Jelentős áttörést ért el egy Bill Gates által támogatott cég

Jelentős áttörést ért el egy Bill Gates által támogatott cég

A KoBold Metals, amelyet többek között Bill Gates is támogat, jelentős előrelépést ért el Zambiában egy kiemelkedő minőségű rézlelőhely felfedezésével, ugyanis a vállalat mesterséges intelligenciát használ a zöld energia fejlesztéséhez nélkülözhetetlen nyersanyagok felfedezéséhez - írja a Bloomberg.

Veszélyben vannak a medúzák

Veszélyben vannak a medúzák

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a mélytengeri bányászat potenciálisan veszélyeztetheti a helyi medúzapopulációkat. A tengeri ökológusok és kutatók egy csoportja által végzett úttörő kutatás célja, hogy megértse a mélytengeri bányászat hatását az óceánfenéken élő tengeri élővilágra - írta a bgr.com.

Összeomlott a gyémántpiac a mesterséges kövek miatt

Összeomlott a gyémántpiac a mesterséges kövek miatt

A nyersgyémántok legnépszerűbb kategóriájában, az egy- vagy kétkarátos szoliter menyasszonyi gyűrűkben használt gyémántoknak ára jelentősen csökkent. Ez annak tulajdonítható, hogy az amerikai fogyasztók egyre inkább a laboratóriumban növesztett gyémántokat részesítik előnyben eljegyzési gyűrűikben etikai okokból. Míg a gyémántok iránti általános kereslet a világjárványnak a luxuskiadásokra gyakorolt hatása miatt gyengült, az árcsökkenés ebben a konkrét gyémántkategóriában sokkal látványosabb.

Nagy dolgokra készül a kormány a lignitvagyonnal, a Mol pedig lítiumkitermelésbe kezd!

Nagy dolgokra készül a kormány a lignitvagyonnal, a Mol pedig lítiumkitermelésbe kezd!

Az ország területén lévő nyersanyag kincset ki kell termelni, fel kell használni, mert "ott hagyni bűn, nem felhasználni hiba" – többek között ezt hangsúlyozta a Mátra környéki óriási lignit vagyon kapcsán Steiner Attila energiaügyi államtitkár és Riz Gábor, a magyarországi lignittermelés növeléséért, a villamos energia- és a lakossági fűtési célú energiaellátás biztonságáért felelős miniszteri biztos a 73. bányász országos központi ünnepségén Kardoskúton. Steiner Attila azt is jelezte, hogy vizsgálják egy szivattyús tározó erőmű esetleges telepítésének lehetőségét is. A Mol Magyarország ügyvezető igazgatója, Bacsa György pedig azt jelentette be, hogy az olajtársaság Pusztaföldváron jövőre próba lítium-kitermelést indít, feltehetően a magyarországi akkumulátorgyártási kapacitások felfutásától nem függetlenül. Bár a közeli nyékpusztai gázkitermelésről is szó esett, de az MTI tudósítása szerint a közelmúltbeli szokatlanul sok környékbeli földrengés nem került szóba a beszédekben.

Klímaharcba navigálta magát a tenger mélyére tartó szigetország

Klímaharcba navigálta magát a tenger mélyére tartó szigetország

Nauru, egy kis csendes-óceáni sziget, az értékes ásványi anyagok mélytengeri bányászata miatt kialakult konfliktus középpontjában áll. Az összecsapás az éghajlatváltozás kezelésével kapcsolatos eltérő nézetekből fakad. A naurui kormány a ritkaföldfémeket a zöld energiára való áttérés szempontjából kulcsfontosságúnak tartja, míg a természetvédők azzal érvelnek, hogy az óceánfenék bányászata károsítja a tengeri ökoszisztémákat. Komoly konfliktus

Tűz ütött ki egy perui aranybányában - Sok bányász meghalt

Tűz ütött ki egy perui aranybányában - Sok bányász meghalt

Legkevesebb 27 bányász halt meg egy perui aranybányában, ahol tűz ütött ki. Egyelőre nem tudni az áldozatok pontos számát, a rendőrség kutat a holttestek után - közölték helyi idő szerint szombaton Arequipa tartomány hatóságai, ahol a szerencsétlenség történt.

Fontos döntést hozott a kormány a hazai bányászatról

Fontos döntést hozott a kormány a hazai bányászatról

Míg az elmúlt évek az újabb bányanyitásokról, a kitermelés növeléséről és bizonyos esetekben az export korlátozásáról szóltak, addig most a kormány egy enyhítő intézkedésről döntött, melynek során a bányafelügyelet engedélye mellett csökkenthető a kitermelés mennyisége - írja a Magyar Közlöny.

Szénláz tombol a világban - A kiutált nyersanyag menti meg Európát az energiaválságtól?

Szénláz tombol a világban - A kiutált nyersanyag menti meg Európát az energiaválságtól?

Ha valaki néhány éve azt mondta volna, hogy a szén ára kilencszeresére fog emelkedni bő egy év leforgása alatt, valószínűleg kinevettük volna, hiszen éppen abba az irányba mutatnak a globális trendek, hogy egyre kevesebb szenet használunk, főleg mert klímavédelmi szempontból kifejezetten előnytelen. Ehhez képest az energiaválság ezt a narratívát teljesen átírta, az orosz gázról való leválás pedig olyan keresletet teremetett Európában, hogy korábban a tengeri szállítástól elzárkózó országok is elkezdtek jelentős tételeket exportálni. Arról már nem is beszélve, hogy ilyen árak mellett a bányászoknak nagyon megéri Európában eladni a szenet, hiszen itt egyes esetekben a vevők hajlandók dupla annyit fizetni, mint például Ázsiában.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.