Németország nagyszabású, hitelből finanszírozott beruházási és védelmi programja épp a maga Berlin által kierőszakolt, szigorított uniós költségvetési szabályokba ütközhet. Egy friss Bruegel-tanulmány szerint az új infrastruktúraalap forrásai az EU szabályai szerint növelik a költségvetési hiányt, így csak megszorítások árán lennének felhasználhatók. A helyzet feszültséget okoz Brüsszelben, és újabb fiskális reformot tehet szükségessé, amit több tagállam egyelőre elutasít – számolt be a Handelsblatt.
Komoly együttműködést várnak a szakértők a német kancellári pozíció várományosa, Friedrich Merz és Franciaország elnöke, Emmanuel Macron között. A francia–német motor és ezzel együtt Európa beindítására is jó esélyek vannak, de akadnak konfliktusosabb pontok is, amelyek elsimításához előbb-utóbb mindkét félnek engedményeket kell majd tennie.
Friedrich Merz, Németország következő kancellárja szombaton bejelentette, hogy kormánya adócsökkentésekkel és új beruházásokkal kívánja gazdaságilag megerősíteni az országot – írta meg a DW.
Május 6-án léphet hivatalba az új német kancellár, Friedrich Merz, akinek első külföldi útja a rákövetkező nap Párizsba, majd Varsóba vezet majd. Május 9-én már Kijevbe utazik a leendő kormányfő, ahova Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hívta meg az uniós vezetőket, éppen arra a napra, amikor Moszkvában a náci Németország fölötti Győzelem napját ünnepli majd Vlagyimir Putyin többek között a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel. Merz egy vasárnapi interjúban ismét fölvetette, hogy Németország nagy hatótávolságú Taurus rakétákat szállítana Ukrajnának, ami éles reakciókat váltott ki Moszkvából.
Az Egyesült Államok részéről kilátásba helyezett, évi mintegy 161 milliárd euró értékű német exportot fenyegető új vámok különösen érzékenyen érintik az amúgy is gyengélkedő német gazdaságot. A Merz-kormány alakulása előtt közzétett friss koalíciós megállapodásban ezért a gazdasági növekedés újraindítása került a középpontba, ami az USA-ról való leválással is jár.
Németország és Franciaország hivatalosan is támogatásukról biztosították az úgynevezett "Eurostack" kezdeményezést, amely Európa technológiai szuverenitását kívánja erősíteni. A saját infrastruktúra kifejlesztésére tett lépések azt jelzik, hogy az európai vállalatok is egyre kevésbé bíznak az amerikai szolgáltatók fedhetetlenségében.
Megszületett a koalíciós szerződés a konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD között, így hamarosan új kormánya lehet Németországnak. Szerda délután a pártvezetők ismertették, hogy miben állapodtak meg egymással.
Megállapodott a koalíciós szerződésről a német konzervatív CDU/CSU-pártszövetség, illetve a szociáldemokrata SPD – írja a Tagesschau.de.
Egy friss közvélemény-kutatásban a szélsőjobboldali AfD beérte Németország eddigi vezető erejét, az éppen kormányalakításra készülő CDU/CSU-t. A felmérés hatalmas fordulatot jelez a német közvéleményben, és óriási pofont jelent a konzervatív pártszövetségnek és Friedrich Merz kancellárjelöltnek a koalíciós tárgyalások közepette.
Friedrich Merz, a német kancellárjelölt figyelmeztetett, hogy a nemzetközi részvény- és kötvénypiacok helyzete tovább romolhat Donald Trump amerikai elnök átfogó vámpolitikájának bejelentése után.
1 százalékpontra közelítette meg a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt a februári Bundestag-választásokon győztes CDU/CSU konzervatív pártszövetséget egy friss közvélemény-kutatásban – írja a Die Welt.
Mérföldkőhöz érkeztek a német koalíciós tárgyalások: eddig 16 munkacsoportban tárgyalták meg az egyes témaköröket, most pedig a koalícióban várhatóan részt vevő pártok – CDU, CSU, SPD – vezetése elé kerülnek a vitás kérdések. Fontos témákban nem sikerült még megegyezésre jutni, így gazdasági-költségvetési kérdésekben, a bevándorlás témakörében vagy éppen a hadkötelezettség újbóli bevezetésében. Az viszont, hogy mely minisztériumokat mely párt kapja majd, már körvonalazódóban van.
Roderich Kiesewetter, a februári Bundestag-választásokon győztes konzervatív CDU képviselője a Politico podcastjában azt mondta, az Egyesült Államok oldalt váltott az orosz–ukrán háborúban.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, az orosz Biztonsági Tanács jelenlegi elnökhelyettese az X-en a náci propagandaminiszterhez, Joseph Goebbelshez hasonlította Németország leendő kancellárját, miután az kedden a Bundestagban azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egész Európa ellen folytat háborút.
A Friedrich Merz vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) győzelme a mostani német választáson – amely után szinte biztosra vehető, hogy Merz lesz a következő kancellár – biztató fejlemény az Európai Unió számára. A német és az uniós vezetés közötti magas szintű politikai összhang lehetővé teszi az EU számára, hogy gazdasági reformokat hajtson végre, illetve meghatározza azt, hogyan növelje az állami kiadásokat kulcsfontosságú területeken. Továbbá ez a felállás azt is lehetővé teszi az EU-nak, hogy új költségvetési keretrendszert dolgozzon ki.
Megállapodás született az érintett német pártok között a koalícióalakításról tartott előzetes tárgyalások során, az egyeztetések ezen szakasza lezárult, várhatóan megkezdődhetnek az érdemi koalíciós tárgyalások - jelentette be szombaton Berlinben Friedrich Merz, a múlt havi választásokon győztes Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje és Lars Klingbeil, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) társelnöke.
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Földhöz szögezték a "madarakat".
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.