A globális klímaválság egyre sürgetőbb kihívás, miközben a szükséges pénzügyi források továbbra is szűkösek – különösen a fejlődő országokban. Miközben Kína és az OECD-országok még mindig a legnagyobb üvegházhatásúgáz (ÜHG) kibocsátók, a globális dél – különösen a szubszaharai Afrika és Dél-Ázsia – gyorsan zárkózik fel ebben a nem kívánt versenyben. Ha ezek az országok továbbra is szén-dioxid-intenzív növekedési pályán maradnak, a világ elveszítheti a harcot a klímaváltozás ellen.
Az energiabiztonság új korszakába lépett Európa – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke, valamint Keir Starmer brit miniszterelnök az IEA által rendezett csütörtöki energiabiztonsági csúcstalálkozón, amelyet Londonban tartottak meg. Beszédükben részletesen ismertették, hogyan változott meg az európai energiarendszer az orosz agresszió következményeként, milyen partnerségek segítették át az EU-t a válságon, és milyen lépéseket terveznek a jövőbeni energiafüggetlenség érdekében.
Az év elején drámaian megugró áramárak után áprilisra érezhetően enyhült az európai energiafogyasztók terhe: a kontinens legtöbb országában gyakorlatilag megfeleződtek a nagykereskedelmi villamosenergia-árak a februári csúcsokhoz képest. A háttérben az áll, hogy véget ért a téli fűtési szezon, ezzel együtt pedig jelentősen visszaesett a földgáz iránti kereslet, miközben a napenergia-termelés látványosan megindult.
Ahogy arról kedden írtunk, az Amerikai Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy júniustól akár 3500%-os vámokat is bevezetne a dél-kelet ázsiai országok napelemmodul- és cella behozatalára. A lépés azonban könnyen visszaüthet, és akár Amerika zöld átállását is meglassíthatja - olvasható ki az ING elemzéséből.
A hazai működésű vállalatok fenntarthatósági területeken elért eredményeiből válogattunk az áprilisi összefoglalónkban. Ezen időszak alatt olyan vállalati bejelentések érkeztek, mint az FSC®-tanúsítvánnyal rendelkező faanyagok melletti teljes elköteleződés, energia-, és vízcsökkentési eredmények, új program az egészséges táplálkozás népszerűsítésére, irodai hulladékkezelési megoldás, valamint egy hosszú távú biodiverzitási stratégia bejelentése.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter felszólította az IMF-et és a Világbankot, hogy térjenek vissza alapvető küldetésükhöz, és hagyjanak fel olyan területekkel, mint például a klímaváltozás, amelyek szerinte eltérítik őket eredeti céljuktól - írja a Reuters. Amerika politikája a pénzügyminiszter szerint nem jelent elszigetelődést, hanem épp ellenkezőleg, a kereskedelmi partnerekkel való mélyebb együttműködést és kölcsönös tiszteletet szorgalmaz.
Az európai napenergia-termelés több mint 30%-kal nőtt 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Ez egyben rekordteljesítményt vetít előre az év egészére is, amihez nagyon sok európai ország járulhat hozzá.
Kisebbségi részvényesek kérdőre vonták az Equinor igazgatóságát a vállalat olaj- és gáztermelés növelésére irányuló terveivel kapcsolatban, mivel szerintük ez ellentmond a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeknek - írja a Reuters.
A BP részvényesei elégedetlenségüket fejezték ki a vállalat teljesítményével kapcsolatban, ami a távozó elnök, Helge Lund elleni szavazásban csúcsosodott ki az éves közgyűlésen - írta a Financial Times.
Brutális vámtarifákat vezethet be júniusban az Amerikai Egyesült Államok a délkelet-ázsiai napelemgyártók amerikai importjára, ami jelentős csapás lenne a kínai hátterű gyártóknak - de a lépés az USA-nak is fájhat.
A vállalat Zöld Bizottsága által elfogadott, 15 évre vonatkozó biodiverzitási stratégia részeként az Alteo egyfelől a saját erőművi területein igyekszik megőrizni és helyreállítani a biológiai sokszínűséget, másrészt élőhelyrekonstrukciót és vízvisszatartást célzó projekteket tervez az erőművektől távolabb eső területeken is.
A világ még nem tanulta meg teljesen az ukrajnai háború okozta energiaválság tanulságait - mondta a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője. A téma kapcsán most több mint 60 globális vezető érkezik Londonba, hogy megvitassák az energiabiztonságról szóló kérdéseket - írja a Financial Times.
A megújulóenergia-termelők és az energiatárolók egyre hangsúlyosabb szerepe növelheti a kiberbiztonsági incidensek bekövetkezési valószínűségét. Az elmúlt években megszaporodtak az európai energiaszektort ért kibertámadások, ezért egy 2024 nyarán életbe lépett uniós rendelet a megújuló termelőket és az energiatárolókat is bevonta a kiberbiztonsági szabályozás hatálya alá. Ennek nyomán Magyarországok is elkezdődött az ágazat kibervédelmének megerősítése.
Az energiaátállás új szakaszában a hangsúlynak át kell kerülnie arra, hogy az időjárásfüggő megújuló erőművek az idő egyre nagyobb részében legyenek képesek a termelésre, ezért a fő feladat a meglévő kapacitások és csatlakozási pontok kihasználtságának fokozása. Erre már Magyarországon is jó lehetőséget kínál a naperőművek akkumulátorral és/vagy szélturbinával való hibridizációja, ami a cégek számára stabil, fenntartható energiaellátást biztosíthat az olyan új üzleti modellekkel együtt, mint az itthon is egyre népszerűbb hosszú távú fizikai zöldáram-vásárlási szerződések.
Komoly döntést hozott az Alkotmánybíróság egy névtelen napelemes szaldós ügyében, amelynek értelmében alaptörvény ellenes volt a kormány rendeletének azon passzusa, amely kizárta a szaldó választásából az érintett új igénybejelentőket és HMKE bővítőket 2023. szeptember 8. és 12. között. Emiatt a "2023. szeptember 7. napjáig" időhatározót megsemmisítette az Alkotmánybíróság a rendeletben, és 2025. május 31-ig adott haladékot a kormánynak, hogy gondolja át: milyen időpillanatban húzza meg a szaldós jelentkezésre való jogosultság időbeli hatályát. Ez könnyen lehet, hogy 2023. szeptember 13. lesz, tehát az a nap, amikor egyébként is kihirdette a kormány a rendeletet, de elvileg kinyílt a lehetőség arra is, hogy ez későbbi nap is legyen.
A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián Tóth András István, az E.ON Hungária Csoport megoldásértékesítési igazgatója az energiapiac jelenlegi helyzetéről és jövőbeli kilátásairól tartott előadást. A szakember kiemelte az energiaárak alakulását és a rugalmasság energiapiacon betöltött szerepét is.
Menekülnek Trump döntése elől.
A Google szerint sokan keresnek majd a "globális pénzügyi válság" kifejezésre.
A fegyverletétel azonban nem opció.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.