Kína a következő hónapokban megkezdi nagybankjainak feltőkésítését a gazdaságélénkítő csomag részeként – írja forrásaira hivatkozva a Bloomberg.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke február 26-án Antwerpenben több mint 300 iparági vezető előtt mutatja be gazdasági fellendülést célzó tervét. A rendezvény célja, hogy az EU ipari versenyképességét megerősítő „Clean Industrial Deal” bemutatásával válaszokat adjon az iparág szereplőinek aggodalmaira – tudta meg a Politico.
Múlt hét végén elindult egy átfogó elektromos autó támogatási program Lengyelországban, a NaszEauto-nak nevezett program keretében összesen 1,6 milliárd zloty (~155 milliárd forint) támogatást nyújtanak az autóvásárlóknak, írja a Reuters.
A kínai pénzügyminiszter-helyettes szerint idén a kínai fiskális politika nagyon proaktív lesz és erőteljesen fogják támogatni a gazdasági növekedést.
A kínai kormány meghosszabbította a járművásárlását támogató programját, amely akár 20 000 jüan értékű cseretámogatást is biztosíthat az elektromos és hibrid autók vásárlóinak. A program kiterjed a benzinüzemű járművekre és a háztartási gépekre is, célja pedig a fogyasztói kiadások ösztönzése és a gazdaság élénkítése - írta a Bloomberg.
A kínai kormány jelentős mértékben növelni kívánja a különleges államkötvények kibocsátását 2025-ben, hogy élénkítse a gazdaságot - közölte a Reuters. Két forrás szerint jövőre 3000 milliárd jüan (411 milliárd dollár) értékben terveznek ilyen kötvényeket kibocsátani, ami háromszorosa az idei 1000 milliárd jüanos összegnek. A lépés célja a gyengélkedő gazdaság támogatása és az esetleges amerikai vámemelések hatásainak enyhítése.
A kínai feldolgozóipar novemberben további bővülést mutatott, különösen a kisebb gyártók körében. Ez arra utal, hogy az ország közelmúltbeli gazdaságélénkítő intézkedései már éreztetik hatásukat a gazdaság egyes szektoraiban. A pozitív tendenciát mind a hivatalos, mind a magánszektorbeli felmérések alátámasztják - írta a CNBC.
Eddig hiába a sok monetáris és kevéssé ambiciózus fiskális lazítás Kínában, a vállalati szektor továbbra sem talál magára. Ebben az évben 4,3%-kal estek a vállalati profitok.
A kínai kormány elmúlt időszakban bejelentett több gazdaságélénkítő intézkedése ellenére az idei első tíz hónapban felgyorsult az ázsiai ország cégeinek éves szintű nyereségcsökkenése.
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója és Donald Trump megválasztott elnök tanácsadója úgy látja, az Egyesült Államok "szupergyorsan" tart a csőd felé, és radikális megoldásokat javasol a probléma kezelésére - tudósított a Forbes.
Féken tartott kiadási oldal - burkoltan ezt üzeni a 2025-ös költségvetés. A részletes elemzésünkből kiderül ugyanis, hogy összességében az államháztartás központi alrendszerének kiadási oldala lényegében stagnál az idén várható teljes kiadási összeghez képest. Vagyis a kormány arra vállalkozik, hogy a 3-4 százalékos infláció közepette is képes megregulázni a kiadási oldalt, mindezt a költségvetési egyensúly javítása érdekében, ami az egész jövő évi büdzsé legfontosabb célja. A kiadások stagnálása azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének szívügyei a kormánynak a kiadási oldalon: ilyen lesz a 21 pontos gazdaságélénkítési program, a fontos kiemelt állami beruházások finanszírozása, bizonyos béremelések, valamint a nyugdíjkiadások. A jelentős kormányzati vállalást (kiadások féken tartása) viszont komoly kockázatok övezik: egyrészt a kamatkiadások felől, másrészt a 2026-os parlamenti választások közeledése miatt.
Újabb ingatlanpiaci intézkedést jelentett be Kína, de ismét elkövetik azt a hibát, amelyet a korábbi intézkedéseikkel szoktak, ezzel saját kilábalásukat hátráltatva. Egyelőre úgy tűnik, hogy a kínai vezetés csak kerülgeti a forró kását és nem akar, vagy nem mer olyan intézkedéseket hozni, amely a gazdaság valós problémáira reagál.
A kínai gazdaság élénkítése reformokkal párosulva lehet csak hatékony, figyelmeztet egy korábbi jegybanki tanácsadóra. Liu Shijin szerint az ösztönző intézkedéseknek ára van, ezért azokat körültekintően kell végrehajtani, a hosszú távú fejlődést szem előtt tartva.
Kínában a hírek szerint már jövő héten jóváhagyhatják egy több mint 10 000 milliárd jüanos (1400 milliárd dolláros) adósságcsomag kibocsátását, amelynek célja a törékeny gazdaság élénkítése. Ezek az intézkedések sürgető szükségességét jelzik annak, hogy Peking stabilizálja a gazdaságot, különösen miután a kínai központi bank idén szeptember végén a legnagyobb monetáris támogatási csomagját jelentette be a koronavírus-járvány óta.
Korábban, amikor a kínai jegybank lazított, akkor nagy lehetőségek adódtak - többek között - az ipari fémeknél és a bányavállalatoknál. Azonban a kínai gazdaság helyzete annyira megváltozott, hogy a korábbi megközelítés nem biztos, hogy úgy érvényes, mint korábban.
A hétfő esti Magyar Közlönyben jelent meg a kormány határozata az Új Gazdaságpolitikai Akciótervről. Érdekes, hogy több pont esetében is az idei év utolsó napja a konkrétumok kidolgozásának határideje.
Attól tartanak, hogy ismét gyilkolhat.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Republikánus képviselőt küldenek rács mögé.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.