A Harvard professzora szerint Trump ördögi húzásába beleremeghet Amerika

A Harvard professzora szerint Trump ördögi húzásába beleremeghet Amerika

Donald Trump szokatlan időzítéssel kívánja megnevezni a következő Fed-elnököt, ezzel már jóval mandátuma lejárta előtt aláásva Jerome Powell tekintélyét – és akár az amerikai jegybank függetlenségét is. Az „árnyékelnök” intézményesítésével Trump új szintre emelheti a monetáris politikai nyomásgyakorlást, de ezzel saját gazdaságpolitikai mozgásterét és a piacok bizalmát is kockára teszi.

Skizofrén lett a brit jegybank, de kigyógyulna belőle

Skizofrén lett a brit jegybank, de kigyógyulna belőle

Az európai infláció feltámadásával majd visszaesésével nagyon különleges helyzetbe került a brit jegybank - írta meg a Reuters. Úgy kezdett el ugyanis kamatot csökkenteni, hogy közben a múltból rajta ragadt a kötvényeladási programja. Vagyis a Bank of England (BoE) feje most főhet, hiszen a monetáris politika álmoskönyve szerint nem szerencsés egyszerre lazítani és szigorítani. Az ellentmondás nyomai már meg is jelentek a kötvénypiacon.

Eurizon: a részvények jelenlegi túlsúlyát preferáljuk

A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Eurizon Asset Management írását olvashatják:

Törökország készen áll a gyors és határozott  beavatkozásra

Törökország készen áll a gyors és határozott beavatkozásra

Törökország készen áll a gyors és határozott intézkedésekre a piaci stabilitás és a gazdaság egészséges működésének fenntartása érdekében a növekvő geopolitikai feszültségek közepette – jelentette ki Mehmet Simsek pénzügyminiszter a Reuters szerint.

Hamarosan jön a nagy megmérettetés Magyarország számára

Hamarosan jön a nagy megmérettetés Magyarország számára

Lezárult a magyar adósságról szóló hitelminősítések első köre az idei évben. Azt nem mondhatjuk, hogy karcolások nélkül megúsztuk, de a tömegbalesetet mindenképpen elkerültük. Azért olyan nagy örömre nincs okunk, mert a kockázatok sokasodnak és ősszel jön a második kör.

Tényleg veszélyben van a Fed függetlensége?

Tényleg veszélyben van a Fed függetlensége?

Az amerikai Federal Reserve függetlenségének kérdése ismét reflektorfénybe került. Május végén Jerome Powell Fed-elnök a Fehér Házban találkozott Donald Trumppal, hogy „megvitassák a gazdasági fejleményeket”, ahogyan a Fed fogalmazott pőrén a találkozót követően kiadott közleményében. A piaci szereplők azonban kíváncsiak, mi történt a találkozón.

Már megint kamatot vágna Trump - mi van, ha igaza van?

Már megint kamatot vágna Trump - mi van, ha igaza van?

Donald Trump amerikai elnök már hónapok óta ostorozza az amerikai jegybank elnökét, hogy itt lenne ideje kamatot csökkenteni. A tét nem kicsi, hiszen a vita kimenetele az amerikai kamatpályára és ezáltal számos befektetésre is nagy hatással lehet. Megnézzük, hogy Trump vagy a Fed érvei erősebbek-e és megpróbáljuk eldönteni kinek van igaza. Elsőre talán sejtjük a választ, de hogy lehet az, hogy az EKB már kilencszer csökkentett már kamatot, miközben a Fed huzamosabb ideje egy helyben toporog? A Trump-Fed háborúnak nem mindegy, hogy ki lesz a nyertese, árgus szemekkel figyel a dollár és a kötvénypiac is.

Mi történik az amerikai kötvényhozamokkal?

Mi történik az amerikai kötvényhozamokkal?

A benchmarkként szolgáló 10 éves államkötvényhozamok 8 bázisponttal 4,47%-ra nőttek, míg a jegybanki politikára leginkább érzékenyen reagáló két éves papírok 10 pontnyi emelkedés után 4,03%-os hozammal kecsegtetnek. A változás mögött a vártnál erősebb munkaerőpiaci adatok állhatnak.

Nincs fordulat az amerikai munkaerőpiacon

Nincs fordulat az amerikai munkaerőpiacon

Áprilisban lényegében változatlan maradt az amerikai munkaerőpiac: a nyitott álláshelyek, felvételek és elbocsátások száma is stabil szinten mozgott. A szektoronkénti eltérések ellenére a piac továbbra is kiegyensúlyozott, de nem mutat élénkülést.

VIG: Gyenge gazdaság – erős részvénypiac

A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:

Akkora az infláció Japánban, hogy nincs választása a jegybanknak

Akkora az infláció Japánban, hogy nincs választása a jegybanknak

Májusban 3,6 százalékra gyorsult a tokiói maginfláció. A legfőképpen feldolgozott élelmiszerek által fűtött maginfláció növeli az inflációs kockázatokat, melyet a feszes munkaerőpiac csak még tovább erősít - teszik hozzá a Bloomberg közgazdászai. A külkereskedelmet érintő bizonytalanság a reálgazdaságot és a piaci várakozásokat is negatívan érintették. Az elemzők szerint az emelkedő inflációs nyomásra a japán jegybank várhatóan 25 bázispontos kamatemeléssel fog júliusban reagálni, a monetáris politikát pedig középtávon a kivárás fogja meghatározni.

Kiderült: az amerikai gazdaság legnagyobb problémája Donald Trump

Kiderült: az amerikai gazdaság legnagyobb problémája Donald Trump

A Federal Reserve jegyzőkönyve szerint az amerikai gazdasági kilátásokat fokozódó bizonytalanság övezi, mivel a vámok inflációs kockázatokat hordoznak. A Fed tisztviselői kivárnak, míg világosabbá válik a fiskális és kereskedelempolitika iránya – részben épp Donald Trump elnök kiszámíthatatlan beavatkozásai miatt.

Meg van kötve a jegybank keze – Meddig lehet szufla a forintban?

Meg van kötve a jegybank keze – Meddig lehet szufla a forintban?

Jó néhány hónapig még nem lesz tere a kamatcsökkentésre az MNB új vezetésének, sőt az is elképzelhető, hogy 2025-ben nem változik majd a 6,5%-os alapkamat. Jövőre sok múlik majd az infláció és az árrésstopok alakulásán, vannak olyan elemzők, akik szerint 2026-ban is legfeljebb jelképes lazításra lesz lehetőség. A forinttól a jelenlegi szintről már „nem vár nagy csodát” az elemzők többsége, lassan kifulladhat a magyar deviza ereje, felfelé viszont lehet tér a gyengülés előtt, ha fordulna a hangulat.

Úgy alakulhat át a pénzügyi rendszerünk, hogy nem ismerünk majd rá

Úgy alakulhat át a pénzügyi rendszerünk, hogy nem ismerünk majd rá

Rengeteg okot fel lehet sorolni a mostani bizonytalan makrogazdasági környezetben az arany mellett, ráadásul a Donald Trump amerikai elnök gerjesztette rendszerszintű bizonytalanság és a növekvő globális költségvetési hiányok mellett van egy nagyon izgalmas érv, amiről egyelőre kevesen beszélnek, de akár paradigmaváltó is lehet a nemesfém megítélése szempontjából – és nem mellékesen jelentős átalakulást hozhat a globális pénzügyi rendszerben. A fejlett világ pénzintézeteire vonatkozó szabályozások 2019-es változása alapján a legbiztonságosabb eszközök közé minősítették át az aranyat, 2025 júliusában pedig az USA is el fogja ismerni és be fogja építeni ezt a módosítást, ami hatalmas volumenű aranyvásárlást indíthat el a legnagyobb amerikai pénzintézeteknél. A Basel III szabályrendszer amerikai "változatának" módosítása várhatóan jelentősen növelni fogja az intézményi aranykeresletet, ezzel pedig tovább hajtja a már dübörgő aranypiaci ralit.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.