Kiüthette a globális autóipart egyetlen drasztikus húzás

Kiüthette a globális autóipart egyetlen drasztikus húzás

Kína újabb exportkorlátozásokat vezetett be hét ritkaföldfémre és azok mágneses felhasználására, amelyek kulcsfontosságúak elektromos járművek, szélturbinák és harci eszközök gyártásához. Mindez pedig az autóipari gyártás leállásához vezethet az Egyesült Államokban, de globálisan is súlyos problémákhoz vezethet – számolt be a Financial Times.

Kína három KO-t is kioszthat Donald Trumpnak

Kína három KO-t is kioszthat Donald Trumpnak

Kiéleződött az amerikai–kínai vámháború, miután mindkét fél drasztikusan emelte az importvámokat, ami súlyosan megviseli a kétoldalú kereskedelmet. Kína válaszul exportkorlátozásokat vezetett be stratégiai nyersanyagokra, és célzott nyomásgyakorlásba kezdett amerikai vállalatok ellen. A gazdasági feszültségek nemcsak a két nagyhatalom viszonyát, hanem a globális ellátási láncokat is veszélyeztetik, és Kína még pusztítóbb lépésekről is dönthet.

Kína ott mérhet súlyos csapást Amerikára, ahol a legjobban fáj Trumpnak

Kína ott mérhet súlyos csapást Amerikára, ahol a legjobban fáj Trumpnak

Kína ritkaföldfémeknél bevezetett exportkorlátozásai súlyos fenyegetést jelentenek az amerikai védelmi képességekre, mivel az Egyesült Államok képtelen lenne pótolni a kieső forrásokat - figyelmeztet a Center for Strategic and International Studies (CSIS) legfrissebb jelentése - jelentette a Cnbc.

Kiszivárgott: Trump a mélytengeren vágna vissza Kínának

Kiszivárgott: Trump a mélytengeren vágna vissza Kínának

A Financial Times információi szerint a Trump-adminisztráció végrehajtási rendeletet készít elő, amely lehetővé tenné a Csendes-óceán mélyén található fémtartalmú gumók készletezését, hogy ez ellensúlyozza Kína dominanciáját az akkumulátorokhoz szükséges ásványok és ritkaföldfémek ellátási láncában abban az esetben, ha a két nagyhatalom összecsapna egymással, és Amerika nem férne hozzá a kínai területen található kulcsfontosságú nyersanyagokhoz.

Szép csendben átadták Európa legfontosabb létesítményét

Szép csendben átadták Európa legfontosabb létesítményét

A belga Solvay megnyitotta az EU első ritkaföldfém-feldolgozó üzemét a franciaországi La Rochelle-ben, válaszul az ellátási láncok geopolitikai kockázataira. Az új létesítmény célja, hogy mérsékelje Európa függőségét Kínától a stratégiai fontosságú nyersanyagok terén. A nyitás időzítése Kína exportkorlátozásai és Trump vámintézkedései közepette különösen jelentős.

Ott lophatja meg az EU-t Trump, ahol valójában alig van keresnivalója

Ott lophatja meg az EU-t Trump, ahol valójában alig van keresnivalója

Újabb vita lehet kialakulóban Európa és az Egyesült Államok között arról, hogy ki is kaphat nagyobb hozzáférést a stratégiai tartalékokat rejtő ukrán földkincshez. Miközben az USA friss egyezménytervezete már az ország további infrastruktúráira is rátenné a kezét, addig az EU még a háború kirobbanása előtt megállapodott arról, hogy közösen pörgetik fel az ukrán ásványok kitermelését. A Bizottság megkeresésünkre azt mondta, nem fog beleszólni abba, hogy Ukrajna kinek kedvez nyersanyagtartalékaival, de addig sem fognak várni a kritikus elemek beszerzésével.

A háború kirobbanása óta nem történt ilyen: fontos orosz vendéget várnak Washingtonba

A háború kirobbanása óta nem történt ilyen: fontos orosz vendéget várnak Washingtonba

Kirill Dmitrijev, az állami vagyonalap vezetője, aki rendszeres résztvevő az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, várhatóan Washingtonba látogat a héten, hogy megbeszéléseket folytasson Donald Trump kormányának embereivel. Ez lesz a legmagasabb szintű orosz látogatás az Ukrajna elleni háború 2022-es kirobbanása óta – írja a Reuters.

Szép csendben elkezdték építeni Európa egyik legfontosabb üzemét

Szép csendben elkezdték építeni Európa egyik legfontosabb üzemét

A Lacq-ban épülő ritkaföldfém-újrahasznosító és -finomító üzem Európa egyik legnagyobb ilyen jellegű beruházása, amely Kínán kívül egyedülálló kapacitással rendelkezik majd. Az évi 2 000 tonna mágneshulladék és 5 000 tonna bányászati koncentrátum feldolgozásával a gyár a globális ritkaföldfém-termelés 15%-át biztosíthatja, stratégiai szerepet töltve be az elektromos motorok és a megújuló energiák ellátásában. A projekt Japán és Franciaország támogatásával valósul meg, és a 2026-ra elkészülő üzem hosszú távon enyhítheti Európa nyersanyagfüggőségét.

Újabb ázsiai országot húz be von der Leyen az EU-nak

Újabb ázsiai országot húz be von der Leyen az EU-nak

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen vietnámi látogatásra készül, hogy a megkaparintsa Délkelet Ázsiában fellelhető kritikus fontosságú nyersanyagokat. A csúcstalálkozóra a két fél által kötött szabadkereskedelmi megállapodás ötödik évfordulóján kerülhet sor.

Sorsdöntő választást tartanak ma a Trump által kiszemelt szigeten

Sorsdöntő választást tartanak ma a Trump által kiszemelt szigeten

A grönlandiak körében egyre nagyobb a függetlenség támogatottsága, ami a szigeten tartandó március 11-i választás egyik kulcskérdése. A következő grönlandi kormány nagy valószínűséggel nagyobb költségvetési transzfereket fog kérni Dániától, de a Donald Trump amerikai elnök által elképzelt, Grönland USA-hoz történő csatlakozásának kérdésében is érvelnie kell majd.

Így lehet sok pénzt keresni Trump mestertervén!

Így lehet sok pénzt keresni Trump mestertervén!

Első ránézésre furcsának tűnhetett Donald Trump újkeletű ragaszkodása a ritkaföldfémekhez, de ha közelebbről megvizsgáljuk a helyzetet, akkor meg lehet éteni az amerikai elnököt: egy olyan anyagcsoportról van szó, ami nélkülözhetetlen többek között a hadiipar számára, ráadásul földrajzilag nagyon korlátolt módon zajlik a kitermelése, ami komoly fegyvertény lehet a jövőben a geopolitikai érdekérvényesítés során - márpedig Kína a messze legnagyobb kitermelő jelenleg. Trump ezt felismerve nagy horderejű tárgyalás-sorozatba kezdett a kritikus ásványkincsek beszerzésének diverzifikációjáról, ami végső soron akár az orosz-ukrán háború lezárásához is vezethet. A ritkaföldfémek tehát központi szerepet kaptak a geopolitikában, most pedig megnézzük, hogy befektetőként hogyan vehetjük ki a részünket ebből a világformáló megatrendből.

Ez lehet Donald Trump mesterterve: mindennél értékesebb kincseket rejt Ukrajna

Ez lehet Donald Trump mesterterve: mindennél értékesebb kincseket rejt Ukrajna

Ritkaföldfémek. Pár héttel ezelőttig nem gyakran futottunk bele ebbe a kifejezésbe, mostanra viszont nagyon úgy tűnik, hogy kulcsszerepet kapnak ezek a kritikus nyersanyagok az orosz-ukrán háború rendezésében. De egyáltalán mik azok a ritkaföldfémek, és miért ilyen fontosak Trump számára? Hol van rájuk szükség, és mi velük kapcsolatban a legnagyobb probléma? Hogyan jön be Kína a képbe, és miért vezethet az egész nyersanyag-biznisz egyenesen a kétpólusú világrend felé? A jövő nagy háborúi dúlhatnak emiatt, de már késő lenne bármit is tenni? Súlyos kérdések. Ezekre keressük a választ.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!