A koronavírus elleni oltási programok során beadott vakcinák jelentős mennyiségben előztek meg haláleseteket az idősek és a súlyos egészségügyi problémákkal élő emberek, például a cukorbetegséggel küzdő, vagy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében - derült ki a Nivel nevű holland egészségügyi kutatóintézet hétfőn közzétett jelentéséből.
A majomhimlő 2022-es hulláma után idén is vészhelyzetet hirdetett a WHO az Afrikából indult, egyes esetekben halálos kimenetelű kór ellen, bár rögtön igyekeztek leszögezni, hogy ez a betegség számos ponton különbözik a 2020-ban világjárvánnyá eszkalálódó koronavírustól. Az elmúlt hetekben a szervezet arra buzdította a világ országait, hogy minél előbb küldjenek segítséget, többek között oltóanyagot, a betegség által leginkább érintett afrikai országoknak. Az összehangolt segítségnyújtás különösen indokolt, mivel a rendelkezésre álló oltóanyag hiánya éppen azokon a területeken okoz komoly problémát, ahol a járvány a leginkább pusztít.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO vezetője pénteken bejelentette, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) várhatóan "a következő napokban" megkapja az első szállítmányt az majomhimlő (mpox) elleni vakcinákból. A WHO augusztus 14-én globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, miután felismerte az mpox-fertőzések új hullámát, különös tekintettel a KDK-ban és a környező országokban terjedő Clade 1b törzsre - számolt be a Deutsche Welle.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban a himlőjárvány elsősorban a gyermekeket sújtja, akik a halálesetek több mint 80%-át teszik ki. Az országba érkező első oltásokat azonban nem a legfiatalabb és legveszélyeztetettebb betegek kapják meg. A helyzet komoly aggodalomra ad okot a közegészségügyi és segélyszervezetek körében, akik sürgetik a gyermekek mielőbbi oltakozását - jelentette a Bloomberg.
Egy új kutatás szerint a COVID-19 elleni mRNS-vakcinák okozta szívizomgyulladás kockázata alacsonyabb, mint a betegség által okozott szívproblémáké. A JAMA folyóiratban megjelent tanulmány francia adatokat elemzett a 2020 decembere és 2022 júniusa közötti időszakból – írta meg a Time.
A majomhimlő (mpox) új vírusvariánsának elterjedését meg lehet fékezni – hangsúlyozta pénteken Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.
Az Európai Bizottság engedélyezte az mResvia nevű, a Moderna által mRNS vakcina beadását, amely a légúti óriássejtes vírus (RSV) által okozott alsó légúti fertőzések ellen olthatják vele a 60 év feletti felnőtteket.
Az orvosok megkezdték a világ első mRNS-alapú tüdőrák elleni vakcinájának klinikai tesztelését. A szakértők szerint ez az úttörő módszer potenciálisan életek ezreit mentheti meg - írta a The Guardian.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) jóváhagyta a Pfizer és a Moderna frissített COVID-19 vakcináit. A döntés a vírus nyári hullámának közepette született meg - számolt be a Markwtwatch.
Augusztus 5. és 11. között 76 szamárköhögés-gyanús esetet regisztráltak a háziorvosok a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ heti jelentése szerint. Vagyis a fertőzés terjedése nem lassul, sőt, ami pedig a kilátásokat illeti, nincs sok jó hírünk. A pertussis betegség terjedési sebessége a legnagyobb nyári szabadságolások hetében is új csúcsokat dönt, az iskolai tanév beindulásával párhuzamosan szinte garantált a fertőzések további felfutása.
A majomhimlő vírus (Mpox) több változata ismert, amelyek közül az Mpox-Klade I jár a legsúlyosabb járványügyi következményekkel. Ez a változat jelent most meg Svédországban, ami az első, Afrikán kívül diagnosztizált Klade I-es változat. Mindeközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett. Az EU is megemelte a kockázati szintet. Mennyire súlyos ez a vírus? Milyen tüneteket okoz? Milyen gyorsan képes a terjedésre? Milyenek voltak az eddigi járványhullámok?
A Pfizer és a BioNTech által fejlesztett kombinált Covid-influenza vakcina csak részleges sikerrel zárta a végső fázisú klinikai vizsgálatot. A pénteken kiadott közlemény szerint az oltóanyag nem teljesítette maradéktalanul a kitűzött célokat - tudósított a Bloomberg.
A Bavarian Nordic dán biotechnológiai vállalat pénteken bejelentette, hogy kérelmet nyújtott be az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságához. A cég azt szeretné elérni, hogy a majomhimlő és a himlő elleni vakcinájának használatát kiterjesszék a 12-17 éves korosztályra is.
A kutatások szerint a koronavírus elleni oltások és a Guillain–Barré szindróma (GBS) kialakulása között kimutatható összefüggés van. Bár a GBS előfordulása valóban megnő, így is csak néhány tíz esetről lehet beszélni egymillió adagonként, ezért a kutatók is hangsúlyozzák, hogy az oltásokat nem szabad kerülni emiatt. Azonban azt hangsúlyozzák, hogy az egészségügyi dolgozóknak ébernek kell lenniük a Covid-19 oltáshoz kapcsolódó neurológiai tünetek felismerésében és kezelésében.
Újabb tízezer szamárköhögés elleni védőoltás érkezett – olvasható az NNGYK közleményében. Már 226 szamárköhögés gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés, a laboratóriumi vizsgálatok 90 esetben erősítették meg a betegséget – tették hozzá.
A Pfizer hétfőn közölte, hogy az Abrysvo nevű, emberi légúti óriássejtes vírus (RSV) ellen kifejlesztett vakcinája erős immunválaszt váltott ki egy késői stádiumú betegeken végzett vizsgálatban, amelyet 18 éves és idősebb, legyengült immunrendszerű felnőttek négy csoportján végeztek - írja a Reuters.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Úgy látja az azeri elnök, hogy továbbra is jöhet majd az orosz gáz Ukrajnán át.
Estek a részvénypiacok, kulcsszintek törhetnek.
Sosem mutatkozott még együtt a két kémfőnök, jön az új gázai tűzszüneti terv.
22 év után most elsőször hajóznak át a Tajvani-szoroson.
Készül a törvénytervezet az új típusú reaktorok engedélyezéséről.
Óriási tüntetések zajlanak az országban, a tűzszünet pedig csak nem akar összejönni.
Mit mutatnak a számok az elnökválasztáshoz közeledve?
Az Erste olaj- és gázipari elemzője a Checklist vendége volt.