Radikális változás jön az EU-pénzeknél, ami mindent megváltoztathat
Uniós források

Radikális változás jön az EU-pénzeknél, ami mindent megváltoztathat

Portfolio
Brüsszel átfogó reformot tervez az EU következő, 2028-tól induló közös költségvetésére, amely egyszerűsítené az uniós támogatások elosztását és nagyobb mozgásteret biztosítana a tagállamoknak. Az új rendszer célja a források rugalmasabb felhasználása, különös tekintettel a védelmi kiadásokra és az uniós hiteltörlesztésekre, de a terv várhatóan heves vitákat vált majd ki.

Brüsszel radikális reformot készít elő az EU következő többéves költségvetésére, amely egyszerűsítené az uniós források elosztását és nagyobb döntési jogkört adna a tagállami kormányoknak – írja a Financial Times egy a lap birtokába került tervezet alapján.

A tervek szerint az eddigi több mint 50 program összevonásra kerülne, és három fő alap jönne létre, amelyek rugalmasabban kezelnék az új kihívásokat, például a védelmi kiadásokat és a Covid-válság alatt felvett hitelek törlesztését.

Az Európai Bizottság szerint a jelenlegi rendszer túl merev és bürokratikus, ezért a „status quo nem opció”.

A javasolt új struktúra részeként a Bizottság minden tagállammal egyetlen nemzeti reform- és beruházási tervben állapodna meg, amely tartalmazná a kohéziós, regionális fejlesztési és mezőgazdasági támogatásokat is. Ezzel a kormányok nagyobb mozgásteret kapnának a projektek kiválasztásában, de ez csökkentheti a helyi és regionális hatóságok befolyását.

Emellett létrejönne egy „európai versenyképességi alap”.

Ez a kulcsfontosságú ágazatok fejlesztését támogatná, valamint egy átalakított külpolitikai alap, amely jobban illeszkedne az EU stratégiai érdekeihez.

A reform célja az uniós költségvetés felgyorsítása és hatékonyabbá tétele, mivel a jelenlegi hét éves költségvetési ciklusban a regionális forrásoknak eddig csupán 6,4%-át használták fel.

Az egyszerűsített rendszer lehetővé tenné, hogy az EU nagyobb hangsúlyt fektessen olyan közös prioritásokra, mint a védelmi együttműködés, amely eddig nem volt kiemelt szempont a költségvetésben. Ugyanakkor a változtatások ellenállásba ütközhetnek az olyan nettó befizető országok részéről, mint Németország és Hollandia, amelyek hagyományosan óvatosak a költségvetés bővítésével kapcsolatban.

A Bizottság várhatóan idén nyáron terjeszti elő hivatalos törvényjavaslatát a következő többéves pénzügyi keretre (MFF), amelyet mind a 27 tagállamnak el kell fogadnia. Az előző költségvetési ciklus tárgyalásai több mint két évig tartottak, így várhatóan ezúttal is hosszas vita előzi majd meg a végső döntést. Spanyolország például egy saját tervet dolgozott ki,

amely 2000 milliárd euró fölé növelné a hétéves költségvetés összegét, valamint egy állandó hitelfelvételi mechanizmust is bevezetne.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet