Soha többé nem zsarolhatja Oroszország az energiaellátáson keresztül az Európai Uniót, és ezért 2027 végéig a tagállamok teljesen le fognak válni az orosz olajról, gázról és nukleáris fűtőanyagról, amely érdekében egy részletes útmutatót fogadott el mai ülésén az Európai Bizottság – ezt jelentette be ma délután Dan Jörgensen.
Az Európai Bizottság kedden mutatja be új tervét, amely piaci és jogi eszközökkel tenné lehetővé, hogy az uniós cégek büntetés nélkül felmondhassák orosz energiavásárlási szerződéseiket, és ne kössenek újakat Moszkvával. A javaslat célja, hogy tagállami vétók megkerülésével, kereskedelmi és versenyjogi alapon szorítsa ki az orosz energiahordozókat az európai piacról. A Portfolio értesülése szerint Várhelyi Olivér bizottsági tag eljárásjogi kifogást emelt a menetrend ellen, arra hivatkozva, hogy az közvetetten sértheti a tagállamok jogköreit. Brüsszelben azonban nem tartják valószínűnek, hogy ez megakadályozza a terv elfogadását, amely hosszú távú politikai jelzést küldene a piacnak. A menetrend egyben üzenet Washingtonnak is: az EU az amerikai LNG-importot növelné, amivel Donald Trumpnak is gesztust tenne a vámháborús viták enyhítésére.
A tervek szerint kedden teszi közzé az Európai Bizottság azt az ütemtervet, amely két lépésben számolná fel az Európai Unió és Oroszország közötti földgázimportot. Bár az EU célja, hogy 2027-ig teljesen leváljon az orosz fosszilis energiahordozókról, az átállást jelentős jogi és politikai akadályok nehezítik – különösen a meglévő hosszú távú gázszerződések miatt. Ez különösen igaz hazánkra is, hiszen Magyarország egy 15 éves, még érvényben lévő megállapodás alapján továbbra is nagymértékben támaszkodik az orosz földgázra, ami jelentősen megnehezíti a közös uniós célokhoz való igazodást.
Újabb 900 millió köbméterrel növelni fogják a Magyarország és Szlovákia közötti földgázszállítási kapacitást - közölte Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Pozsonyban.
A világ országainak háromnegyede még mindig energiaimportra szorul, miközben a szél- és napenergia-termelés már ma is elegendő lenne a teljes globális benzinfogyasztás kiváltására – állítja egy friss elemzés. A megújulók tehát nemcsak környezetvédelmi, hanem stratégiai szempontból is kulcsszerepet játszanak az országok önállóságának erősítésében
Az energiabiztonság új korszakába lépett Európa – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke, valamint Keir Starmer brit miniszterelnök az IEA által rendezett csütörtöki energiabiztonsági csúcstalálkozón, amelyet Londonban tartottak meg. Beszédükben részletesen ismertették, hogyan változott meg az európai energiarendszer az orosz agresszió következményeként, milyen partnerségek segítették át az EU-t a válságon, és milyen lépéseket terveznek a jövőbeni energiafüggetlenség érdekében.
Geotermikus kutak fúrásával tervezi biztosítani Zalaegerszeg az energiaellátásának jelentős részét, többek között erről is tárgyalt csütörtökön a helyi közgyűlés.
A cseh finomítókba csütörtök reggel már csak nyugatról érkező, nem orosz eredetű kőolajat importáltak, miután befejeződött a Transalpine (TAL) kőolajvezeték kapacitásbővítése. A kormány szerint ezzel teljessé vált az ország leválása az orosz Barátság kőolajvezetékről.
A kazah Kazatomprom és a cseh állami CEZ energiavállalat hétéves szerződést kötött természetes uránkoncentrátum szállítására a cseh atomerőművek számára - írja a ceenergynews.com
A Budapest LNG Summit 2025 egyik leginnovatívabb gondolatmenetét Szabó Gergely, a MET Central Europe régiós elnöke osztotta meg a hallgatósággal. Előadásában nemcsak az európai ipar energiafüggőségének kihívásait elemezte, hanem egy merész irányváltást is javasolt: szerinte elérkezett az idő, hogy Európa gázbeszerzéseit legalább részben a Henry Hub amerikai gáztőzsdéhez igazítsa.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a kötelező gáztárolási rendelet módosítására vonatkozó tárgyalási mandátumát. A cél az, hogy meghosszabbítsák a jelenlegi szabályokat, ugyanakkor nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a tagállamoknak a piaci viszonyok változásához való alkalmazkodás érdekében. Ez azért is fontos, mert amint megírtuk: az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit, különben akár ellátásbiztonsági kockázatok is felmerülhetnek a 2025-2026-os gázfelhasználási szezonban.
Az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián beszélgettek vezetők és elemzők az áram- és gázpiaci kilátásokról, illetve a jelenleg elérhető vállalati energiabeszerzési lehetőségekről. Többek között elhangzott: a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben az energetikában, egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni. Az árakkal kapcsolatban azonban kedvezőek a kilátások, a szakemberek árcsökkenésre számítanak a gázpiacon. A végfelhasználói árak esetében viszont már nem ilyen jó a helyzet.
Lengyelország bővíti az Ukrajnába irányuló földgázszállítási kapacitását, hogy segítse keleti szomszédját a télre való felkészülésben – közölte csütörtökön a Gaz-System, a lengyel gázvezeték-hálózat üzemeltetője.
A hazai földgáz-, geotermikus energia és biogáz-kitermelés is érdemben nőtt az elmúlt években, és az energiapolitikai tervek alapján ez a tendencia várhatóan a következőkben is folytatódik. Ez főleg az orosz eredetű gázimport lehető legnagyobb mértékű kiváltása miatt lenne fontos, ami elengedhetetlen Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímavédelmi vállalások teljesítéséhez is. Az energiatermelési potenciál és elemzések alapján az alternatív források akár a stratégiai célokban meghatározottaknál is jelentősebb szerepet tölthetnének be a magyar energiaellátásban.
Az amerikai Westinghouse örömmel szállítana a Paksi Atomerőműbe nukleáris fűtőelemeket akár az orosz fűtőelemek kiváltására, és az Egyesült Államok más vállalatai örömmel kötnének most szerződést több magyarországi kis moduláris reaktor leszállítására – hangzott el péntek kora este az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén szervezett háttérbeszélgetésen, amelyre a Portfolio meghívást kapott.
Ki-ki meccsé alakult az elnökválasztás második fordulója, még bármi lehet.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.