Mutatjuk, hogyan szabadulhatnánk meg végleg az orosz gázfüggőségtől

Mutatjuk, hogyan szabadulhatnánk meg végleg az orosz gázfüggőségtől

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter december közepén jelentette be, hogy tárgyalások indulhatnak a katari földgáz jövőbeli vásárlásáról az MVM és a QatarEnergy között. Az alapján, hogy Kína mindössze évi 5,5 milliárd köbméter gáz beszerzéséről tudott megállapodni Katarral, Magyarország valószínűleg nem számíthat évi több milliárd köbmétert garantáló szerződésre. Ezzel együtt, ha megszületik az alku, az évtized közepétől fontos szerepet tölthet be a tervek szerint egyre kisebb gázigényű hazai ellátásban az esetleges ománi, algériai és türkmén forrásokkal együtt. Bár még nagyon sok a kérdőjel, mindez az egyéb piaci forrásokat is figyelembe véve akár azt is jelentheti, hogy a 2030-ra lényegében megszüntethető lenne Magyarország orosz gáztól való függése.

Orbán Viktor: fel kell számolni az energiafüggőséget

Orbán Viktor: fel kell számolni az energiafüggőséget

Az energetikai infrastruktúra összekötése Magyarország és Szlovénia között szimbolizálja a két nép jövőbe vetett reményét is - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a szlovéniai Cirkovcében a Cirkocve-Pince villamosenergia-távvezeték átadóünnepségén. Energetikai kérdésekben Orbán Viktor azt mondta: Magyarországnak három lehetősége van, ha tovább akarja növelni függetlenségét az orosz energiaforrásoktól Románia, Horvátország és Szlovénia irányában. Magyarországot mindhárom irány érdekli, mert a függőséget szeretné felszámolni, hogy minél több választási lehetőség legyen.

Fontos bejelentést tettek: új gázvezeték kötheti össze Európa többi részét Spanyolországgal, ami

Fontos bejelentést tettek: új gázvezeték kötheti össze Európa többi részét Spanyolországgal, ami "zöldhidrogén nagyhatalom" lehet

Az energiaellátás biztosítása, az energiafüggőség csökkentése és az árak kordában tartása érdekében az Ibériai-félsziget európai energetikai összeköttetésének fejlesztését sürgette a spanyol és a német kormány szerdán az észak-spanyolországi La Corunában. Bejelentették, hogy folytatnák a Spanyolországból a Pireneusokon át Franciaországba vezető MidCat nevű gázvezeték korábban leállított építését, és még 2025 előtt hidrogén szállítására alkalmassá tennék azt.

Így csökkentheti Magyarország az orosz energiafüggést

Így csökkentheti Magyarország az orosz energiafüggést

Magyarország az elmúlt években ugyan az energetika több területén előrelépést ért el, de további jelentős intézkedéseket kell tennie az energiabiztonság, a fosszilis energiahordozók felhasználásának csökkentése és az elérhető energiaárak biztosítása érdekében - áll az OECD keretein belül létrejött Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) Magyarországról szóló jelentésében.

Nem akárhonnan juthat zöld áramhoz Magyarország

Nem akárhonnan juthat zöld áramhoz Magyarország

Az Ukrajnában éppen fél éve zajló háború és az arra adott szankciós válaszok nyomán súlyos energiaellátási válság alakult ki Európában - hívta fel a figyelmet a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán.

Felgyorsítja vagy megrengeti a zöld átállást az energiaválság?

Felgyorsítja vagy megrengeti a zöld átállást az energiaválság?

Az ukrajnai háború sokkolta az egész EU-t, de különösen a közép- és kelet-európai régiót. Az új helyzet egyik következményeként az EU zöld megállapodása, a Fit for 55 csomag is útvesztőbe kerülhet legalább átmenetileg, valamint a fenntartható finanszírozás menetrendje is megingott - nem utolsósorban azért, mert újra kell gondolni Európa orosz gáztól való függőségét és az orosz vállalkozásokkal való gazdasági összefonódását. Van elég idő az EU zöld megállapodását a közép- és kelet-európai régióban működőképessé tenni? Mit változtatott meg a háború a zöld átállásban? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettek az Egyensúly Intézet partnerségében zajló CEE Sustainable Finance Summiton a szakértők.

Ennyi lehet július 1-től a liszt, csirke, étolaj ára, ha kivezetik az árstopot

Ennyi lehet július 1-től a liszt, csirke, étolaj ára, ha kivezetik az árstopot

Megjelent a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének szerdai adása. A mai műsor első részében arról kérdeztük Hornyák Józsefet, a Portfolio Makro rovatának elemzőjét, hogy milyen hatással lesz az árstop július 1-ig való fenntartása a benzinkutakra, az élelmiszerboltokra és a termelőkre, de az adásban arról is szó volt, hogy mennyibe kerülnének majd az árstopos élelmiszerek, ha július 1-én kivezetnék az intézkedést. A podcast második részében Pletser Tamással, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzőjével beszéltünk arról, hogy hogyan lehetne csökkenteni Magyarország energiafüggőségét Oroszországtól, annak apropóján, hogy Oroszország két EU-s tagállam, Lengyelország és Bulgária esetében kedden leállította a gázszállításokat.

Kemény ostorozásba kezdtek a német miniszterek, hogy miért nem váltak még le az orosz gázról

Kemény ostorozásba kezdtek a német miniszterek, hogy miért nem váltak még le az orosz gázról

Egészen éles kritikát fogalmazott meg egy keddi berlini energetikai konferencián a jelenlegi német külügyminiszter és a gazdasági miniszter az ország, illetve Európa elmúlt években követett gázpiaci stratégiájáról. Konkrétan abban a témában fogalmaztak élesen, hogy noha már legalább Krím 2014-es orosz megszállása óta jól látták a német vezetők, hogy milyen veszélyekkel jár az orosz gázfüggőség, mégsem tettek ennek leépítése érdekében semmit, sőt Németországban még masszívan növelni is akarták az orosz-függőséget az Északi Áramlat 2 megépítésével.

Csökkentené a kormány a rendkívül magas energiaimportot

Csökkentené a kormány a rendkívül magas energiaimportot

A készülő nemzeti energiastratégia elsődleges célja a hazai energiaellátás függetlenségének előmozdítása, a rendkívül magas energiaimport csökkentése - hangoztatta hétfőn az Innovációs és Technológiai Minisztérium energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára Sárváron az 50. Nemzetközi Gázkonferencián.

Kritikus szinten Magyarország áramfüggősége - A szomszéd országok kezében a sorsunk

Kritikus szinten Magyarország áramfüggősége - A szomszéd országok kezében a sorsunk

Májusban rekord szintre ugrott Magyarország áramimportja, voltak időszakok, amikor a hazai fogyasztásnak kevesebb mint felét termelték meg az itthoni erőművek. A fennmaradó részt természetesen a szomszédos országokból kellett megvásárolni az ellátás biztosítása érdekében. Az importfüggőség nem tegnap alakult ki, a fogyasztás elmúlt évtizedekben tapasztalt bővülését a hazai erőművi termelő kapacitás nem volt képes követni, részben a befektetői környezetben felmerülő nehézségek miatt. Az új erőművek építése azonban nem az egyetlen lehetőség a probléma kezelésére.

Új eszközt vetne be Putyin kelet-európai kiszorítására Amerika

Újabb eszközt vetnének be az Egyesült Államok törvényhozói Oroszország Kelet-Európa energiaellátásában betöltött monopolisztikus szerepének ellensúlyozására. A demokrata és republikánus képviselők által az előző héten közösen benyújtott törvényjavaslat 1 milliárd dollárt biztosítana kelet-európai energetikai projektek finanszírozására 2023-ig, valamint nagyobb mozgásteret adna a külügyminisztériumnak diplomáciai eszközeinek a cél érdekében történő bevetésére.

Több orosz gázt vett Magyarország

Magyarország 6,1 százalékkal több földgázt vásárolt a Gazpromtól az év eddig eltelt részében, mint a tavalyi hasonló időszakban.

Visszaszóltak az oroszok az amerikai fenyegetésre

Az amerikai fenyegetések ellenére is meg fog épülni az Északi Áramlat 2 földgázvezeték - jelentette ki Alekszej Miller, a Gazprom orosz gázipari vállalat vezérigazgatója újságíróknak szerdán Moszkvában.

Amerika nagy dolgot kért Magyarországtól: csúnya adok-kapok lett Oroszország miatt

A közép-európai energiaellátás diverzifikációját sürgette Rick Perry, az Egyesült Államok energiaügyi minisztere Budapesten, aki az orosz függőség enyhítését sürgette. Arra kérte Magyarországot, hogy ne csatlakozzon az orosz gázvezeték építéséhez. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar-amerikai miniszteri sajtótájékoztatón azonban "kettős mércéről" beszélt.

Magyarország az ukrán áram legnagyobb vevője

Magyarország az ukrán áram legnagyobb vevője

Magyarország az ukrán áramexport legnagyobb felvevője; az év első nyolc hónapjában a teljes ukrán áramexport közel 60 százaléka Magyarországra irányult.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.