Az apró, olcsó és mozgékony FPV drónok az orosz és ukrán katonák életét is megkeserítik, érthető hát, hogy mindkét fél igyekszik minél hatékonyabb fegyvereket szolgálatba állítani, amik lelőhetik a drónokat. Az oroszok most egy elég érdekes koncepcióval hozakodtak elő.
A PK és PKM géppuskák sokak szerint a Szovjetunió által tervezett legjobb kézifegyverek között vannak. Ukrajna is nagy számban alkalmazza őket, most pedig egy érdekes kiegészítővel is fel lettek szerelve.
A közösségi médiában zúgolódnak az orosz katonák, amiért modern géppuskák helyett világháborús DP-28-as golyószórókat és Maxim-géppuskákat kaptak.
Az ukrajnai konfliktus kezdete óta fel-felbukkannak a harcokról szóló videókban az első világháború előtti technológiát képviselő, Maxim-rendszerű géppuskák, most néhány területvédelmi tartalékos orosz drónok ellen akarja használni a fegyvert.
Friss felvételek jelentek meg a Twitteren, melyeken látható az, amint legalább tíz darab cseh gyártmányú MR-2 Viktor „drónelhárító rendszer” halad egy ukrán autópályán.
Az ukrán katonák valószínűleg már megszokták azt, hogy a fronton ásott lövészárkaikat különféle emlősök birtokba veszik, kevés figyelmet szentelve annak, hogy a védműveket nem kifejezetten odúnak tervezték. A Twitteren megjelent videó alapján azonban a katonák egyre rutinosabbak a lövészárkok visszafoglalásában.
A Maxim-rendszerű géppuskák 1884-es megjelenésük óta legendás státuszra tettek szert: ezek voltak az első valóban nagy számban gyártott, sikeres automata fegyverek, melyek az első világháború lövészárokharcaiban mutatták meg leginkább erényeiket. A Maximok fölött azóta óhatatlanul eljárt az idő, ez azonban nem akadályozta meg az ukránokat abban, hogy megpróbálják modernizálni a fegyvert.
Videót publikált az orosz védelmi minisztérium a frontvonal mögött gyakorlatozó deszantos elitkatonák gyakorlatáról.
Elfoglaltak egy kisebb méretű ukrán fegyverraktárat a Wagner csoport zsoldosai Bahmut városában. A közzétett fotók alapján nem örülhettek túlságosan a szerzeménynek: a raktár szinte kizárólag antik fegyverekkel volt tele.
Az eredetileg 1884-ben bemutatott Maxim-géppuska az egyik olyan fegyver, amely különböző variánsai a mai napig mind a két fél haderejénél felbukkannak. Most egy eredetileg 1915-ben rendszeresített német fejlesztés egy példánya bukkant fel egy ukrán katona kezében, immáron olyan modern kiegészítésekkel ellátva, mint az optika, vagy épp a hangtompító.
Nemrégiben készült egy felvétel Észak-Ukrajnában, amin két, első világháborús fejlesztésű PM1910 Maxim iker-nehézgéppuska látható egy háromlábú állványon, vélhetőleg légvédelmi feladatokat teljesít.
A sorozatlövésre alkalmas gyorstüzelő fegyverek ötlete először a 19. század közepén merült fel, többek között az 1848/49-es forradalom és szabadságharcban. A fegyvertípus aranykorszaka az első világháborúra tehető, de modernizált fajtái ma is minden modern haderő alapfelszereltségének részét képezik. A mostani orosz-ukrán háborúban pedig nem csak szupermodern harctéri fejlesztésekkel találkozhatunk, hanem mindkét fél előszeretettel nyúl vissza a több mint száz éves történelmi múlttal rendelkező fegyverarzenálhoz is.
Szerdán jelent meg a Twitteren egy fotó, melyen első ránézésre a második világháború legendás géppuskáját, egy német gyártmányú MG 42-est tart a kezében az ukrán katona. A háború során többször láthattuk azt, hogy mindkét fél világháborús fegyvereket vet be, most azonban van egy kis csavar a történetben.
A Babel értesülései szerint megegyezés született arról, hogy Belgium 12 millió euro értékben adjon át katonai felszereléseket Ukrajnának. A szállítmány téli ruházatok, sisakok és éjjellátók mellett nagy számú Browning M2-es nehézgéppuskát is tartalmazni fog.
Újabb, 450 millió dollár értékű fegyverszállítmányt küld Ukrajnába az amerikai védelmi minisztérium.
Bár több írás is ismertebbé tette a magyar csúcsfegyver mítoszát, az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc alatt tervezett legendás sorozatlövő titokzatos története még mindig sokkal inkább egy fikciós regény sztorijának tűnik, mint valós történelmünk részének. Talán mert kevésbé ismert, talán mert nem készülhetett el. És miért olyan jelentős egy el nem készült fegyver? Vannak, akik szerint a golyószóró által Magyarország kivívhatta volna függetlenségét, megvédhette volna törekvéseit nemcsak Ausztriával, hanem Oroszországgal szemben is...
Lépéseket tesznek, hogy fellendüljön a forgalom.
Vannak azért kérdések ezzel kapcsolatban.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Úgy néz ki, mégis lesz tárgyalás.
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.