Ukrajna fontolgatja, hogy a dollár helyett az euróhoz köti nemzeti valutáját, mivel az ország egyre szorosabb kapcsolatokat ápol az Európai Unióval és a globális kereskedelem átrendeződik – jelentette ki Andrij Pisnij, az ukrán jegybank elnöke a Reutersnek.
Az euró idei látványos erősödése komoly kihívást jelent az európai exportőrök számára, akik már most is szenvednek az amerikai vámoktól és a lassuló fogyasztástól. Több nagyvállalat – köztük az SAP, a Porsche és a Heineken – figyelmeztetett arra, hogy a tartós árfolyamhatás súlyos bevételkiesést okozhat.
Egyhavi csúcsközelbe erősödött pénteken délelőtt a forint az euróval szemben 403,2-nél, de a jelek szerint nem tudott tartósan a 200 napos mozgóátlag alá jutni (403,6), mert délután fordulat következett be, és a jegyzések 404 fölé lendültek.
A devizapiacot ma több GDP-adatközlés mozgatja. A magyar adat minden várakozást alulmúlt, az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. A nagy európai gazdaságok ezzel szemben jobban teljesítettek: a német gazdaság az év eleji növekedésnek köszönhetően elkerülte a recessziót, a francia gazdaság szintén hajszálnyi növekedést tudott felmutatni az első negyedévben, Olaszország pedig az előzetes várakozásokhoz képest kissé erősebb számmal rukkolt elő. A forint az euróval szemben a 404-405-ös a dollár a 355-356-os szint körül mozgott egész nap, lényegében oldalazott az árfolyam.
A dollár húsvéthétfői zuhanását kedden jelentős erősödés követte, amelyet előbb Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter zárt ajtók mögötti üzenete generált, miszerint enyhül majd a vámháború Kínával, a késő éjjeli órában pedig az fűtött tovább, hogy Donald Trump kijelentette: nem tervezi leváltani a Fed elnökét. A dollár keddi szárnyalása a forinttal szembeni árfolyamon is igencsak meglátszott és ez dollárerősödés folytatódott szerdán is.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Jelentkezés itt.
A múlt heti esések után a befektetők most a kereskedelmi tárgyalások alakulására és a friss makroadatokra figyelnek. Az USA-ból és Európából érkező konjunktúraindexek, valamint az IMF új előrejelzése fontos iránymutatást adhatnak a piacoknak. Különösen nagy figyelmet kapnak majd a pénteki amerikai fogyasztói hangulatindex és a magyar költségvetési adatok.
Miközben az Egyesült Államok külgazdasági stratégiája egyre kiszámíthatatlanabbá válik, az euró globális tartalékdeviza szerepe egyre erősebb lesz. A dollár dominanciája nem tűnt el, de a piacok már nem tekintenek rá reflexszerűen biztonságos menedékként – mondta a Portfolio-nak Darrell Duffie, a Stanford Egyetem közgazdász professzora. Az európai stabilitás, amit korábban unalmasként bélyegeztek meg, most a megbízhatóság új szimbólumává válik. A Donald Trump elnöksége által kiváltott geopolitikai káosz korában Brüsszel nem harsány alternatívát kínál — hanem kiszámítható partnerséget.
Pénteken hajnalban durva mozgással hároméves mélypontra ütötték a dollárt az euróval szemben 1,14 közelében, miután áttört előbb egy 17, aztán egy 14 éves trendvonalat az árfolyam. Emiatt a forint a zöldhasúval szemben 358-nál átmenetileg féléves csúcsra ugrott hajnalban. Aztán pénteken délig a dollárt még tovább ütötték, de közben a forint is hanyatlott az euróval szemben, átlépték a jegyzések a 410-es szintet, így új kéthavi mélypontra bukott az euróval szemben a forint. Az S&P kilátásrontásának megjelenése után óvatos gyengüléssel reagált a forint.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
A vámháború miatt kibontakozó nemzetközi befektetői hangulat romlásával párhuzamosan gyengült hétfőn a forint. Délután azonban hirtelen fordulat következett be, napon belül az euróval szemben 4 egységnyi erősödést is mutatott a hazai fizetőeszköz, este azonban ismét megütötték, miután Trump újabb vámokkal fenyegette meg Kínát.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
Világszerte komoly pénz- és tőkepiaci mozgásokat váltottak ki a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett súlyos vámlépések, általános kockázatcsökkentés, menedékkeresés zajlik, amelyben szokatlan módon most nem a dollárba, hanem onnan menekül a tőke. Emiatt az euró jócskán erősödik, a forint pedig a két vezető devizával szemben eltérő teljesítményt mutat. Pénteken jelentősen tovább romlott a külpiaci hangulat, a forintot egyre mélyebb szintekre ütötték, egy ponton az euróval szemben 407-nél, a dollárral szemben 370-nél járt, aztán volt egy éles fordulat és teljesen visszaersödött a forint, aztán megint megütötték. Közben elindult az amerikai vámlépések megtorlása, a válaszlépések bejelentése; a péntek délutáni átfogó amerikai munkaerőpiaci adatok viszont nem hoztak érdemi kilengést a devizapiacokon.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
A szerda éjjeli és csütörtök hajnali kereskedésben komoly pénz- és tőkepiaci következményeket okoztak Donald Trump amerikai elnök brutális vámbejelentései, amelyekre csütörtökön reggel kis eséssel reagált a forint: az euró jegyzése 400-ról 401-ig gyengült. Az elemzői reakciók szerint a vámemelések nagyobbak, mint amire számítani lehetett, és így a várható hatások elemzése, valamint a válaszlépések még bizonyára jó ideig a legfontosabb mozgatórugók lesznek a pénz- és tőkepiacokon.
Egészen az esti órákig erősödésben volt a forint, szerdán napon belül 3 egységgel került lejjebb az euró-forint árfolyam. Délután fordult a kurzus, majd Donald Trump amerikai elnök vámokkal kapcsolatos bejelentései alaposan megmozgatták a devizapiacokat. A dollár látványos csapkodásba kezdett.
Mérsékelten ugyan, de a nemzetközi piacokon tovább menetelt az amerikai dollár, ez pedig rossz üzenet a régiós, így a magyar devizának is. Ezzel összefüggésben a forint gyengül a keddi kamatdöntés másnapján, az euróval szemben a 400-as szint fölé került, a dollár ellenében pedig bő 3 hetes mélypontot látunk.
Túl a bmi-dömpingen is csak egy szűksávban mozog a forint a két vezető devizához képest. Igazán sem a vártnál jobb európai, sem a felemás amerikai üzleti aktivitásról szóló beszámolók sem mozgatták meg az árfolyamot. A Varga Mihály jegybankelnökségének első kamatdöntése előtti napon óvatos mozgások látszódnak csak a forintnál. Azonban az Egyesült Államok vezetésével újabb tűzszüneti tárgyalások folynak Rijádban, az ezzel kapcsolatos bejelentések pedig rendre nagy mozgásokat hoznak a piacokon.
Hirtelen nagy gyengülés alakult ki szerda reggel a forint piacán jórészt a török politikai fejlemények és az EURUSD mozgása miatt, de aztán nagy csapkodás után délutánra teljesen ledolgozta esését a magyar fizetőeszköz, így 401 felettről 398-ig süllyedt az euró jegyzése. Késő este az euró 398,3 forint körül, a dollár 365,3 körül forgott.
Átmenetileg erősödött a forint a keddi kereskedésben, az euró ellenében már a 397-es szint áttörésével kacérkodott, a dollárral szembeni kurzus pedig a 365-ös szint alá került. Október óta nem látott forinterőről beszélhetünk. A forint felértékelődése már a régiós devizák ellenében is szembetűnő. Vagyis nemcsak nemzetközi hatások magyarázzák a forint erejét (így például a német parlament adósságféket feloldó szavazása), hanem hazai fejlemények egyaránt. Ebben akár az is szerepet játszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank új vezetése az óvatos monetáris politikai megközelítés fontosságát hangsúlyozta a napokban, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig kifejezte örömét a forint erősödésével kapcsolatban.
Lépéseket tesznek, hogy fellendüljön a forgalom.
Vannak azért kérdések ezzel kapcsolatban.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.