A szemünk láttára kezd kibontakozni az EU–Kína közötti teljes gazdasági háború

A szemünk láttára kezd kibontakozni az EU–Kína közötti teljes gazdasági háború

A Handelsblatt beszámolója szerint Kína nyíltan geopolitikai eszközként használja a ritkaföldfémek exportját az Európai Unióval folytatott tárgyalásokon. A német, brüsszeli és pekingi forrásokra hivatkozó cikk szerint Peking a kivitel korlátozásának feloldását uniós engedményekhez köti – például a csúcstechnológiás chipek gyártásához használt holland ASML gépekre vonatkozó exportkorlátozások enyhítéséhez, a kínai elektromos autókra kivetett vámok csökkentéséhez, valamint a CAI befektetési megállapodás újratárgyalásához.

Drámai zuhanás: 92 százalékkal esett vissza a kínai ritkaföldfém mágnesexport az USA-ba

Drámai zuhanás: 92 százalékkal esett vissza a kínai ritkaföldfém mágnesexport az USA-ba

A ritkaföldfém mágnesek kínai exportja májusban látványosan visszaesett, különösen az Egyesült Államok felé, ahol a szállítások éves alapon 92%-kal csökkentek. A visszaesés mögött a Kína és Washington közötti kereskedelmi háború áll, bár a közelmúltbeli diplomáciai egyeztetések reményt adhatnak a helyzet javulására.

Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon

Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az iráni–izraeli konfliktus okozta olajár-emelkedés milyen hatással lehet a magyar üzemanyagpiacra és az árakra. Vendégünk Bujdos Eszter, a Holtankoljak.hu ügyvezetője volt. A második részben egy jelentős európai gyár elindításáról beszélgettünk, amely elősegítheti, hogy az Európai Unió csökkentse függőségét a ritkaföldfémek piacán. Erről Szabó Dánielt, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Brüsszel ultimátumot adott Pekingnek: „engedjetek, vagy jön a kereskedelmi háború!”

Brüsszel ultimátumot adott Pekingnek: „engedjetek, vagy jön a kereskedelmi háború!”

Az EU vezetői a júliusi kínai csúcstalálkozón a ritkaföldfémekhez és kritikus ásványokhoz való jobb hozzáférést fogják szorgalmazni, miközben a két fél számos vámügyi kérdést próbál rendezni. Az Európai Unió tárgyalói viszont kőkemény feltételeket szabnának az ázsiai országnak a belső piachoz való hozzáféréshez. Sok EU-s diplomata nem is számol komoly megállapodások megkötésével.

500 nap se kellett, hogy az EU beelőzze az USA-t egy új ipari csodával

500 nap se kellett, hogy az EU beelőzze az USA-t egy új ipari csodával

Egy maroknyi mágnes a világpolitika kellős közepén – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ritkaföldfém-mágnesekkel a kezében jelentette be a G7-csúcson, hogy Európa új korszakot nyit az ipari önállóság terén. A mágnes Észtországban készült, egy kanadai cég és ausztrál nyersanyagok közreműködésével, az EU támogatásával – és éppen ez a globális jelentősége. Az első nyugati mágnesgyár elindítása nemcsak geopolitikai válasz Kína dominanciájára, hanem kulcslépés az elektromos járművek és zöldenergia-hálózatok hatékonyabbá tételében. A narvai üzem – melynek bemutatóján a Portfolio is részt vett – a ritkaföldfém-stratégiák egyik legelső kézzelfogható eredménye, amely az uniós iparpolitika és a klímacélok metszéspontjában épült fel. Észtország digitális engedélyezési rendszerének köszönhetően kevesebb mint másfél év alatt elkészült, és a jövő európai ellátási láncainak egyik sarokkövévé válhat.

Kína kijátszotta az egyik legveszélyesebb ütőkártyáját, beleremegett az autóipar

Kína kijátszotta az egyik legveszélyesebb ütőkártyáját, beleremegett az autóipar

A globális autóipari beszállítói láncon kezd végigfutni, hogy Kína több ritkaföldfémre exportkorlátozást vezetett be. A héten különböző iparági csoportok jelezték, hogy már gyártósorokat kellett leállítani az autóiparban széles körben használt nyersanyagok hiánya miatt. Ezeket a ritkaföldfémeket használják például az ablaktörlőket mozgató, vagy a biztonságiöveket behúzó elektromotorokban, így a teljes termék elkészültéhez elengedhetetlenek. Mivel a világ ritkaföldfém-termelése szinte teljes egészében Kína kezében van, egy nagyon veszélyes geopolitikai fegyverről (és valószínűleg tárgyalási eszközről) van szó, amit a kereskedelmi háború során kérdés nélkül be is vetettek.

Megszólalt Donald Trump a kínai elnökkel folytatott beszélgetés után

Megszólalt Donald Trump a kínai elnökkel folytatott beszélgetés után

Már a hét elején tűkön ülve várta a piac, hogy a héten valóban létrejön-e az amerikai és a kínai elnök közti egyeztetés, amelynek a két ország közti vámháborús és kereskedelmi feszültségek árnyékában kiemelt jelentősége van. A megbeszélés végül ma lezajlott, és Donald Trump egy pozitív hangvételű közösségi médiaposztban foglalta össze a történteket, valamint jelezte, hogy a két ország közti kereskedelmi tárgyalások hamarosan folytatódnak.

Kulcsfontosságú stratégiai tartalék épülhet

Kulcsfontosságú stratégiai tartalék épülhet

Ausztrália 1,2 milliárd ausztrál dolláros stratégiai tartalékot tervez létrehozni a kritikus ásványi anyagok számára, miközben Kína exportkorlátozásokat vezetett be hét ritkaföldfém esetében, ami feszültséget okoz a globális ellátási láncokban - írja a BBC. A tartalékban lévő ásványi anyagok mind a "hazai ipar, mind a nemzetközi partnerek" számára elérhetőek lesznek az ausztrál miniszterelnök szerint, ami valószínűleg az olyan szövetségesekre utal, mint az USA és az EU, ezzel csökkentve a Kínától való függőséget.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Meglépte Donald Trump, amitől Moszkva a legjobban félt - Itt van a fordulat a háborúban?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!