Tegnap, tegnapelőtt nagy vihart kavart, hogy borultak a londoni béketárgyalások, mivel Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy semmiképpen sem hajlandó elismerni a Krímet, mint Oroszország területe. Ma kiderült, hogy volt a „Trump-tervnek” egy olyan pontja, amely Moszkva számára sem fogadható el.
Oroszország szerint Volodimir Zelenszkijjel nem lehet tárgyalni a békekötésről, mert az ukrán elnök semmilyen kompromisszumra nem hajlandó - írta meg az orosz külügyminisztérium közlésére hivatkozva a Reuters.
Az amerikai fél egyre nagyobb nyomást helyez Ukrajnára, hogy üljön a békemegállapodásról szóló tárgyalóasztalhoz.
Pozitív megbeszélésként értékelte Keith Kellogg, Donald Trump amerikai elnök ukrajnai megbízottja az ukrán elnök kabinetfőnökével folytatott londoni egyeztetést. Közben az ukrán külügy is kommunikált az eseményről.
Úgy néz ki, Donald Trump amerikai elnök nem viccelt, amikor a múlt héten kiírta Truth Socialre, hogy a héten megállapodhat egymással Oroszország és Ukrajna: sajtóinformációk alapján abszolút úgy fest, hogy ha a mai, londoni csúcstalálkozó jól alakult volna, már csak egy repülőút kellett volna Moszkvába ahhoz, hogy a háború aktív szakasza lezáruljon. A londoni csúcs azonban abszolút nem alakult jól, sőt, igazából meg sem történt, hiszen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tegnap sajtónyilvánosan utasította el Amerika béketervét. Bár Kijev hajlandó lett volna belemenni egy igencsak oroszok felé lejtő „kompromisszumos” békébe, a megállapodás egyetlen dolgon, a Krím sorsán ment el.
Ukrajna ma tárgyalt volna Londonban az Egyesült Államokkal és európai szövetségeseivel Donald Trump amerikai elnök béketervéről, de a találkozó elmaradt, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tegnap sajtónyilvánosan azt mondta, nem fogadja el a tervezetet. A Kreml röviden kommentálta az eseményeket.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott Donald Trump amerikai elnök békejavaslatára: az orosz vezető felajánlotta azt is, hogy teljesen leállítja az Ukrajna elleni offenzíváját, ha Amerika valóban elismeri a Krím feletti orosz fennhatóságot, illetve átengedi az elfoglalt kelet-ukrajnai területeket Oroszországnak – tudta meg az FT bennfentes forrásokból.
Az Egyesült Államok szinte teljes delegációja, Franciaország és Németország külügyminiszterei, valamint az ukrán külügyminiszter is lemondta a részvételt a mai, Londonban szervezett béketárgyalásra – írták meg brit lapok.
Donald Trump amerikai elnök máig adott ultimátumot Ukrajnának arra, hogy válaszoljon az elnök csapata által összeállított, „végleges” tervezetre, mellyel az amerikai elnök le akarja zárni az orosz-ukrán háborút. Az Axios minden korábbinál részletesebben publikálta, hogy a terv pontosan mit tartalmaz.
Napokkal ezelőtt megjelent az amerikai sajtóban az, hogy Donald Trump amerikai elnök el akarja ismerni a Krímet, mint Oroszország területe, ha cserébe Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó leállítani az Ukrajna elleni inváziót, erről tárgyalás is lenne ma Ukrajnával Londonban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök teljes mértékben kizárta, hogy Ukrajna valaha is elismerje a Krím feletti orosz fennhatóságot.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta részvételét a következő, ukrajnai háború lezárását célzó tárgyaláson Londonban, miután Volodimir Zelenszkij tegnap nyilvánosan elutasította Washington béketervét.
A húsvéti ünnep alatt több fontos fejlemény is történt Ukrajnával kapcsolatosan: Vlagyimir Putyin orosz elnök rövid tűzszünetet hirdetett, majd újabb támadást indított Ukrajna ellen. Donald Trump amerikai elnök erősen utalt rá, hogy ha nem sikerül lezárni az ukrajnai háborút tárgyalásos úton a közeljövőben, az USA magára fogja hagyni Kijevet. Mindemellett új részletek derültek ki Trump béketervével kapcsolatosan is: az elnök reméli, hogy Kijev és Moszkva ezen a héten meg tudnak állapodni a háború lezárásához vezető tűzszünetről, Washington pedig hivatalosan is elismerheti a Krím feletti orosz fennhatóságot.
Steve Witkoff, a Fehér Ház közel-keleti különmegbízottja nyilatkozott az amerikai Wall Street Journalnak, amelyben kifejtette az Ukrajnára vonatkozó terveit is.
Tételesen kifejtette Szergej Nyarjuskin, az orosz külföldi hírszerzés (SZVR) vezetője, hogy milyen feltételekkel hajlandó Oroszország békét kötni Ukrajnával.
Részletesen beszámolt a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalásokról Steve Witkoff, Donald Trump különleges küldöttje a Fox News műsorán.
Az orosz haderő elkezdte tavaszi offenzíváját, a cél most az, hogy minél nagyobb területet szerezzenek meg Szumi és Harkiv megyében – idézi Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnokot a Sky News.
Még mindig tartanak a perek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A bahmuti frontra küldték.
Pozitív vélemény jött a Európai Gyógyszerügynökségtől.
Az FBI már őrizetbe is vette.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.