Megjelent Magyarország Negyedik Klímasemlegességi Jelentése, amelyből többek között kiderül, hogy 2022 és 2023 között milyen "munkát" végzett Magyarország az ÜHG-kibocsátások csökkentése terén. Az ország 2023-ban 9%-kal csökkentette üvegházhatású gázkibocsátását, amivel túlteljesítette a korábbi bruttó 40%-os kitűzött csökkentési célt, bár ebben olyan egyszeri hatások is szerepet játszottak, mint a gazdasági visszaesés vagy az enyhe tél. A kibocsátásaink változásait összegezte és elemezte a Green Policy Center, 11 dimenzió 81 indikátorának vizsgálatával.
Üzembe állhat Magyarország legnagyobb működő, önálló akkumulátoros energiatároló rendszere: a MET Csoport 100 százalékos tulajdonában álló MET Dunai Energiatároló 40 MW teljesítményű (80 MWh kapacitású) berendezést helyezett üzembe a Dunamenti Erőmű területén - közölte a MET.
A megnövekedett geopolitikai feszültségek és gazdasági bizonytalanságok ellenére 2025-ben rekord értékű, 3300 milliárd dollárnyi beruházás valósulhat meg a globális energiaszektorban. Bár első pillantásra egyértelműnek tűnhet, hogy hová áramlik ez a hatalmas összeg, a beruházási folyamatok mögött számos meglepő tendencia rajzolódik ki.
Jelentős érdeklődés mellett indult el a szerdai napon a Jedlik Ányos Energetikai Program első, a távhőszolgáltatóknak kiírt pályázata - közölte az Energiaügyi Minisztérium.
Szerdától pályázhatnak a távhőszolgáltatók a Jedlik Ányos Energetikai Program első kiírására, amely az elmúlt 35 év legnagyobb távhőfejlesztési programját indítja el.
Bár a hőszivattyúkat kulcsfontosságúnak tartják a klímasemleges fűtés felé vezető úton, Európában mégis visszaesett az eladások száma. A magas beruházási költségek, az olcsó gáz és a politikai bizonytalanság továbbra is komoly akadályt jelentenek a technológia elterjedésében. Bár korábban a gázfűtés betiltásával akarták helyzetbe hozni a szektort, most más szigorítások jöhetnek Európa-szerte – számolt be a Financial Times.
Az amerikai napenergia-részvények jelentősen estek, miután egy szenátusi bizottság a nap- és szélenergiához kapcsolt adókedvezmények 2028-ig történő kivezetését javasolta Donald Trump adó- és költségvetési törvénycsomagjának módosításaként.
Rekordot döntött a hazai napenergia-termelés június 13-án, és volt olyan időszak, amikor a napelemek teljes mértékben fedezték Magyarország áramigényét, sőt, exportra is jutott a megtermelt energiából - számolt be Czepek Gábor energiaügyi államtitkár a Facebookon.
Várhatóan élénk marad a megújuló energia termelő és -tároló kapacitások tranzakciós piaca Közép-Kelet-Európában és azon belül Magyarországon is. Tavaly 59 tranzakció történt a régióban, 13-mal több, mint egy évvel korábban, és a potenciális befektetők lendületét a jelek szerint a geopolitikai változások sem ássák alá. A cikk szerzője Szőlősi Ferenc, a KPMG Corporate finance/M&A tanácsadási területének vezetője.
Az Európai Unió május 6-án bejelentett intézkedéscsomagja felgyorsítaná az orosz energiahordozóktól való leválást, ami Magyarország számára több szempontból is kihívást jelent. Bár a technikai feltételek egy része adott, a régiós ellátási útvonalak kapacitáskorlátai és az alternatív forrásokhoz való hozzáférés korlátozottsága nehezítheti az átállást. Az interjúban Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energiapolitikáért felelős államtitkára a gáz- és olajimport jelenlegi helyzetéről, az atomenergia szerepéről és a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó fejlesztésekről is beszél.
„Az EKR szerepe túlnőtt az energiahatékonyságon és ma már egy stratégiai gazdaságpolitikai eszköz is” – mondta Gondola Csaba az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerről. A 2021-ben indult program most új alapokra kerül: a közelgő reform nem csupán finomhangolás, hanem valódi szemléletváltás is. A jogszabályi változásokról, a gyakorlati tapasztalatokról és a zöld átmenet kihívásairól beszélgettünk az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért és klímapolitikáért felelős államtitkárával.
Új, 50 milliárd forintos támogatás indula hazai vállalkozások számára energiatárolók telepítésére a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében - közölte az Energiaügyi Minisztérium.
Az energiatárolás kulcsszerepet játszik a megújuló energiák hasznosításában, a villamosenergia-piac stabilizálásában és a jövő energiarendszerének kialakításában. Ezen piaci robbanás előtt áll Magyarország: már a következő 12 hónapban komoly változásoknak lehetünk tanúi. Többek között erről beszélgettünk Luczay Péterrel, az ALTEO termelésmenedzsmentért és üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével, de szóba került az is, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni, amikor beruházunk egy energiatárolóba.
Az Alstom mátranováki forgóvázkeret gyára 6600 négyzetméternyi napelem telepítésével zöldíti áramfelhasználását - közölte a társaság. A 1,5 megawatt kapacitású napelempark évente a gyár áramfogyasztásának több mint 20 százalékát biztosítja majd megújuló energiaforrásból.
Egyre nagyobb jelentősége van az energiatárolásnak Magyarországon – hangzott el Steiner Attila energetikáért felelős államtitkár beszédében az MVM Csoport litéri gázturbinás erőművében tartott ünnepélyes átadón. Az eseményen két új energiatároló hivatalos átadására került sor, melyek összesen 5 milliárd forintos beruházással valósultak meg.
A zöldenergiára való teljes áttérés a 21. század egyik kiemelt célkitűzése. A történelem során több alkalommal is lezajlottak már energiaátmenetek, ám a mostani elképzelések egy olyan irányváltást feltételeznek, amely egyedülálló volna az emberiség eddigi történetében.
Hatalmas az emberi és technikai veszteség.
Gyorsítanák a gyártást.
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
92 milliárd forinttal csökkent a magyar agrárium hitelállománya, ami 10 éve nem látott mértékű csökkenést jelent.