Baljós árnyék terebélyesedik a világ túloldalán: maga alá temeti a gazdaságot?

Baljós árnyék terebélyesedik a világ túloldalán: maga alá temeti a gazdaságot?

Látszólag teljesen rendben van a kínai bankszektor: az elmúlt egy évben a likviditási mutatók javultak, a nemteljesítő hitelek aránya csökkent, a pénzintézetek pedig a lassuló gazdaság ellenére is növelni tudták a profitjukat. A hivatalos adatok mögött azonban egy rendkívül nagy kockázat húzódik meg: részben a laza szabályozói körülmények, részben pedig a kínai gazdaság sajátossága miatt évtizedek alatt egy olyan árnyékbankrendszer nőtt ki a földből a hagyományos mellé, amelynek mérete mára már a brit GDP-t is meghaladta. Az elmúlt évek eseményei és a gazdasági nehézségek viszont több olyan nagyvállalatot is a csőd szélére sodortak, amelyek eddig meghatározó tényezői voltak a kínai iparnak. A bankrendszer jövőjével részletesen foglalkozunk a Portfolio szeptember 20-i Future of Finance konferenciáján, érdemes még most regisztrálni a rendezvényre!

Kártyavárként fújhatja el a kínai csodát az új gazdasági vihar

Kártyavárként fújhatja el a kínai csodát az új gazdasági vihar

Kína immár harmadik éve tartó ingatlanválsága egyre mélyül, mivel az eladások lassulnak, egyre több a befejezetlen projekt, és fokozódik az adósságtörlesztéseknél a fizetésképtelenségi kockázat. A válság most már az állami tulajdonú fejlesztőket is érinti, amelyekről korábban azt hitték, hogy elszigeteltek a káosztól, miközben a nagy magánfejlesztők problémáit továbbra sem oldották meg. Mindez pedig már az egész kínai gazdaságot fenyegeti, amelynek feszültségei olyannyira ellensúlyozzák a járvány után várt nagy felpattanást, hogy kifejezetten erős lassulás látható az adatokban. Mindez kiegészül az árnyékbankrendszer válságával is, ami lassan egy tökéletes vihart gerjeszt Kína körül.

Újabb figyelmeztetést adott ki az EKB az árnyékbankok miatt

Újabb figyelmeztetést adott ki az EKB az árnyékbankok miatt

Gyorsan nőnek az árnyékbankok az euróövezetben, és egyre nagyobb kockázatot jelentenek az egész pénzügyi rendszerre nézve, ezért a bankoknak szigorúbban kell eljárniuk az ilyen szervezetekkel szemben – hívta fel a figyelmet Andrea Enria, az Európai Központi Bank főfelügyelője (címlapképünkön).

Új szereplők kezdtek el benyomulni a bankok helyére a hitelpiacon

Új szereplők kezdtek el benyomulni a bankok helyére a hitelpiacon

Az amerikai regionális bankokat sújtó zavarok miatt a bankpiaci szereplők egy része hátrébb lépett, és teret engedett a hitelezésben az árnyékbankrendszer szereplőinek az USA-ban: vagyonkezelőknek, magántőkealapoknak, biztosítóknak.

Összeomlás szélén az árnyékbankrendszer a világ második legnagyobb gazdaságában

Összeomlás szélén az árnyékbankrendszer a világ második legnagyobb gazdaságában

Több mint egy évtizeden át a kínai fejlesztők hitellel fűtött építési boomja gazdagította Kína árnyékbankjait, amelyek a hagyományos hitelezők számára túl kockázatos iparág igényeit szolgálták ki. Most, hogy a kormány az ingatlancégek eladósodása ellen harcot hirdetett, ez a hitelkereslet összeomlott - és ezzel együtt az árnyékbankok, más néven trustok legnagyobb bevételi forrása is - írja a Reuters.

Kongatják a vészharangot az árnyékbankrendszer miatt a briteknél

Kongatják a vészharangot az árnyékbankrendszer miatt a briteknél

Gordon Brown volt brit miniszterelnök szerint a brit szabályozó hatóságoknak szigorítaniuk kell az árnyékbankok felügyeletét, miután azok stabilitási kockázatot jelentenek, főleg az utóbbi hetek hajmeresztő kötvénypiaci hozamemelkedése és fontgyengülése után – számol be a hírről a CNBC.

Sosem volt még ilyen hatalmas az árnyékbankrendszer

52 000 milliárd dollár a nem banki hitelezők eszközállománya a legfrissebb elérhető, 2017-es adatok szerint - ez 75%-kal nagyobb összeg, mint közvetlenül a válság után- írja a CNBC.

Árnyékhitelekkel hajszolja a növekedést Kína

Árnyékhitelekkel hajszolja a növekedést Kína

A hagyományos bankrendszeren kívüli árnyékbankrendszeri hitelezésen keresztül támogathatja gazdasági növekedését Kína - véli a kínai jegybank korábbi főközgazdásza Sang Songzu.

Futótűzként terjedhet végig Kínán egy újabb bankválság

A kínai bankrendszer szereplői egyre jobban összefonódnak egy új jelentés szerint, ami jelentősen növeli annak kockázatát, ha egy bankkal gond van, ez átterjed a többi vállalatra, sőt a pénzügyi rendszer egészére is.

Gyorsabban hízik a kínai árnyékvilág, mint a bankszektor

A kínai bankok tavaly év végére több mint 26 000 milliárd jüannyi vagyonkezelési terméket (WMP) halmoztak fel a mérlegükön kívül, amely a 2015-ös év végi adathoz képest 30% emelkedést jelent.

Mi lesz, ha Kína tényleg összeomlik egyik pillanatról a másikra?

Kínában látszólag minden rendben van, kezelhető szinten az államadósság, a költségvetési deficit pedig még Európában sem számítana rossznak. Persze. A hivatalos adatok szerint. Ezzel szemben a nem hivatalos adatok szerint már 10-15 százalékos deficittel, kétszer nagyobb államadóssággal kellene számolni, az árnyékbankrendszer hatalmas kockázatokat rejt és még a biztosítóknál sincs minden rendben. Most akkor kell aggódni?

De mit kezdhetnek a bankok az árnyékbankokkal?

A válság tanulságaként Európa újraértékeli az - egyre erősödő - árnyékbanki szektor szerepét. Baj esetén ezek fertőzésveszélyt jelenthetnek a hagyományos, ám gyakorta velük tulajdonosi átfedésben lévő hitelintézetekre is. Márpedig az árnyékbankok ma még mindig kevésbé átláthatók és szabályozottak, mint a bankok, s likviditási kockázatuk is jelentős. Az Európai Bankhatóság nemrég fogadta el a hitelintézeteknek az árnyékbankokkal szembeni kitettségeinek korlátozására vonatkozó ajánlását, amit az MNB a közeljövőben saját ajánlással ültet majd át a hazai bankpiac számára.

Odacsap az árnyékvilágnak a világ második legnagyobb gazdasága

A tervek szerint jelentősen szigorítaná az alapkezelők leányvállalatira vonatkozó szabályokat Kína, hogy ezzel is gátat szabjon az árnyékbankrendszer térnyerésének. A Reuters információi szerint az ország új limiteket határoz meg az alapkezelőknek leányvállalatok alapításához és maguknak a leányoknak sem lesz könnyű bővíteni az üzletet.

Vészjósló árnyékvilág nő a bankok fejére

Hisszük vagy sem, a befektetési alapokra nem mindig lehetőségként, hanem sokszor inkább rendszerkockázatként gondolnak odafent, legalábbis erre utal az EKB napokban közzétett jelentése. Abból kiindulva, hogy a befektetési alapok eszközállománya 5 év alatt 70%-os növekedést produkált, nem csoda, hogy az árnyékbankrendszer fogalma mint potenciális rendszerkockázat merül fel. A jelentés szerint a legnagyobb piaci sokkokat a kötvényalapok tudnák okozni, ezek a legveszélyesebb befektetési alapok most a piacon. De nem Európa az egyetlen, ahol aggódni kell: az USA-ban sosem látott szinteket ugrottak meg az árnyékbanki szolgáltatók.

Árnyékbankok csapolják le a banki profitokat

A Goldman Sachs legújabb elemzése szerint akár 7%-os éves profitcsökkenést is eredményezhet az amerikai bankszektornak az árnyékbankrendszer felfutása. A nem banki hátterű pénzügyi szolgáltatók térnyerése 2008 után új lendületet vett, ami legalább 11 milliárd dolláros profitkiesést jelenthet a tengerentúli bankoknak - számol be a Financial Times.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.