez a trend alapjaiban kérdőjelezi meg a korábbi feltételezéseket, miszerint egy felújítandó ingatlan automatikusan az olcsóbb alternatíva.
Májusban felére csökkent a budapesti lakásdrágulás, a fővároson kívül viszont nagyobb a lendület - közölte saját adatai alapján az ingatlan.com.
Átlagosan 11 százalékkal emelték a családi házak hirdetési árát a tulajdonosok egy év alatt, ami jóval alacsonyabb a lakások drágulásánál - derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál adataiból. Nézzük, mi áll a mérsékeltebb növekedés mögött, és milyen eltéréseket látunk az egyes altípusok és országrészek között!
A hirtelen megugrott árak is szerepet játszottak abban, hogy a magyar lakáspiacon 2025 tavaszán nagyot csökkent a kereslet. Elsősorban a nézelődők tűntek el a piacról, a vásárlást komolyan tervezők száma kisebb visszaesést mutat. A zenga.hu elemzése megvizsgálta, hogy a csökkenő kereslet látható-e már az árak alakulásában is, és a tavaszi hónapokban hol, milyen négyzetméterárakon hirdették meg a lakóingatlanokat a tulajdonosok.
Komoly átalakulás előtt áll Budapest ingatlanpiaca, amennyiben elfogadják a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatot – írja a Duna House. A tervezet ugyanis a kerületi önkormányzatoknak is lehetőséget adna arra, hogy önállóan szabályozzák a más kerületekből vagy településekről érkező új lakók letelepedését. A rendelkezés bevezetésével a kerületek pénzügyi hozzájárulásokat, adóterheket vagy akár elővásárlási jogot is előírhatnának a betelepülők számára.
Éves összevetésben 19%-kal drágultak a lakások Budapesten, de havi szinten lassult a drágulás üteme – közölte az ingatlan.com. A legdrágább fővárosi kerületben közel 2 millió forintba kerül a használt lakóingatlanok négyzetmétere, a legolcsóbb kerületben ugyanez 785 ezer forint. Debrecenben már 930 ezer forintnál is többet, Szegeden pedig 880 ezer forintot kell adni egy négyzetméterért.
Jelentős évközi emelkedést mutatott a lakáscélú ingatlanok négyzetméterenkénti átlagára az idei év első negyedében Szlovákiában, és történelmi rekordot értek el - derült ki a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) kedden nyilvánosságra hozott statisztikáiból.
13 százalékkal kerültek többe a hazai lakások 2024 utolsó negyedévében, mint egy évvel korábban. Reálértéken a használt lakások 8,7, az újak 10 százalékkal drágultak – közölte a tavalyi év végére vonatkozó lakásárindexének végleges adatait a Központi Statisztikai Hivatal, amely szerint tavaly 115 ezer lakás cserélhetett gazdát Magyarországon átlagosan 69,7 millió forintos áron. A témával a Portfolio május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciáján is foglalkozunk, érdemes mielőbb regisztrálni a szakmai rendezvényre.
A magyar lakáspiac fékezhetetlen áremelkedése nyomán több piaci anomália is kezd kialakulni, ezek egy része valóban létező tendencia, más részük viszont inkább a városi legenda kategóriája. Az egyik ilyen egyre többet emlegetett vélemény, hogy a már majdnem annyiért lehet felújítandó lakást venni, mint jó állapotút. Annak próbáltunk utánajárni az OTP Ingatlanpont szakértőinek segítségével, hogy mennyi a fenti állítás valóságalapja. A beszámolók szerint a különbség valóban szűkült valamelyest, de egyelőre az egész országban elmondható, hogy egy jó állapotú lakás még mindig drágább lehet, mint egy felújítandó, hiszen az utóbbi esetében számolni kell a felújítás költségeivel is.
A lakáspiachoz hasonlóan a nyaralópiac is erősödő pályára állt az idei év első négy hónapjában – derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely a Balaton, a Velencei-tó és a Tisza-tó környékén jellemző keresletet és árakat mutatja be.
2025 első negyedévében már alig érhető el új építésű lakás 1 millió forint alatti négyzetméteráron – derül ki a Duna House legújabb ingatlanpiaci elemzésből. Ezzel új korszakba lépett a főváros ingatlanpiaca, amely a vásárlók lehetőségeit és döntési szempontjait is új irányba fogja terelni.
Mindhárom használt lakáspiaci szegmensben emelkedtek az árak 2024 első negyedévéhez képest. A legnagyobb drágulást az eddig relatíve olcsóbb panellakásoknál mérte az Otthon Centrum (OC). Az év első negyedévében a fővárosban négyzetméterenként átlagosan 1,269 millió forintért keltek el a téglalakások, míg a panellakásokért 1,049 millió, a házakért 785 ezer forintot fizettek a vevők. Ezek az értékek mindhárom használt szegmensben magasabbak a tavalyi év azonos időszakában mért, átlagos négyzetméteráraknál – szögezte le Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője.
Az utóbbi időben sokat foglalkoztunk a hazai és kiemelten a budapesti lakásárak emelkedésével. A magyar lakásárak növekedése európai viszonylatban is kiemelkedő volt tavaly, többet mond azonban, ha az árindexek helyett a tényleges lakásárakat vetjük össze. Éppen ezért mostani cikkünkben 30 európai nagyváros lakásárait és bérleti díjait hasonlítottuk össze, megnézve, hogy áll ezekhez képest Budapest.
Az elmúlt évekhez képest felélénkült a kereslet az új építésű lakások iránt, ez is az oka annak, hogy idén rendkívüli mértékben drágultak a lakóparki ingatlanok. A zenga.hu adatai szerint Budapesten átlagosan 1,9 millió forintért hirdetik az új építésű ingatlanok négyzetméterét, ám az exkluzív budai ingatlanok esetében ennél jóval magasabbak a kínálati árak.
Míg tavaly egy év alatt 14, idén egyetlen negyedév alatt már 30%-os drágulást mutat a fővárosi panellakásokért fizetett átlag négyzetméterár, ami így 1 millió forint fölé emelkedett - derül ki a Duna House számaiból. Eközben viszont nagyot csökkent a panelek iránti kereslet, 2024 azonos időszakához mérten a felére csökkent a hálózat által értékesített panellakások aránya.
16 százalékkal emelkedtek országszerte az átlagos négyzetméterárak 2025 első negyedévében a tavalyi év hasonló időszakához képest – derül ki a zenga.hu teljes aktív hirdetésállományának adataiból. Legnagyobb mértékben az új építésű és a budapesti használt lakások drágultak, ugyanakkor a kiadó lakások bérleti díjai csökkentek az év első három hónapjában.
Több tucat eltűntet keresnek.
Hiányzik az átfogó, fővárosi szintű, integrált stratégia a szektor fejlesztésére, menedzselésére.
Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!