A geomérnöki beavatkozások két fő típusa a szén-dioxid eltávolítása (CDR) és a napsugárzás módosítása (SRM). A CDR technikák – például erdősítés vagy közvetlen szén-dioxid-leválasztás – jelenleg kis mennyiségű szén-dioxid kivonására képesek a globális kibocsátásokhoz képest. Az SRM módszerek, mint például a sztratoszférikus aeroszol-befecskendezés, a beérkező napsugárzás csökkentésével hűtenék a bolygót, de veszélyes mellékhatásokkal járhatnak, például a csapadékmintázatok átalakulásával, savas esőkkel és ózonréteg-károsodással. Bár a geomérnökség csökkentheti az éghajlatváltozás hatásait, nem helyettesíti az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését. Emellett súlyos etikai, ökológiai és geopolitikai kérdéseket vet fel, miközben a hosszú távú hatásai továbbra is bizonytalanok.
A Föld Napját (április 22.) ünnepelve csábító dolog lenne azt hinni, hogy a világ a környezeti összeomlás szélén áll. Folyamatosan elárasztanak bennünket a klímakatasztrófára vonatkozó szörnyű előrejelzések és a bolygó közelgő pusztulásáról szóló figyelmeztetések. Ez azonban félrevezető. Ahelyett, hogy pánikba esnénk, egy pillanatra meg kellene állnunk, és elismerni azt a figyelemre méltó haladást, amelyet a környezetvédelem terén elértünk – és be kellene látnunk, hogy ezen folyamat kulcsfontosságú tényező a jólét.
A generatív mesterséges intelligencia kiszámíthatatlan kockázatokat rejt magában, az adatsértéstől kezdve a manipulált kimenetelekig, ami elavulttá teszi a hagyományos biztonsági modelleket. Ahogyan a légiközlekedési ipar is szigorú biztonsági protokollok bevezetésével nyerte el a közbizalmat, az AI-vállalatoknak is azonosítaniuk és kezelniük kell a kritikus sebezhető pontokat, mielőtt azok valós károkat okoznának.
A globális pénzügyi rendszer átalakulás előtt áll. Amint arra a Bretton Woods-i Bizottság nemrégiben megjelent tanulmánya rámutat, a stablecoinok – olyan digitális eszközök, amelyeket általában egy fiat valutával, egy árucikkel (commodity) vagy egy másik kriptovalutával fedeznek (backed by) a volatilitás minimalizálása érdekében – gyorsabbá, olcsóbbá és átláthatóbbá tehetik a fizetési tranzakciókat, átutalásokat, miközben a pénzügyi inklúziót is erősítik. Éppen ezért számos állam, köztük az Európai Unió és Japán már igyekszik kihasználni az ebben rejlő potenciált azáltal, hogy egyértelmű szabályozási keretet biztosít az iparág számára. Végső soron azonban az Egyesült Államok van a legjobb helyzetben ahhoz, hogy az élére álljon ennek a folyamatnak, mivel a ma forgalomban lévő 200 milliárd dollárnyi stablecoin túlnyomórészt dollárban denominált.
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
A világítás korszerű formáinak elterjedése a modern világ egyik legnagyobb vívmánya, ugyanakkor egyre súlyosabb környezeti és egészségügyi problémák forrása is. A fényszennyezés – vagyis az éjszakai égbolt természetellenes kivilágítása – mára globális jelenséggé vált, amely nemcsak az égbolt látványát homályosítja el, hanem ökológiai rendszerek működését is megzavarja. Az állatvilág és az emberi szervezet egyaránt érzékenyen reagál a természetes fényviszonyok megváltozására. A tudományos kutatások és szakpolitikai kezdeményezések egyre inkább felismerik a probléma jelentőségét. Cikkünkben áttekintjük, milyen hatásai vannak a fényszennyezésnek, és milyen szabályozások, kezdeményezések alakultak ki annak mérsékléséért.
Az AI-ügynökök jönnek, akár készen állunk rá, akár nem. Bár még sok a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy az AI-modellek mikor lesznek képesek önállóan együttműködni digitális platformokkal, más AI-eszközökkel, sőt még az emberekkel is, aligha lehet kétséges, hogy ez a fejlődés transzformatív lesz – jó vagy rossz értelemben. Az agentikus mesterséges intelligenciával kapcsolatos megszólalások (és hype) ellenére azonban sok nagy kérdés továbbra is megválaszolatlan maradt. A legnagyobb ilyen kérdés, hogy milyen típusú AI-ügynököt szeretne kifejleszteni a technológiai ipar?
Az elmúlt évtizedben a vállalatok és a nemzetközi szervezetek vezetői hozzászoktak ahhoz, hogy nagy dicséreteket kaptak azért, mert Davosban és a klímaváltozási csúcsokon nagyszabású, de végeredményben üres zöld ígéreteket tettek. Milyen gyorsan megváltoztak most a dolgok. A Trump-kormányzat felől érkező esetleges bírálatoktól való félelem sok vezetőt kényszerít arra, hogy irányt váltson – legalábbis retorikájában.
A II. világháború óta most állt fel először hárompárti kormánykoalíció Ausztriában. Az Osztrák Néppárt, a szociáldemokraták és a liberális NEOS közös kormányzása a külpolitikában is eléggé kompromisszumos megoldásokat eredményezett. Az új bécsi kormány láthatóan törekszik a nemzetközi pozíció erősítésére, különösen a multilaterális diplomácia terén, ugyanakkor egyelőre óvatosnak tűnik az átalakuló világrend legfontosabb kihívásainak kezelésében.
A költségvetési élénkítéstől való, hosszan tartó függőség Kínában eltorzította a gazdasági ösztönzőket, lakáspiaci túlkínálatot, az árak összeomlását és az államadósság növekedését idézte elő. Mivel további élénkítő intézkedések már nem jöhetnek szóba, az egyetlen fenntartható út az, ha a központi kormányzat nagyobb teret enged a helyi önkormányzatoknak és a magánszektornak.
Amikor a globalizmus kifejezés az 1940-es években szélesebb körben elterjedt, a "hitlerizmus" szinonimájaként a nemzetközi szintű előnyök nem etikus módon történő hajszolására használták. Donald Trump és MAGA mozgalma távolról sem a globalizmus elutasítását képviseli, hanem annak eredeti jelentését tükrözi.
Sajnos abszolút semmi jót nem lehet mondani Donald Trump amerikai elnök bejelentéseiről, amelyeket a Fehér Ház rózsakertjében nemrégiben tartott "felszabadulás napi" (Liberation Day) eseményen tett. Bármennyire is próbáljuk "józanra mosni" Trump gazdaságpolitikáját, egyszerűen nem lehet koherensen érvelni az állítólagosan "kölcsönös" kereskedelmi vámok mellett.
Bár a félvezető chipek ma már mindenütt megtalálhatók, gyártásuk csak néhány országra összpontosul, és ez a növekvő geopolitikai feszültségek időszakában rendkívül sebezhetővé tette az USA gazdaságát és hadseregét. Miközben az Egyesült Államok vezető szerepet tölt be az AI-technológiákban használt csúcskategóriás chipek tervezésében és a hozzájuk szükséges szoftverek biztosításában, magukat a chipeket máshol gyártják. A katasztrofális ellátási zavarok kockázatának elhárítása érdekében az Egyesült Államoknak olyan koherens stratégiára van szüksége, amely a félvezetőipar valamennyi szegmensét felöleli.
Az állami garanciák fokozott használata és a tömeges deregulációs program nem teszi majd lehetővé, hogy az Európai Unió a 21. században globálisan versenyképessé váljon. Ez csak akkor történhet meg, ha az unió létrehoz egy közös adósságkibocsátásból finanszírozott alapot, amely közvetlenül támogatja az európai feldolgozóipart.
Bár a zajszennyezés a levegő- vagy vízszennyezéshez képest kevesebb figyelmet kap, azonban világszerte egyre nagyobb problémát jelent. Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat a stressztől, alvászavartól kezdve a szív- és érrendszeri betegségekig. A zajszennyezés fő forrásának a közúti közlekedés számít. Az EU-ban a lakosság több mint 20%-a él olyan területeken, ahol a közlekedési zajszint már káros az egészségre, míg Magyarországon mintegy 1,5 millió ember van kitéve a közúti zajterhelésnek. A zajszennyezés egyéb formáit is beszámítva viszont itthon akár 2 millió ember is érintett lehet.
A családi adókedvezmény 2024 végén elfogadott módosítása, valamint a három- és kétgyermekes anyák szja-mentességének kiterjesztése komoly kérdéseket vet fel a költségvetés fenntarthatósága és a társadalombiztosítási rendszer stabilitása szempontjából. Írásomban kifejezetten a három kiskorú gyermeket nevelő családok esetén érvényesülő hatásokat vizsgáltam meg. Ez alapján kimondható, hogy a kedvezmények kiterjesztése a jelenlegi családtámogatási rendszert még jobban eltorzítja, és hatalmas lyukat üt a költségvetésen, beleértve a tb-alrendszert is.
Nagyon erős számokat közölt az olajcég.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.