Nagy erőkkel robban be a vagyonkezelői piacra a fenntarthatóság, Big Data, AI és Blockchain – hangzott el a Portfolio Future of Finance 2023 vagyonkezelői szekciójában. A technológiai fejlődés révén új ügyfélkör jelent meg, akik sokkal jobban használják a technológiát, tudatosabbak a befektetések terén. Az AI egyik nagy újítása lehet, hogy a jövőben akár személyre szabott SP 500 indexe is lehet egy ügyfélnek. Mindeközben zajlik az ESG-riporting ügyfélközpontúbbá alakítása, ahol szabályozói oldalról még mindig vannak jelentős hiányosságok.
Az MBH Bank egy dedikált stratégiát hozott létre a blockchain technológiában rejlő lehetőségek kiaknázására, ugyanis eljöhet a pillanat, amikor a blockchain mainstreammé válik és ahhoz hasonló áttörést ér el, mint a generatív AI technológia a chatGPT-vel - árulta el lapunknak Pereczes János, az MBH Bank ügyvezető igazgatója. Ma éppen azok járnak élen a blockchain technológia felhasználási módjainak kutatásában, akiknek a piacait elsőként forgathatják fel, az előre menekülés az egyetlen jól müködő stratégia. "Szembe kell néznie a bankoknak azzal, hogy a blockchain technológiával és ezen belül is főleg a kriptoeszközökkel szembeni struccpolitika nem működik tovább" - véli Fischer Bálint, a Dorsum üzletfejlesztési igazgatója. Páros interjúnkban többek között kriptókról, a MiCA-ról, a legizgalmasabb blockchain use case-ekről és a tokenizált értékpapírokról beszélgettünk a szakemberekkel.
A Dorsum évekkel korábban lépett a külföldi piacépítés rögös útjára, ám a régiós terjeszkedés után idén egy fontos momentumhoz érkezett a magyar fintech: egy londoni vagyonkezelőnél szereztek referenciát, ezzel pedig Nyugat-Európa kapuja is megnyílhat előttük. A terjeszkedési tervek megvalósítása nyomán a társaság felsővezetésében is változások lesznek, különválasztják az elnök-vezérigazgatói pozíciót: az elnök Kő Róbert marad, a vezérigazgatói székbe pedig Mészáros Mariann érkezik a Deutsche Telekom IT Solutions HR-vezetői pozíciójából. A szervezeti átalakulás hátteréről, a társaság létszámbővítési szándékáról, a HR-piaci kihívásokról és a stratégiai tervekről beszélgettünk az első számú vezetőkkel.
Rövid távon a megemelkedett energiaárak, az infláció, a növekvő hozamkörnyezet és a gazdasági lassulás kényszeríti alkalmazkodásra a megtakarítások és befektetések piacának kereslet- és kínálatoldali szereplőit egyaránt. De mi lesz a következő egy-két évtized nagy sztorija? Mibe fognak tudni fektetni a jövő generációi? Ezeket a kérdéseket járták körbe a szakértők a Portfolio Future of Finance 2022 konferenciáján.
Rövid távon a megemelkedett energiaárak, az infláció, a növekvő hozamkörnyezet és a gazdasági lassulás kényszeríti alkalmazkodásra a megtakarítások és befektetések piacának kereslet- és kínálatoldali szereplőit egyaránt. De mi lesz a következő egy-két évtized nagy sztorija? Részben erre keressük a választ a Portfolio október 18-ai Future of Finance konferenciájának vagyonkezelői szekciójában.
Rendben halad a hazai bankszektor eddigi legnagyobb háromszereplős fúziója: az MKB és a Budapest Bank egyesülése március 31-jével meg is történt, a következő nagy lépés 2023. májusban a Takarék-csoport csatlakozása lesz. Az informatikai rendszerek integrálásával párhuzamosan a szuperbank a szolgáltatásai megújításán is dolgozik: a befektetési területen "egyedülálló" mobilapplikációkat és megoldásokat terveznek bevezetni, új technológiákkal kísérleteznek, sőt, a blockchain technológia felé is nyitottabb a bank. Nádoryné Viga Ilonával, a Dorsum értékpapírpiaci üzletágának igazgatójával, és Brezina Szabolccsal, a Magyar Bankholding ügyvezető igazgatójával beszélgettünk minderről.
2020. szeptember 3-án életbe lépett az SRD II. szabályozás, amely a részvényesek jogait védi és erősíti a tőkepiacokon. A szabályozási megfelelés kihívásairól és az ezt követő pozitív változásokról, illetve a Dorsum londoni sikersztorijáról volt szó az idei tavaszi Dorsum Klubon.
A Portfolio Financial IT konferenciájának IV. panelbeszélgetésén négy, nemzetközileg is sikeres fintech képviselői osztották meg gondolataikat arról, hogy hogyan lesz egy magyar startupból globális sikersztori. A beszélgetésen részt vett Arvithis Georgios a SaltPay alapítója; Fischer Báint, a Dorsum termékfejlesztési igazgatója; Kádás Tamás, a SEON alapítója és Nyíri József a Finshape alapítója.
Egyre nagyobb szerepet kap a tőkepiacokon és az élet számos területén a kriptoeszközök mögött is húzódó blockchain technológia, már itthon is formálódnak pilot projektek hazai tőkepiaci szereplők összefogásában. A szakértők szerint nagy potenciál van a technológiában, akár a ma ismert klasszikus tőkepiaci szerepkörök is jelentősen átalakulhatnak hosszú távon – hangzott el az őszi Dorsum Klubon, a Dorsum szakmai rendezvényén. Emellett szó esett az ESG befektetések és szemlélet dinamikus térnyeréséről is.
Ha valaki azt gondolná, hogy az ESG és fenntartható befektetések iránti kereslet tiszavirág életű lesz, nagyot téved. A számok ugyanis azt mutatják, hogy ma már minden második befektetett euró ESG-alapokba megy a világban, a fenntarthatósági irányelveket követő fiatal generáció pedig hamarosan a globális vagyon felét fogja birtokolni. A Portfolio Öngondoskodás 2021 konferenciáján több izgalmas előadás is elhangzott az ESG és fenntartható befektetések előretöréséről, valamint a bizalmi vagyonkezelés előnyeiről.
Egy hazai fintech Londonban is megállja a helyét technológiai és üzleti tudásban. Hozzáállásban és árban egy magyar cégnek akár előnye is lehet, a helyi igények és a szabályozás megismerése viszont komoly kihívást jelent. A Dorsum külföldi terjeszkedési tapasztalatairól, a fejlett piacokon hódító wealthtech trendekről Kő Róbert vezérigazgatóval és Fischer Bálint üzletfejlesztési igazgatóval beszélgettünk. Szerintük csak idő kérdése, hogy uniós és így magyar szinten is kialakuljon a kriptoeszközök szabályozott és prudens helye a befektetések között, az ESG trend pedig megállíthatatlanul tör előre, és e két változásra a hazai szolgáltatóknak is fel kell készülniük.
Megváltozott a világ, a fejlesztési technológiák, a platformok, a bigtech vállalatok és a fintech kihívók átformálták a pénzügyi IT-cégek működését. Az innováció a fintech piacon ma már nem csupán technológiai kérdés: az üzleti know-how ismerete ugyanúgy elengedhetetlen része a termékfejlesztésnek, mint a leginkább up-to-date technológiák alkalmazása. A fintech szervezetekben dolgozó tehetségek megtalálása, megtartása és menedzselése szintén embert próbáló feladat, a témáról Csorba Gyulával, a Dorsum stratégiai igazgatójával és vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk, aki idén az IVSZ az év menedzsere Gyurós Tibor-díjat is kiérdemelte.
November elsejétől Fischer Bálint tölti be a Dorsum üzletfejlesztési igazgatói pozícióját - jelentette be a fintech vállalat közleményében.
A pandémiás időszak után a bankszektorban, a privátbanki szektorban hamar belátták, hogy a digitális transzformációt gyorsítani, a privát és prémium szegmenst pedig erősíteni kell, ugyanakkor a fintech-piacon is változások indultak be. A hazai piac egyik meghatározó szereplője, a Dorsum modellváltást hajtott végre: új, software-as-a-service alapú szolgáltatást indítottak el, illetve megkezdődött a piaccal közös gondolkodás a privátbankokat kiszolgáló nagy alaprendszerek cseréjéről. Fischer Bálinttal, a Dorsum innovációs vezetőjével, és Szalai Sándorral, a cég értékesítési vezetőjével beszélgettünk.
Tanácsadási üzletágat indított a Dorsum, a régióban is aktívan terjeszedő magyar fintechcég. Bár valójában már évek óta foglalkoztak tanácsadási projektekkel, most már erre dedikált csapattal rendelkeznek. Tapasztalataik szerint a koronavírus-krízisben a bankok nehezebben hoznak nagy volumenű, sokéves fejlesztési döntéseket, cserébe viszont a kisebb lélegzetvételű projektekre - pl. tanácsadásra vagy a gyorsan bevezethető digitális ügyfélélményt javító megoldásokra - jóval nagyobb a fogadókészség.
A Dorsum Zrt. vezetősége - összhangban a nemzetközi terjeszkedési stratégiával - új értékesítési és ügyfélkapcsolati igazgatói pozíciót hozott létre, amelyet Szalai Sándor tölt be. A szakember tizenöt évnyi tapasztalattal rendelkezik a befektetési alapkezelési és vagyonkezelési területen. Az ez idő alatt megszerzett tapasztalataival 2020. február 17-től a Dorsum Zrt. vezetőségét erősíti - olvasható a társaság közleményében.
A geopolitikai kockázatok rányomják a bélyegüket a hangulatra.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Két nap egymás után ért találat külföldi teherhajót.
Egyre izgalmasabb a választási verseny.