Amerikai hírességekkel mint űrturistákkal a fedélzetén a világűrbe repült a Jeff Bezos által alapított Blue Origin űrkapszulája hétfőn, majd nem sokkal később vissza is érkezett a Földre.
Az Elon Musk által vezetett SpaceX hétfőn felbocsájtotta Floridából a Fram2 névre keresztelt küldetés utasait, a vállalat Crew Dragon űrkapszulájának fedélzetén. A privát űrmisszió finanszírozója, Chun Wang kripto-milliárdos, valamint három társa 3-4 napig fog a bolygó körül keringeni, a történelemben először a bolygó északi és déli sarka felett húzódó keringési pályán. A szakemberek szerint a manőver különösen energiaigényes, a küldetés során pedig nem végeznek olyan tudományos munkát, amely indokolná a szokatlan pályaválasztást - írta meg a CNN.
A két űrben rekedt NASA űrhajós, Butch Wilmore és Suni Williams sikeresen visszatért a Földre egy SpaceX kapszulában, miután kilenc hónapot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson - számolt be a Reuters. A küldetés eredetileg csak egy hétre szólt volna, de a Boeing Starliner űrhajó meghibásodása miatt jelentősen elhúzódott.
Útnak indította helyi idő szerint pénteken az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és a SpaceX űrkutatási vállalat a Crew-10 nevű misszióját, amelynek keretében négy űrhajóst juttatnak el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hogy leválthassák az ott már kilenc hónapja veszteglő asztronautákat.
Történelmi mérföldkőhöz érkezett az űrkutatás: először sikerült egy magáncégnek problémamentesen landolnia a Holdon. A texasi Firefly Aerospace Blue Ghost Mission 1 űrszondája vasárnap hajnalban szállt le sikeresen az égitest felszínén - tudósított a Techspot.
Sikeresen landolt a Holdon a Firefly Aerospace leszállóegysége, a Blue Ghost vasárnap. A Firefly Aerospace ezzel a második amerikai kereskedelmi cég lett, amelynek ez a vállalkozás sikerült.
A SpaceX történelmi Starship-programja nem várt fordulatot vett: miközben az első fokozat bravúros visszatérése sikerült, a második fokozat tüzes darabokra hullott a légkörben. A világ legnagyobb, szinte teljesen újrahasznosítható rakétájának fejlesztése ezzel újabb kihívások elé néz.
Indiának csütörtökön egy tesztküldetés keretében sikerült Föld körüli pályán összekapcsolnia két műholdat, amellyel az ázsiai ország lett a negyedik, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, akinek sikerült egy hasonló dokkoló műveletet végrehajtania. A "történelmi" eseményként értékelt küldetés kulcsfontosságú lehet az ország holdmisszióra és űrállomásra vonatkozó tervei szempontjából.
A NASA hétfői közleménye szerint átmenetileg le kellett zárni a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik orosz modulját, miután egy múlt héten megérkező szállítóhajó dokkolását követően kellemetlen szagot és folyadékcseppeket észleltek a Föld körüli pályán keringő egységben. A NASA közleménye szerint a probléma gyorsan megoldódott, és nem jelentett veszélyt a jelenleg is az állomáson tartózkodó űrhajósokra, azonban az eset tovább szaporítja az ISS-szel kapcsolatos technikai hibák sorát - írta meg a CNN.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz szegmensében évek óta tartó légszivárgás okoz fejtörést a NASA és az orosz űrügynökség (Roszkozmosz) szakembereinek. A probléma megoldása egyre sürgetőbbé válik, miközben a két fél között folyamatosak a nézeteltérések a szivárgás okairól és lehetséges következményeiről - jelentette az Ars Technica.
A NASA SpaceX-szel közös Crew-8 küldetésének űrhajósai több kihívással szembesültek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltött idő alatt, legutóbbi hírek szerint pedig a legénység egyik tagja kórházba került a földet érést követően, ahol egy éjszakáig bent is tartották. Az egészségügyi ellenőrzések persze nem meglepőek az űrhajósok hazatérése után, azonban legtöbbször az egészségügyi problémákról nyilvánosan is beszámolnak, jelenleg viszont az asztronauták és a NASA nem árul el semmit az esettel kapcsolatban - írta meg az Ars Technica.
Az Egyesült Államok Űrhadereje (Space Force) bejelentette, hogy a Boeing által fejlesztett titkos X-37B űrrepülőgép egy speciális fékezési manővert fog végrehajtani a Föld légkörébe való visszatéréskor, amellyel minimális üzemanyag felhasználásával lesz képes megváltoztatni a pályáját - jelentette a LiveScience.
Egy amerikai és egy orosz űrhajóssal a fedélzetén szombaton útnak indult a floridai Cape Canaveral űrkikötőjéből a SpaceX Dragon űrhajója a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
A Boeing az utóbbi években számos kudarcot könyvelhetett el a lakossági repülőgépeit érintő meghibásodások miatt. Az idei év egyik leggyakrabban tárgyalt "űr-sztorija", a Boeing Starliner űrkapszula első, embereket is szállító tesztrepülése körül kialakult botrány pedig tovább tépázhatja a vállalatba vetett bizalmat. A kétfős legénység június 5-ei fellövését már alapból majdnem egy éves késlekedés előzte meg, míg az űrhajót érintő meghibásodások miatt az eredetileg 8 napra tervezett küldetést határozatlan időre meghosszabbították. A legfrissebb hírek pedig arról szólnak, a NASA-nak elfogyhatott a türelme és esélyes, hogy végül a SpaceX fogja hazaszállítani az immár 2 hónapja az űrállomáson tartózkodó asztronautákat.
Több mint nyolc hete, pontosan 3 hónapja indult útnak a Boeing Starliner űrhajója, a Kennedy űrközpontból kétfős legénységével a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé. Akkoriban a NASA azt nyilatkozta, hogy az űrhajó legénysége egy hét után érkezik majd vissza a Földre, azonban a többszöri elhalasztás után az űrhajósok még mindig nem térhetett haza. Egyes források szerint benne van a pakliban, hogy a Boeing hibái miatt a NASA Elon Musk vállalatával, a SpaceX-szel hozná haza a fent rekedt legénységet - írta meg az Ars Technica.
Megdöntötte a világrekordot az űrrepülések összesített időtartamában Oleg Kononyenko, a Roszkozmosz orosz állami űripari vállalat űrhajósa vasárnap a Nemzetközi Űrállomáson.
Anthony Albanese folytathatja a kormányzást Ausztráliában.
Mi sem ússzuk meg a hidegfrontot.
Magyarországon is romlik a helyzet.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Vita robbant ki a második világháborús győzelemről.
A Putyin által bejelentett tűzszünet volt a téma.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.