140 ezer pedagógus fizetése emelkedik, itt a lista az új bérekről

140 ezer pedagógus fizetése emelkedik, itt a lista az új bérekről

Legkésőbb január 30-ig minden pedagógus megkapja a hivatalos értesítést az őt érintő béremelés pontos összegéről, február elején pedig valamennyien a számlájukon fogják látni a megemelt fizetést - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a pedagógusbérek emelkedése kapcsán.

Hatalmas a bérszakadék: itt lehet a legtöbbet keresni Magyarországon

Hatalmas a bérszakadék: itt lehet a legtöbbet keresni Magyarországon

A fővárosi nettó havi 370 ezer forintos átlagkeresettel szemben a községek átlaga csak 243 ezer forint volt 2022-ben – derült ki a GKI kutatásából. A megyei jogú városok átlaga is 11%-kal magasabb a városok átlagánál. A települési hierarchia mellett a vármegyék közötti eltérések is nagyok: Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg között 42% a különbség az előbbi javára.

Már 558 ezer forint a bruttó átlagbér, de nem örülhetünk igazán

Már 558 ezer forint a bruttó átlagbér, de nem örülhetünk igazán

Szeptemberben újra nőtt a keresetek reálértéke az előző év azonos időszakához képest. Ezzel egy évig tartó csökkenő trend szakadt meg. A dolgozók azonban egyelőre nem örülhetnek igazán: egyrészt csökkent a bérdinamika, másrészt csak a bértárgyalási forduló után érzik majd, hogy nő a fizetésük értéke.

Emelkedik a minimálbér Magyarország szomszédjában

Emelkedik a minimálbér Magyarország szomszédjában

2024. január 1-jével a minimálbért bruttó 840 euróra (322 ezer forint) emeli meg Horvátország kormánya az eddigi 700 euróról (268 ezer forint) - jelentette be Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök a kormány szerdai ülésén.

Kilőnek a reálkeresetek - mit jelent ez a bérből és fizetésből élőknek?

Kilőnek a reálkeresetek - mit jelent ez a bérből és fizetésből élőknek?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében a friss bérstatisztikáról beszéltünk. Az átlagfizetések növekedési üteme kissé lassul, de közben az infláció is mérséklődik, így visszatérhetünk a reálbérnövekedés időszakába, bár ha 2023 egészére próbálunk jósolni, akkor nem lesz olyan rózsás a kép. Vendégünk Hornyák József, a a Portfolio markoelemzője. A második blokk témája a növekvő állampapír-állomány volt, a slágertermék továbbra is az inflációkövető PMÁP, de a DKJ is népszerű még, bár ennek kamatai csökkennek. Erről Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdezzük.

Óriási a szakadék a fizetések között Magyarországon

Óriási a szakadék a fizetések között Magyarországon

A nagyvállalatoknál csaknem kétszer annyi pénzt keresnek a dolgozók, mint a legkisebb cégeknél, legalábbis papíron - küldte meg a KSH a Portfolio-nak a vállalatméret szerinti béradatokat. Annyi biztos, hogy minél nagyobb egy vállalat, annál magasabb a bejelentett jövedelem, a különbség azonban vélhetően a hivatalosan mértnél kisebb, mégpedig a feketegazdaság miatt. A fehér borítéknak most örülhetnek a kisebb cégeknél dolgozók, azonban legkésőbb a nyugdíjnál jön a keserű pirula.

Itt vannak a számok: ennyit lehet valójában keresni az építőiparban

Itt vannak a számok: ennyit lehet valójában keresni az építőiparban

Az építőiparban jelentkező általános munkaerőhiány kapcsán gyakran felmerül, hogy hogyan változott az ágazat alkalmazottainak keresete. Vajon hol tart most egy építőiparban dolgozó jövedelme a nemzetgazdasági átlaghoz képest? És az iparágon belül milyen tevékenységekkel lehet a legjobban keresni? Az ÉVOSZ tanulmánya és a KSH számai alapján ennek néztünk utána.

Tényleg félmilliót keresne az átlagmagyar? Nem inkább 400 ezret?

Tényleg félmilliót keresne az átlagmagyar? Nem inkább 400 ezret?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének hétfői adása. A mai műsor első részében a hazai bérek dinamikájával foglalkoztunk, májusban ugyanis majdnem elérte a félmillió forintot a magyar átlagbér, az adatok ugyanakkor össztársadalmi szinten nagyon változó képet mutatnak, s a mediánbér is körülbelül 100 ezer forinttal kevesebb. A témával kapcsolatban Hornyák József, a Portfolio makroelemzője volt a Checklist vendége. Mai másink témánk az olasz politikai helyzet volt, Mario Draghi kormánya ugyanis összeomlott, szeptemberben választások jönnek, és a szavazás nagy esélyese a sokak által posztfasisztának tartott Olasz fivérek nevű pártalakulat. Az olasz politikai helyzetről Molnár Annát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanárát, Olaszország szakértőt kérdeztük.

Már

Már "olyan jól" keresnek a tanárok, hogy menekülnek az iskolákból

Alig maradnak a fiatalok a tanári pályán, a döntő többségük néhány éven belül pályaelhagyó lesz az alacsony bérek miatt - reagált a Pedagógusok Szakszervezete az Állami Számvevőszék felmérésére, miszerint a pedagógusok többségének van megtakarítása. A fiatal tanárok alapbére 2019-re a szakmunkás minimálbérre süllyedt, ma már az évtizedes tapasztalattal rendelkezők is csak ennyit kapnak.

Szertefoszlanak a béremelkedési álmok? – Az infláció mindent elront

Szertefoszlanak a béremelkedési álmok? – Az infláció mindent elront

Az idei év elején 13-14%-kal nőtt az átlagkereset, amely igen impozáns emelkedésnek mondható. Csakhogy a magas infláció súlyosan erodálja a fizetések vásárlóerejének növekedését, az év elején látott 8% körüli pénzromlásban pedig még nyoma sincs a háború negatív hatásának. Miután az infláció az év egészében magas lehet, így sokkal kevesebbeknek nőhet az életszínvonala, mint korábban várni lehetett. Sőt, népes lesz azoknak a tábora, akiknek csökken a reálkeresete. A minimálbér és a bérminimum jelentős növelése miatt az alacsony keresetűek reálbére nő idén, miközben a magasabb keresetűek egy részének biztosan érdemben csökken. Egész szektorokban eshet vissza a keresetek vásárlóereje.

Itt a nagy összehasonlítás: Budapesten vagy a szomszédos fővárosokban drágábbak a lakások?

Itt a nagy összehasonlítás: Budapesten vagy a szomszédos fővárosokban drágábbak a lakások?

Gyakran hangzik el érvként, hogy hiába drágábbak a régió fővárosaiban a lakások Budapesthez képest, ott a jövedelmek is annyival magasabbak, hogy könnyebbé teszik a lakásvásárlást. A korábbi években többször foglalkoztunk már a kérdéssel, hasonlítottuk már össze az országos átlagjövedelmeket a fővárosok lakásáraival, ezúttal azonban - az Ingatlan.com számításai alapján - a fővárosok nettó átlagjövedelmeit és átlagos lakásárait hasonlítjuk össze, megmutatva, hogy Budapest, Bukarest, Pozsony, Prága és Varsó közül, hol, mekkora terhet jelent egy 50 négyzetméteres lakás megvásárlása.

Európai minimálbér – mire számíthat Magyarország?

Európai minimálbér – mire számíthat Magyarország?

Félelem a cégeknél, remény a munkavállalóknál – vívmány vagy fenyegetés az Európai Bizottság javaslata az európai minimálbérrendszer (és nem a minimálbér) bevezetésére? Magas-e a magyar minimálbér? Az Európai Bizottság javaslatát elemzések és konzultáció előzte meg, és noha egyszerűnek látszik és egyáltalán nem olyan radikális, mint azt előtte sokan gondolták, megváltoztathatja azt, ahogy erről az intézményről gondolkodunk.

Már 365 ezer forint a magyar átlagkereset

Már 365 ezer forint a magyar átlagkereset

Tavaly októberben a bruttó átlagkereset 365 100 forint volt, 11,6%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. A kereseteket a minimálbér és a garantált bárminimum dinamikus emelése, valamint a munkaerőhiány is felfelé hajtja. A keresetek idén is gyorsan nőhetnek, de az infláció láthatóan egyre inkább visszafogja a reálbérek növekedési ütemét

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy esemény jön a bitcoinnál, most érdemes kriptóba befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.