FONTOS Egyik utolsó európai szövetségesét is elvesztette Trump – Durva sértegetésekkel ért véget a világraszóló barátság
Amerika fájdalmas háborús veresége miatt az egész világ veszélyesebb hely lesz

2026. június 18. 11:00 | Huszák Dániel

Amerika fájdalmas háborús veresége miatt az egész világ veszélyesebb hely lesz

Irán és Amerika elnökei tegnap hivatalosan is aláírták azt a béketeremtő „szándéknyilatkozatot”, amely lényegében az Egyesült Államok megalázó vereségével ér fel. Az olajárak visszazuhantak, a világgazdaság megmenekült, a befektetők örülhetnek – azokra viszont, akik a Közel-Keleten, esetleg más, Amerikával rivális nagyhatalmak érdekszférájában élnek, nehéz idők várnak. A konfliktusban világosan megmutatkozott: Amerika gyenge pontja továbbra is az, ha különféle gazdasági mutatók túlzottan sokáig pirosak, a szabad világ ellenségei tudatosan tervezhetnek immáron ezzel a stratégiával.

Exponenciálisan növeli atomfegyverzetét a világ legsötétebb diktatúrája: nagyobb fokozatra akar kapcsolni a könyörtelen vezető

2026. június 04. 06:28 | MTI

Exponenciálisan növeli atomfegyverzetét a világ legsötétebb diktatúrája: nagyobb fokozatra akar kapcsolni a könyörtelen vezető

Az észak-koreai vezető, Kim Dzsongun a nukleáris fegyveres erők jelentős bővítésére és a fegyverminőségű nukleáris anyagok termelésének "exponenciális" növelésére szólított fel egy újonnan üzembe helyezett nukleárisanyag-gyártó létesítmény meglátogatásakor - jelentette csütörtökön a KCNA észak-koreai állami hírügynökség.

Az iráni háború hatása: több vagy kevesebb atombomba lesz ezután a világban?

2026. május 30. 17:00 | Vincze Hajnalka

Az iráni háború hatása: több vagy kevesebb atombomba lesz ezután a világban?

Idén kimondottan rossz csillagállás alatt zajlott az Atomsorompó Egyezmény ötévente esedékes felülvizsgálati konferenciája. Pedig az iráni háború akár még serkenthette is volna a 191 ország tanácskozását – hiszen a hadműveletek egyik hirdetett célja pont az volt, hogy atomfegyver-ambícióknak parancsoljanak megálljt. Csakhogy időközben másként alakultak az események. Egy gyors, világos erődemonstráció helyett a konfliktus éppen hogy a fennálló nemzetközi rend törékenységét hozta felszínre. Következésképp világszerte meglódultak az ilyen-olyan nukleáris fegyverkezési törekvések. Ám most elsősorban nem az úgynevezett lator államok, hanem Amerika szövetségesei, az eddigi példamutatók, akarnak saját atomot.

Aggódhat a világgazdaság: Trumpék lesöpörték az újabb béketervet

2026. május 18. 19:59 | Portfolio

Aggódhat a világgazdaság: Trumpék lesöpörték az újabb béketervet

A Fehér Ház szerint nem jelent érdemi előrelépést a konfliktus rendezésében az újabb iráni béketerv: úgy látják, csupán jelképes módosításokat tartalmaz, és nem vállal konkrét kötelezettségeket az urándúsítás felfüggesztéséről. Donald Trump elnök továbbra is megállapodásra törekszik, de az engedményhiány miatt a katonai műveletek újraindítását is mérlegeli, és kedden nemzetbiztonsági csapatával egyeztet a katonai opciókról – tudta meg az Axios.

Hazatért Trump Kínából, de az iráni megállapodáshoz nem jutott közelebb

2026. május 16. 16:58 | Portfolio

Hazatért Trump Kínából, de az iráni megállapodáshoz nem jutott közelebb

Irán közölte, hogy a Hormuzi-szoroson áthaladó hajóforgalom csak a biztonsági feltételek helyreállása után térhet vissza a normális kerékvágásba. Donald Trump amerikai elnök ugyan a kritikus vízi út újranyitásáról szóló közös szándékkal tért haza kínai útjáról, ám a megvalósítás konkrét tervét nem hozta magával. A Perzsa-öbölben kialakult helyzet a történelem legnagyobb olajpiaci kínálati sokkját okozta, a Brent nyersolaj ára pedig a háború kezdete óta mintegy 50 százalékkal emelkedett - számolt be a Bloomberg.

Részletes keresés