A 2022 második felét jellemző gazdasági megtorpanás mostanra érte el igazán a hazai lakásépítési szektort. A KSH friss számai alapján az idei első félévben 18 százalékkal kevesebb lakást adtak át, mint a tavalyi azonos időszakban, miközben a lakásépítési kedv is hasonló arányban csökkent. Hogy meddig tarthat a lejtmenet, és mi segítheti a lakásépítési szektor kilábalását, arról a piac szakértői mondták el véleményüket.
Bár az adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében már látszik a piaci fordulat, a lakásépítésekről ez továbbra sem mondható el. A KSH közzétette a 2024 második negyedéves számait, ami alapján az idei első félév egészét nézve összesen 6027 új lakás épült Magyarországon, 18%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8972 volt, ami ugyancsak 18%-kal maradt el a 2023 azonos időszakitól.
A tavalyi mélypont után ez év első felében rákapcsoltak a lakásépítők a fővárosban. A kínálat növelését a vásárlók fokozódó érdeklődése is bátoríthatta. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a magunk mögött hagyott piaci döccenő azt is igazolta, hogy egyelőre nincs, ami meg tudná állítani az újlakás-árak emelkedését.
10 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a kínai jegybank, miután a múlt héten megrendezésre került Harmadik Plénumon nem születtek olyan átütő erejű intézkedések, amelyek gyorsan megoldást jelenthetnének a kínai gazdaság problémáira.
A várakozásoknál érdemben erősebb lett az építési engedélyek száma és az induló lakásépítések száma is. Ez feltehetően a szépen csökkenő hosszú kötvényhozamok kedvező hatásának tudható be. Az elmúlt hetekben technológiai szektoron kívüli részvények teljesítettek jobban, így ez az adat szép hátszelet adhat az ilyen irányú pozícióknak.
Fontos adatok jönnek a héten, a legfontosabb esemény viszont az egyik nagy jegybank kamatdöntése lesz. Legfrissebb makronaptárunkban mutatjuk, mire figyelnek a befektetők a héten.
Az új brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves hétfőn mutatja be azokat az ambiciózus terveket, amelyek célja az infrastrukturális projektek és a magánberuházások felszabadítása. Az új "nemzeti küldetés" keretében a Munkáspárt múlt heti elsöprő választási győzelme után a gazdasági növekedés ösztönzésére törekednek.
Lázár János még nem döntött arról, marad-e a politikában. A miniszter hangsúlyozta az építőipar és az építésgazdaság fontosságát, külön kiemelve a kormányzati támogatások szerepét, amelyek hiányában nem vár kirobbanó növekedésre az idén. A kastélytörvény kapcsán javasolta, hogy a nehezen kezelhető állami kastélyokat magánszereplők vegyék át, hogy megmentsék őket a pusztulástól. Lázár emellett az építőipari beruházások újraindításának fontosságáról és a lakásépítési piac fellendítésének szükségességéről is beszélt, kiemelve a hitelkamatok csökkenésének hatását, valamint az otthonteremtési támogatások szerepét a Spakli 21 podcastnek az elmúlt időszak súlyponti feladatairól, célkitűzéseiről és várakozásairól adott interjújában.
A Dél-Európában egy euróért kínált házak után most egy észak-európai ország is hasonló programot indított: a Stockholmtól délnyugatra fekvő Götene városa 29 telket kínál eladásra, az árak mindössze 1 koronától, vagyis mintegy 35 forinttól kezdődnek négyzetméterenként - számolt be a CNN.
Az egymást követő évek újlakástermése épp úgy tükre a mindenkori gazdasági környezetnek, mint a leendő tulajdonosok aktuális vágyainak. A konjunkturális változások mellett tartós trendeket is mutat az elmúlt közel negyed évszázad új hazai lakóépületeit áttekintő KSH-statisztika, melynek eredményeit az OTP Ingatlanpont elemzése ismertette.
Az év első négy hónapjában 23,6 százalékkal csökkent a lakásépítés volumene Romániában - közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A nyers adatok alapján január-áprilisban az építőipari termelés 0,2 százalékkal csökkent 2023 azonos időszakához képest. Az infrastrukturális beruházások 11,2, a nem lakóépület rendeltetésű ingatlanok pedig 4,3 százalékos növekedést mutattak. A lakásépítés volumene 23,6 százalékkal csökkent.
A héten is érkeznek fontos makroadatok: mutatjuk, mire figyelnek a befektetők, melyik napokra milyen esemény jut. Ezen a héten szerdán lesz a Portfolio következő befektetői klubja, amelynek témája a forint lesz.
Továbbra is kihívásokkal küzd az építőipar, és ez nem csak Magyarországon van így. Tavaly az Euroconstruct felmérésébe bevont 19 ország építési teljesítménye 1,4%-kal esett vissza, ami jobb ugyan az előzetes várakozásoknál, de év végéig még folytatódhat a negatív tendencia. A felmérésből kiderül, hogy idén összességében 2,7%-os visszaesés várható, de arra is született előrejelzés, hogy az egyes országokban mikor léphet újra a növekedés útjára az építőipar. Ezt nézve Magyarországon is pozitívak a kilátások.
A 2024-es év a vártnál kedvezőbben indult a hazai építőipar számára. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint januárban az építőipar termelés volumene 17%-kal, ezen belül az épületek építésének termelése 21%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. Februárban azonban már változott a helyzet, mivel az épületek építésének termelése már csak 3%-kal bővült, sőt márciusban 10%-kal csökkent éves összehasonlításban. Az aktuális folyamatokat és az év második felének várakozásait az Újház Építőipari Trendmonitor foglalta össze.
A német lakásépítések száma 2023-ban enyhén tovább csökkent, így egyre távolabb van a kormány által kitűzött évi 400 ezer új lakás felépítése, miközben a kereskedelmi ingatlanok árai is jelentősen csökkentek. Népességarányosan nézve viszont még így is több lakás épült fel Németországban, mint az utóbbi évek bármelyikében Magyarországon.
Bár a magasépítési szektor még mindig küzd a kihívásokkal, a mélyépítés láthatóan kezd magára találni. Az EBI legfrissebb Építésaktivitási Jelentése alapján megnéztük, hogy indult az idei év a hazai építőiparban. A jelentésből kiderül, hol vannak és melyek az ország legnagyobb idén elindult beruházásai, hogyan teljesített Budapest, és mik azok a régiók, ahol továbbra is alacsony az építkezések volumene.
Rég volt ennyire jelentős és megjósolhatatlan Fed-ülés.
A keddi közlönyben jelent meg, az árvíz miatt.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Reggelre már bőven víz alatt lesz a pesti és a budai rakpart is.
A Checklistben Kókai Ádám meteorológust kérdeztük.
Mi lesz az Airbnb-tilalom következménye?
Nem jók a húzóágazat kilátásai.