Válasz az NGM-ből: a magyar adórendszer köszöni, jól van

2025. június 13. 09:00 | Gerlaki Bence, Nobilis Benedek

Válasz az NGM-ből: a magyar adórendszer köszöni, jól van

Az Európai Bizottság nemrégiben megjelent Részletes Jelentése egy kétoldalas keretes írásban összegzi a brüsszeli testület magyar adórendszerrel kapcsolatos kritikáit. Bár az ebben szereplő észrevételek többsége nem új, az anyag tömören összefoglalja azokat a rendszeresen ismételt kritikákat, amelyek a Bizottság anyagaiban minduntalan visszaköszönnek – és melyekkel kapcsolatban a testület többnyire ignorálja a szakminisztérium ellenvetéseit. A magyar adórendszer egyértelműen a családok támogatására, a gyermekvállalás ösztönzésére és a munkavállalásra ösztönöz, miközben a munka helyett a fogyasztást adóztatja. A kormány célja, hogy ezt a rendszert tovább erősítse, Magyarország forrásait továbbra is a magyar családokra és vállalkozásokra fordítsa. Európa legnagyobb adócsökkentési programjának köszönhetően így duplájára fog emelkedni a családi adókedvezmény összege, SZJA-mentessé válnak a három, majd fokozatosan a kétgyermekes édesanyák is.

Nagy a baj a magyar adórendszerrel, Brüsszelből jött a vészjelzés

2025. május 31. 06:00 | Szabó Dániel

Nagy a baj a magyar adórendszerrel, Brüsszelből jött a vészjelzés

Magyarországon 2016 és 2023 között jelentősen csökkentek a GDP-arányos adóbevételek, részben a kormány adócsökkentő intézkedései, részben a gazdaságszerkezet átalakulása miatt. Az Európai Bizottság friss elemzése szerint a hazai adórendszer túlzottan támaszkodik a fogyasztási adókra, miközben a jövedelmi és vagyoni típusú elvonások aránya alacsony, az állami újraelosztás pedig gyenge. Az adókedvezmények és -mentességek érdemi növekedési vagy társadalmi haszon nélkül vágják el a költségvetést további bevételektől. A brüsszeli testület szerint Magyarországnak növelnie kellene adóbevételeit, különben a költségvetési kiigazítás, valamint a gazdaságösztönző képességét is elveszíti az állam.

Nagy Márton belengette: hozzányúlhat a kormány a gyógyszerárakhoz

2025. május 21. 09:30 | Portfolio

Nagy Márton belengette: hozzányúlhat a kormány a gyógyszerárakhoz

Elindult a 2026-os költségvetés parlamenti vitája, miután Nagy Márton expozét tartott a Parlamentben. A költségvetésért is felelős nemzetgazdasági miniszter ismertette a jövő évi büdzsé legfontosabb tulajdonságait és céljait. Megerősítette azt is a tárcavezető, hogy megindultak a tárgyalások a nem támogatott gyógyszerek esetében az árak letöréséről.

Elképesztő összeg: 37 milliárd eurót hozhat az EU-nak a techóriások megadóztatása

2025. április 23. 10:30 | Szabó Dániel

Elképesztő összeg: 37 milliárd eurót hozhat az EU-nak a techóriások megadóztatása

Az Európai Unió évente akár 37,5 milliárd euró bevételhez is juthatna egy egységes, 5%-os digitális szolgáltatási adó (DST) bevezetésével, amely elsősorban az amerikai és kínai technológiai óriások uniós tevékenységét érintené. A digitális gazdaság rohamos növekedése ellenére ezek a cégek eddig alig járultak hozzá a közös büdzséhez: effektív adókulcsuk átlagosan jelenleg mindössze 9,5% az Európai Unióban, szemben a hagyományos vállalatok 23,3%-ával. Bár több tagállam próbálkozott már saját digitális adó bevezetésével, azok összességében csekély bevételt eredményeztek – derül ki egy az Európai Bizottságnak készített ajánlásból, amely azért is különösen aktuális, mert Ursula von der Leyen elnök már belebegtette, hogy a vámháború addig eszkalálódhat, hogy a nagy techcégeket is megadóztatják.

Gyermektelenségi adó az 1950-es és a 2020-as években

2025. április 11. 10:00 | Bokor László

Gyermektelenségi adó az 1950-es és a 2020-as években

Nyilvános KSH-adatok felhasználásával bemutatom, hogy a gyermekes nők szja-mentesítése várhatóan mekkora lyukat fog ütni a 2025-2029-es évek költségvetésén. Bemutatom továbbá, hogy ezzel végső soron mekkora többletadó hárulhat a többi magánszemélyre. E többletteher mértékét egyúttal összevetem a közgazdasági értelemben azonos tartalmú, 1953-ban bevezetett gyermektelenségi adó mértékével.

Adófajták Magyarországon: 10 éve nem történt ilyen

2025. április 04. 10:00 | Fehér Tamás

Adófajták Magyarországon: 10 éve nem történt ilyen

A Jalsovszky ismét megszámolta, hogy hány adónem van Magyarországon. A tapasztalatok: az elmúlt két év különadókkal tűzdelt időszaka után ismét ígéretes, csökkenő pályára kerültünk. De azért a söralátétig még mindig van hova fejlődni.

Jó a kiva kör kiszélesítése, de lenne még tennivaló

2025. március 17. 16:45 | Portfolio

Jó a kiva kör kiszélesítése, de lenne még tennivaló

Nem szabad megállni a Nagy Márton által belengetett KIVA módosításoknál, célszerű lenne a régi hibák kijavítására is figyelmet fordítani – mondta lapunknak Kerényi Máté kamarai tag könyvvizsgáló, adószakértő.

Nagy Márton: 1-2 hetet adok, aztán újabb ársapka jöhet, ezúttal a bankszámlákra

2025. március 17. 10:04 | Tar Gábor

Nagy Márton: 1-2 hetet adok, aztán újabb ársapka jöhet, ezúttal a bankszámlákra

A bankszámladíjak kapcsán az ársapka bevezetésének lehetőségét vetette fel Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a szaktárca, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közötti együttműködési megállapodás aláírásakor. Kiemelte: a családok és a nyugdíjasok esetén kellene egy speciális csomagot kialakítani e téren. Továbbá azt is bejelentette, hogy a tervek szerint 2026. január 1-jétől az eddigi 3 milliárd forintról 6 milliárd forintos árbevételi értékhatáig nő majd a kisvállalati adó (kiva) választhatósága. Az adóalanyiság megszűnése pedig az eddigi 6 milliárd helyett majd 12 milliárd forintos határnál fog bekövetkezni. Emellett az eddigi 50 helyett 200 fős alkalmazotti határig emelik a kiva választhatóságát.

Kiforgatnák a gazdagok zsebeit, francia szakértők szerint nagy hiba lenne ezt meglépni

2025. március 17. 09:32 | Portfolio

Kiforgatnák a gazdagok zsebeit, francia szakértők szerint nagy hiba lenne ezt meglépni

A francia kormány a 2025-ös költségvetésben 30 milliárd eurós kiadáscsökkentést és 20 milliárd eurós adóemelést tervez, főként a nagyvállalatokra és a magas jövedelműekre kivetett új terhekkel. Miközben egyes képviselők még szigorúbb vagyonadót sürgetnek, elemzők szerint az adópolitika már most is aránytalanul nagy terhet ró a leggazdagabbakra, és fennáll a tőkekiáramlás veszélye. A szakértők szerint a fenntarthatóbb megoldás a kiadások csökkentése és a közszolgáltatások hatékonyságának növelése lehetne.

Vámháború, növekedési katasztrófa, igazságtalan adórendszer – Hallgatói kérdésekre válaszoltunk

2025. március 15. 10:30 | Forrás Dávid, Vidovszky Áron

Vámháború, növekedési katasztrófa, igazságtalan adórendszer – Hallgatói kérdésekre válaszoltunk

Rendkívül bonyolult makrogazdasági, geopolitikai képpel nézünk szembe, ezért a Checklistben egy rendhagyó adás erejéig hallgatói kérdésekre válaszolt Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A műsorban szó volt jegybanki veszteségről, igazságtalan adórendszerről, argentin reformokról, befektetésekről és persze Trump vámháborújáról is.

Orbán Viktor: mi a NATO szívének közepében vagyunk, az ország biztonsága garantált

2025. március 08. 12:40 | Portfolio

Orbán Viktor: mi a NATO szívének közepében vagyunk, az ország biztonsága garantált

Rendkívül változó gazdasági és geopolitikai környezetben rendezték meg idén is a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hagyományos Gazdasági Évnyitóját, ahol Orbán Viktor miniszterelnök is felszólalt. A Portfolio által élőben tudósított eseményen a kormányfő többször is érdekesnek nevezte Varga Mihály újonnan hivatalba lépett jegybankelnök azon mai kijelentését, miszerint az MNB-elnök szerint türelmes monetáris politikára van szükség. Külön kihangsúlyozta azt is, hogy a gyermeket vállaló anyák élethosszig tartó adómentességét már nem lehet elvenni, az hosszabb távon része marad az adórendszernek, a vállalkozók ezzel számoljanak. A gazdaságpolitika pillérei között megemlítette az adócsökkentéseket, a foglalkoztatás bővítését (szerinte még mindig van 300 ezer magyar munkaerőtartalék tekintetében), a vállalkozások támogatását (Demján Sándor program), a befektetések ösztönzését, az elsődleges hiány kordában tartását, a békepárti álláspontot. Azt is elismerte, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió között kibontakozó vámháború a magyar gazdaságot is kedvezőtlenül érintheti, de lesz külön amerikai-magyar gazdasági egyezmény, ami a vámháború kedvezőtlen hatásait kiegyenlíti. Sokat beszélt a miniszterenök a nemzetközi környezetről, azon belül is arról, hogy fajsúlyos változások vannak kibontakozóban: itt megemlítette azt, hogy az Európai Unió elengedni készül a 3% alatti fiskális hiányszabályt, valamint fegyverkezésbe kezdett Németország. Ezek a fejlemények a magyar vállalkozások és a magyar gazdaság szempontjából rövid távon értékelése szerint nagyon-nagyon jók.

Orbán Viktor bejelentette, hogy lép életbe a kétgyerekesek szja-mentessége

2025. február 24. 13:33 | Portfolio

Orbán Viktor bejelentette, hogy lép életbe a kétgyerekesek szja-mentessége

Hétfőn 13 órától Orbán Viktor miniszterelnök felszólalásával kezdődött az Országgyűlés tavaszi ülésszaka. A miniszterelnök két nappal az évértékelője után szólal fel, ahol számos bejelentést tett. Többek között elmondta, hogy lép életbe a kétgyerekes anyák szja-mentessége.

Szja-mentesség: megjelent a legfontosabb információ

2025. február 24. 09:20 | Csiki Gergely

Szja-mentesség: megjelent a legfontosabb információ

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Pénz7 hétfői ünnepélyes rendezvényen elmondott beszédében jelentette be: a 2 gyermekes anyáknak szóló szja-mentesség bevezetése 2026-ban indul és 4 év alatt épül be teljesen az adórendszerbe. Kiderült továbbá, hogy 600 ezer 2 gyermekes édesanya lehet ezzel érintett.

Fontos adózási kérdést vetett fel Nagy Márton

2025. február 18. 15:36 | Portfolio

Fontos adózási kérdést vetett fel Nagy Márton

Brüsszelben tanácskoznak kedden az EU pénzügyminiszterei, ahonnan bejelentkezett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy jelenlegi formájában a globális minimumadó valóban érvényes lesz-e a jövőben, és képes-e elősegíteni az Európai Unió versenyképességének megőrzését vagy megerősítését.

Milyen könnyítésekre számíthatnak a magyar cégek a kormánytól? Megjött az NGM válasza!

2025. január 29. 14:00 | Gerlaki Bence

Milyen könnyítésekre számíthatnak a magyar cégek a kormánytól? Megjött az NGM válasza!

A kis- és középvállalkozások (KKV-k) gazdasági szerepe megkérdőjelezhetetlen: ezek a vállalkozások nemcsak a foglalkoztatás jelentős részét biztosítják, hanem kulcsszerepet játszanak a helyi gazdaságok fejlődésében és a társadalmi stabilitás fenntartásában is. Ezért a gazdasági ügyekért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt célja a magyar kkv-k – beleértve természetesen az egyéni vállalkozók – támogatása, a tehercsökkentésen, a jogkövetésük elősegítésén keresztül, versenyképességük javítása céljából. Ehhez a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó két háttérintézmény, a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV), valamint az újonnan felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) támogató működése is hozzá fog járulni. Ezen intézkedések sorába illeszkedik az alanyi áfamentesség értékhatárának 12 millió forintról 18 millió forintra történő növelése, ami hozzávetőlegesen 30 ezer cégnek jelenthet számottevő kedvezményt. Az éves szinten mintegy 15-20 milliárd forintos segítséget legnagyobb arányban a kiskereskedelemben dolgozók élvezhetik, de számottevő az építőiparban dolgozók, valamint különböző szellemi tevékenységet (jogi, számviteli és egyéb tanácsadást) végző mikrocégek is az érintetti körben. Az adózási oldalon további egyszerűsítéseket, kedvezmények és új digitális megoldások bevezetését vizsgálja a Kormány, hogy több erőforrást fordíthassanak fejlődésükre és piaci pozíciójuk erősítésére a cégek. Emellett a vállalkozások életében meghatározó a fogyasztóvédelmi kötelezettségek betartása is, amelyek közül számos hatályos szabályt felülvizsgál a Kormányzat, hogy a jogkövető gazdasági szereplők minél kisebb (adminisztrációs és egyéb) teherrel szembesüljenek a működésük folyamán.

Részletes keresés