Az Egyesült Államok és Kína tárgyalásokat folytatott csütörtökön a kereskedelmi háború rendezése érdekében Donald Trump amerikai elnök bejelentése szerint.
Áprilisban nagyon sok oda-vissza változás történt az Egyesült Államok vámpolitikájában, ám meglehet, hogy a 90 napos felfüggesztés végéig nyugvópontra jutott a kereskedelmi háború. Amennyiben a szakértői számítások helyesek, a vámok jelenlegi formájukban való fennmaradásának egyik legnagyobb vesztese maga az USA lehet. A UBS közgazdászainak becslése szerint még akkor is fékeződik a világgazdaság, ha a viszonossági vámokat végül nem veti ki Donald Trump. A magyar gazdaság növekedési kilátásai szintén sérültek az áprilisi vámviharban.
A tartós javak rendelésállománya óriásit ugrott a vámok előtt, míg az új munkanélküli segélykérelmek száma továbbra is erős munkaerőpiacról árulkodik. A Fed konjunktúraindexe viszont a kilátások romlását mutatja.
A KPMG legutolsó CEO Outlook kutatásában a világ legjelentősebb piacain több mint 1300, legalább 500 millió USD éves árbevétellel rendelkező vállalat vezérigazgatóját kérdezte arról, hogy hogyan látják a következő három évben vállalatuk üzleti és gazdasági kilátásait, és az ezeket meghatározó trendeket. A kockázatok között a globális cégek vezetői már ekkor is az ellátási láncok sérüléseit és sérülékenységét tették az első helyre. A közelmúltban megsokasodtak az ezzel kapcsolatos események: a globális tengeri szállítmányozást balesetek, cégcsődök és terrortámadások akadályozzák, de a kikötői munkások sztrájkja, illetve a kibontakozó vámháború is óriási veszteségeket okozhat - írja elemzésében Antal Balázs, a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.
Kína élesen bírálta az Egyesült Államokat, és kizárta a kereskedelmi tárgyalások megindulását, amíg Washington nem törli el az egyoldalú vámokat. Hiába enyhített Donald Trump a retorikáján, Peking konkrét lépéseket és tiszteletteljesebb hozzáállást vár el. A feszült hangulatot tovább élezik a katonai kapcsolatokra és a globális gazdasági bizalomra vonatkozó kínai figyelmeztetések – számolt be a Bloomberg.
A Nestlé a vártnál jobb első negyedéves növekedést ért el az áremeléseknek köszönhetően, miközben a vállalat szerint az amerikai vámok közvetett hatása egyelőre bizonytalan.
A világ országainak államadóssága 2030-ra a globális GDP csaknem 100 százalékára nő az amerikai importvámok és a lassuló gazdasági növekedés következtében - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentésében.
Tizenkettő, jórészt demokrata vezetésű amerikai állam pert indított a Trump-kormányzat ellen, hogy bírósági úton akadályozzák meg az amerikai elnök szerintük törvénytelen vámjait - írja az Axios.
Ahogy arról kedden írtunk, az Amerikai Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy júniustól akár 3500%-os vámokat is bevezetne a dél-kelet ázsiai országok napelemmodul- és cella behozatalára. A lépés azonban könnyen visszaüthet, és akár Amerika zöld átállását is meglassíthatja - olvasható ki az ING elemzéséből.
Az amerikai vámháború miatt több kínai gyár részben vagy teljesen leállította a termelést, dolgozókat küldött szabadságra, és új piacokat keres. A válság a kínai exportáló szektor széles körét érinti, miközben Peking és Washington között továbbra sincs jele érdemi egyeztetésnek.
Németország továbbra is reméli, hogy az Európai Unió megállapodásra juthat az Egyesült Államokkal a behozatali vámok csökkentéséről, de támogatja az ellenlépéseket, ha ez nem sikerül - jelentette ki a német pénzügyminiszter csütörtökön.
Donald Trump elnök "Amerika az első" politikája nemzetközi szinten árthat az amerikai vállalatoknak Arvind Krishna, az IBM vezérigazgatója szerint.
Az amerikai vállalkozások már keresik a módját, hogyan hárítsák át a fogyasztókra a Trump-féle vámok miatti költségnövekedést, derül ki a Federal Reserve legfrissebb bézs könyvéből - tudósított a Cnbc. Ugyanakkor a profitabilitás is esik bizonyos szektorokban, ahol a kereslet továbbra is visszafogottan alakul.
Ken Griffin, a Citadel alapítója és vezérigazgatója szerint Donald Trump kereskedelmi háborúja veszélyezteti az Egyesült Államok reputációját és államkötvénypiacának megítélését - tudósított a Cnbc.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra az Egyesült Államok és Kína között, miközben értesülések szerint a Trump-adminisztráció fontolgatja a Kínára kivetett vámok csökkentését - írta meg a Cnbc. Bessent felvázolta tervét a globális pénzügyi rendszer egyensúlyának helyreállítására, különös tekintettel a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap reformjára vonatkozóan; külön kritizálta a Világbankot, amiért olyan fejlett gazdaságoknak is kölcsönöz, mint Kína.
Az idei első negyedéves gyorsjelentési szezonba úgy érkeztek meg a befektetők, hogy óriási bizonytalanság lógott a fejük felett, elsősorban Donald Trump vámbejelentéseinek köszönhetően. A kivetett, majd szüneteltetett vámok rég nem látott volatilitást hoztak a piacokra és bizonytalanságot a vállalati és fogyasztói döntésekben, ami óhatatlanul hatással lesz a cégek eredményeire is. A jelenlegi jelentési szezon talán legfontosabb kérdése, hogy mit lépnek a vállalatok a kereskedelmi háborúval kapcsolatos bizonytalanság közepette, hogyan döntenek beruházásaikról, milyen trendeket látnak a fogyasztóik körében, ennek megfelelően pedig hogyan módosítják előrejelzéseiket.
Megnézték, hogy teljesítenének az Ukrajnára első nap kilőtt rakéták ellen.
Kettéválasztják az elnök-vezérigazgatói pozíciót.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.