Nem sok babér termett az amerikai tech szektor befektetőinek az elmúlt hónapokban, olyan alulteljesítéssel indították az évet a tech papírok, amire az elmúlt néhány évben nem láttunk példát. A 2022 vége óta tartó, AI-vezérelt tőzsdei rali megtorpant az Egyesült Államokban, miközben a Csodálatos Hetes nevet viselő, nagy technológiai részvényeket tömörítő részvénycsoport tagjai közül több kétszámjegyű esést szenvedett el néhány hét alatt. Mindez persze azt is jelenti, hogy vételi lehetőségek nyíltak meg a piacon, és a technikai kép alapján könnyen lehet, hamarosan enyhülnek a befektetők fájdalmai.
Az elmúlt hetekben számos ok miatt gyors esésnek indultak a tőzsdék, azonban korábban éppen ilyenkor jöttek a kiváló vételi lehetőségek. Lehet, hogy most van itt az idő kockáztatni, de mielőtt a korábbi mechanikus ingerekre hallgatnánk, értsük meg előbb, hogy mi miért történik és aztán kockáztassunk.
Jeremy Grantham még 2022 januárjában figyelmeztetett arra, hogy egy szuperbuborék alakult ki a tőkepiacokon, ami hamarosan kipukkanhat. Jött is az esés, csakhogy a mesterséges intelligencia őrület megakasztotta ezt a folyamatot, és új lendületet adott a tőzsdéknek. A guru most ismét figyelmeztet: szerinte az amerikai részvénypiac súlyos korrekcióra érett meg, miközben az AI-láz csak tovább fújja a lufit. A szakember szerint a részvények túlértékeltek, ráadásul a történelem azt mutatja, hogy minden fontos új technológia körül buborék alakul ki, ami végül kipukkan. Azt is elárulta, hogy szerinte mibe érdemes fektetni egy ilyen bizonytalan helyzetben.
Warren Buffett, a Berkshire Hathaway vezérigazgatója továbbra is defenzív befektetési stratégiát folytat: rekordméretű készpénzállományt halmozott fel és részvényeket adott el, miközben éves levelében nem magyarázta meg ezt a szokatlan óvatosságot - írta a CNBC.
Éveken keresztül az amerikai részvénypiacok felsőbbrendűségéről lehetett hallani, hiszen a csapból is az erős amerikai fogyasztó és a mesterséges intelligencia kedvező hatásai folytak. Az idők azonban megváltoztak és ez az amerikai gazdaság már egy ideje nem az, amiről szó volt. Eközben a részvénypiacon is kezd egy veszélyes együttállás kibontakozni.
Milyen ajándékokat szerezzünk be karácsonyra? A fogyasztók világszerte megrohanják a boltokat, az ideális ajándékok után kutatva. Sokszor beválik a terv, pozitív fogadtatásban részesül a meglepetés. De legalább ugyanilyen arányban egy őszintének színlelt, valójában némileg csalódott mosoly kényszerül az ajándékozott arcára. Képzeljük most el, hogy év végére befektetést kapunk ajándékba: egy amerikai részvényindexet. Örülünk neki? Jó ajándék ez? Esetleg jobban örülnénk egy kötvényindexnek? Melyik csalhat őszintébb mosolyt az arcunkra?
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Erste Alapkezelő írását olvashatják:
A gazdaság aktuális állapota rengeteget segíthet abban, hogy éppen melyek lehetnek azok a szektorok, ahol érdemes jó befektetési lehetőségek után kutatni. Ennek ékes példája volt az elmúlt pár hét, amikor Donald Trump elnökjelölt esélyeinek növekedésével a pénzügy és ipar szektorok rövid idő alatt nagy felülteljesítést produkáltak. Ez sokakat meglepetésként ért, pedig az üzleti ciklusokra alapuló szektorkiválasztással már a tarsolyban lett volna az ötlet.
A Stripe nagybefektetője, a Sequoia Capital 70 milliárd dolláros értékeltésg mellett vásárolná fel a Stripe egyes befektetőinek részvényeit - értesült az Axios.
Az IMF figyelmeztet, hogy a túlzottan magas vállalati értékeltségek kockázatot jelentenek a pénzügyi stabilitásra nézve - írta meg a CNBC.
Shaun Rein, a China Market Research Group vezetője szerint a kínai részvények alulértékeltek, és bár rövid távon kihívásokkal kell szembenézniük, hosszú távon Kína gazdasági átalakulása ígéretes lehetőségeket tartogathat a befektetőknek - közölte a CNBC.
Egyre többen gondolják elemzői körökben, hogy a Csodálatos Hetes, azon belül is elsősorban az Nvidia szárnyalása tőzsdei buborék kialakulásához vezet, azonban az "ellentábor" is egyre népesebb: most a JPMorgan Chase elemzőcsapata tette le a voksát a kérdésben.
Idén eddig soha nem látott mértékben ömlenek a nemzetközi befektetések a dél-koreai piacra, a befektetők abban bíznak, hogy a Japánban látott reformokhoz hasonló intézkedések jöhetnek - írja a Bloomberg.
A Boston Consulting Group hétfőn közzétett jelentése szerint a globális bankok a következő öt évben összesen 7 ezermilliárd dollárral növelhetik értéküket, ha jelentős lépéseket tesznek a növekedés és a termelékenység fokozása érdekében – írja a Reuters.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist július 13-án, pénteken. A mai műsor első részében a Dunaferrel foglalkoztunk, a hányattatott sorsú, több ezer embert foglalkoztató vállalat sorsa ugyanis úgy néz ki, hogy végre rendeződhet. Erről Csiki Gergelyt, a Portfolio makrogazdasági elemzőjét, lapigazgatóját kérdeztük. A műsor második részében az Apple-ről volt szó, a technológiai cég ugyanis nemcsak termékeivel, hanem ügyes pénzügyi döntéseivel is hihetetlen mértékű részvényesi értéket teremtett az elmúlt 10 évben. Ezzel kapcsolatban Jónap Richárd, a Concorde elemzője volt a vendégünk, akit arról is megkérdeztünk, hogy a történelmi összehasonlításban extrém magas értékeltség mellett miért tűnik még mindig vonzó befektetésnek a cég rengeteg részvényes számára.
A svéd BNPL cég, a Klarna újabb leépítési körbe kezdett négy hónappal az után, hogy elbocsátotta a munkaerejének 10 százalékát - írja a Fintech Futures.
Pótolhatatlan veszteséget szenvedett a Hamász.
Augusztus 31-ig biztosan.
Ez is jó hír a nyugdíjasoknak.
Ami Magyarországon 6,5%, az Amerikában 7%.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.