Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével kihelyezett kormányülés kezdődött kedden este a Békés vármegyei Geszten, a Tisza-kastélyban - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Karmelita kolostorban fogadta António Costát, az Európai Tanács (EiT) új elnökét, aki december 1-jén lép hivatalba – jelezte Havasi Bertalan.
Magyarország átfogó stratégiai együttműködési programot indít el a Kongói Demokratikus Köztársasággal - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten, az afrikai ország elnökével, Félix Tshisekedivel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.
Az Európai Uniónak szorosabb integrációra van szüksége a globális versenyképesség érdekében - véli Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke. A Bruegel agytröszt szemináriumán elhangzott előadásában Draghi kiemelte, hogy az EU-nak egységes piacra van szüksége a nagyobb méretgazdaságosság eléréséhez.
Budapesten járt Andrij Sibiha ukrán külügyminiszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel való találkozója után meglátogatta az első ukrán-magyar iskolát, amely elmondása szerint „extrém pozitív benyomást” tett rá.
A szerb elnök, Aleksandar Vučić a Politico című lapnak adott interjújában kifejtette véleményét az ukrajnai konfliktus jelenlegi állásáról és a nyugati támogatás nehézségeiről.
Orbán Viktor a Parlamentben tartott beszédében az árvízvédelemtől a gazdasági helyzetig számos témát érintett, kiemelve Magyarország megerősödését az elmúlt évtizedben. Beszélt az oktatási és infrastrukturális beruházásokról, a turizmus rekordévének jelentőségéről, valamint a gazdaság stabilitásáról. A miniszterelnök ismét meghirdette a gazdasági semlegességi stratégiát, amely a kelettel és nyugattal fenntartott kiegyensúlyozott kapcsolatokra épít, és célként a 3-6%-os gazdasági növekedést jelölte meg a következő években.
Marine Le Pen, a francia radikális jobboldal vezetőjének hétfőn bíróság elé kell állni azzal a váddal, hogy visszaélt európai uniós forrásokkal. A politikai feszültséggel terhelt ügy akár börtön- és pénzbüntetést, valamint a választott tisztségektől való eltiltást is eredményezhet Le Pen számára.
Az ENSZ közgyűlésének háttérbeszélgetései során Orbán Viktor magyar miniszterelnök intenzív tárgyalásokat folytatott Kínával és Brazíliával egy békecsúcs előkészítése érdekében, amelyre Ukrajna és Oroszország részvételével kerülhet sor.
Orbán Viktor a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában szólalt meg, a legfontosabb kijelentésekről ezen cikkünkben számoltunk be.
Orbán Viktor szeptember 25-én bemutatta tervét, amelyben a korábban már ismertetett világrendszerváltásról beszélt, és Magyarország gazdasági semlegességét hirdette meg. A miniszterelnök szerint a jelenlegi nemzetközi rend összeomlóban van, és egy többpólusú világ felé haladunk, ahol a globális Dél és Kelet felemelkedik. Azonban az adatok azt mutatják, hogy a nyugati hatalmak hegemóniáját kevés veszély fenyegeti a következő időszakban. Az Egyesült Államok gazdasági és katonai fölénye továbbra is jelentős, miközben egyetlen kihívója, Kína nem tudja fenntartani korábbi lendületét.
Mitch McConnell, az amerikai szenátus republikánus csoportjának vezetője szerda esti beszédében erősen bírálta Magyarország kormányát az általa autokratikus rezsimeknek nevezett országokkal való kapcsolata miatt. Kijelentette, hogy ez a magatartás nem felel meg sem az amerikai értékeknek, sem a stratégiai érdekeknek. McConnell kiemelte, hogy Magyarország nyilvánosan és hangosan támogatja Moszkvát, Pekinget és Teheránt, megjegyezve, hogy a magyar vezetők rendszeresen készülnek az „amerikai hanyatlásra”.
Közép- és kelet-európai miniszterek bírálják Mario Draghi jelentését, amely az EU versenyképességének növelésére tett javaslatokat. Lett, lengyel és cseh tisztviselők szerint Draghi túlságosan az Európai Unió régebbi tagállamaira támaszkodott, figyelmen kívül hagyva a régió dinamikusabb gazdaságait, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a blokkosodást ellenzi.
Az elmúlt időszak legnagyobb technológiai áttörésének a ChatGPT-t tartják. Ma Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt arról, hogy a gazdasági semlegesség kérdésében a mesterséges intelligenciához fordult. A miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásának kezdetén és végén is a ChatGPT-ről beszélt, így megnéztük, milyen információkat kaphatott a miniszterelnök a nyelvi modelltől.
"A gazdasági semlegesség politikájának első és talán legfontosabb eleme, hogy nekünk a 3 és a 6 százalék közötti gazdasági növekedési tartományban kell hosszabb távon is helyet foglalnunk" – rögzítette Orbán Viktor a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásában. A miniszterelnök úgy látja, hogy jövőre és 2026-ban ebbe a 3-6%-os tartományba tartozik majd a magyar GDP-növekedés, aztán a sáv felső szélét is meg tudjuk célozni. Ezt azonban nem laza fiskális politikával képzeli el, mert leszögezte, hogy "az államadósságnak csökkennie kell, ehhez fegyelmezett költségvetési politika kell". Ezzel együtt bejelentette, hogy jövőre duplázzák a gyermekek után járó adókedvezmény mértékét, jönni fog a munkáshitel, és a kkv-k számára egy átfogó tőkejuttatási programot indítanak. A beszédében a kormányfő a gazdasági semlegesség koncepció alapelveit, tartalmát, és politikai kereteit is felvázolta, az alábbi hírfolyamban folyamatosan tudósítottuk a főbb információkat.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán hivatalában fogadta Vladimír Dlouhýt, az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége (Eurochambres) elnökét - közölte Havasi Bertalan.
Republikánus ügyeskedés állhat a háttérben.
Itt vannak a fontos dátumok.
Mutatjuk, miért.
Kösz, Irán.
Érdemes közelebbről is megnézni a számokat.