Az orosz kormányzati és üzleti körökben komoly aggodalmat keltett Vlagyimir Putyin elnök váratlan javaslata a stratégiai nyersanyagok exportjának korlátozására vonatkozóan. A bejelentés, amely a nyugati szankciókra adott válaszlépésként hangzott el, számos kérdést vet fel a megvalósíthatóságról és a lehetséges következményekről. Ami talán a legizgalmasabb: egy ilyen exporttilalmi döntés egy nagyon izgalmas befektetési lehetőséget teremthet.
Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője vasárnap egy kijevi fórumon arról beszélt, hogy a Kreml döntő évnek tekinti 2025-öt, mivel ha 2026 elejéig nem tudnak győzni Ukrajnában, az aláássa Oroszország törekvéseit, hogy globális szuperhatalom maradjon a következő 30 évben – írja az amerikai Institute for the Study of War (ISW) védelmi elemzőintézet vasárnapi jelentése.
Az ukrán elnök aggodalmát fejezte ki a nyugati fegyverszállítmányok késlekedése miatt egy vasárnap sugárzott CNN-interjúban. Volodimir Zelenszkij szerint ez jelentős veszteségeket okoz az ukrán csapatoknak.
David Lammy brit külügyminiszter szerint az Ukrajnának szállított nagy hatótávolságú nyugati rakéták oroszországi célpontok elleni bevetésének engedélyezéséről szóló döntés előtt meg kell vizsgálni, hogy ez hozzájárul-e vagy sem az orosz hadsereg visszaveréséhez.
A nyugati hatalmak engedélyezhetik, hogy Ukrajna nagy hatótávolságú rakétákkal Oroszországra mérjen csapást. Oroszország szerint ez már nem is kérdés, hanem tény. Erre válaszul Vlagyimir Putyin Oroszország közelében lévő brit katonai eszközökre mérhet csapást, fokozhatja az ukrán polgári infrastruktúra elleni csapásokat, vagy akár nukleáris "elrettentő" tesztet is végrehajthat - vélik a Reutersnek nyilatkozó katonai elemzők.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök pénteken újságíróknak nyilatkozva egyértelművé tette, Kanada teljes mértékben támogatja Ukrajnát abba, hogy nagy hatótávolságú fegyverek bevetésével védje meg polgári infrastruktúráját.
Az Egyesült Államok nem tervezi, hogy új politikai álláspontot jelent be pénteken azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna hogyan alkalmazhatja a számára átadott nagy hatótávolságú rakétákat - közölte a Fehér Ház.
A kubai rakétaválsághoz hasonlította Keir Starmer brit miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök ma tanácskozását James Matthews, a Sky News amerikai biztonságpolitikai elemzője.
Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő pénteken azt mondta, Oroszország teljes mértékben nem ért egyet Recep Tayyip Erdogan török elnök azon kijelentésével, hogy a Krím félsziget Ukrajna része – írja a Reuters.
Megékezett Keir Starmer brit miniszterelnök Washingtonba, ahol Joe Biden amerikai elnökkel tárgyal. A találkozó során valószínűleg eldől, bevethetik-e az ukránok a szigetország által átadott Storm Shadow robotrepülőgépeket oroszországi célpontok ellen - írja a Reuters.
A brit és amerikai vezetők pénteken kulcsfontosságú találkozót tartanak Washingtonban az ukrajnai háborúval kapcsolatban. A megbeszélésen várhatóan olyan terveket vitatnak meg, amelyek lehetővé tennék Ukrajna számára, hogy nyugati rakétákkal oroszországi célpontokat támadjon. A találkozót Putyin sem hagyhatta szó nélkül - írta a Politico.
Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: Moszkvának meg kellene fontolnia az urán, a titán és a nikkel exportjának korlátozását a nyugati szankciók megtorlásaként.
Több Kreml-közeli műsorvezető is csalódottságának adott hangot a Donald Trump és Kamala Harris közötti keddi elnökjelölti vita miatt – írja a The Kyiv Independent.
Az orosz külügyminisztérium szerdán nyilatkozott Oroszország és Kína stratégiai partnerségéről, hangsúlyozva, hogy az nem irányul harmadik országok ellen. Ugyanakkor a tárca szóvivője jelezte, a két ország készíteni egyesíteni erejét, ha az Egyesült Államok fenyegetésével szembesülnek - írja a Reuters.
A nagyszabású, közös orosz–kínai haditengerészeti gyakorlat alkalmából Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy szét akarja rombolni az ázsiai–csendes-óceáni régió hatalmi egyensúlyát. Moszkva a szovjet korszak óta nem tartott ilyen jelentős haditengerészeti gyakorlatot.
Vlagyimir Putyin több tervezett ankarai útját is elnapolták az elmúlt időszakban, ami számos találgatásra adott okot. A Middle East Eye beszámolója szerint összetett okok állnak a döntés hátterében.
Nagyon jó szolgálatot tesz a fémszerkezet, mivel még másfél métert emelkedik a vízszint.
Magyarországra újabb milliárdos büntetések várnak.
Percről percre követjük az árvízi helyzetet.
További csatlakozók is lehetnek.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A Checklistben Kókai Ádám meteorológust kérdeztük.
Mi lesz az Airbnb-tilalom következménye?
Nem jók a húzóágazat kilátásai.