"Európának Henry Hub kell"– Ez lehet az új irány az európai gázszerződésekben

A Budapest LNG Summit 2025 egyik leginnovatívabb gondolatmenetét Szabó Gergely, a MET Central Europe régiós elnöke osztotta meg a hallgatósággal. Előadásában nemcsak az európai ipar energiafüggőségének kihívásait elemezte, hanem egy merész irányváltást is javasolt: szerinte elérkezett az idő, hogy Európa gázbeszerzéseit legalább részben a Henry Hub amerikai gáztőzsdéhez igazítsa.

Új EU-s gázszabályok: erre készülhetnek a tagállamok

Új EU-s gázszabályok: erre készülhetnek a tagállamok

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a kötelező gáztárolási rendelet módosítására vonatkozó tárgyalási mandátumát. A cél az, hogy meghosszabbítsák a jelenlegi szabályokat, ugyanakkor nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a tagállamoknak a piaci viszonyok változásához való alkalmazkodás érdekében. Ez azért is fontos, mert amint megírtuk: az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit, különben akár ellátásbiztonsági kockázatok is felmerülhetnek a 2025-2026-os gázfelhasználási szezonban.

Kimondták: egyáltalán nem biztos, hogy szabadkereskedelemben marad az energia

Kimondták: egyáltalán nem biztos, hogy szabadkereskedelemben marad az energia

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián beszélgettek vezetők és elemzők az áram- és gázpiaci kilátásokról, illetve a jelenleg elérhető vállalati energiabeszerzési lehetőségekről. Többek között elhangzott: a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben az energetikában, egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni. Az árakkal kapcsolatban azonban kedvezőek a kilátások, a szakemberek árcsökkenésre számítanak a gázpiacon. A végfelhasználói árak esetében viszont már nem ilyen jó a helyzet.

Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig

Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig

A hazai földgáz-, geotermikus energia és biogáz-kitermelés is érdemben nőtt az elmúlt években, és az energiapolitikai tervek alapján ez a tendencia várhatóan a következőkben is folytatódik. Ez főleg az orosz eredetű gázimport lehető legnagyobb mértékű kiváltása miatt lenne fontos, ami elengedhetetlen Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímavédelmi vállalások teljesítéséhez is. Az energiatermelési potenciál és elemzések alapján az alternatív források akár a stratégiai célokban meghatározottaknál is jelentősebb szerepet tölthetnének be a magyar energiaellátásban.

Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is

Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is

Az amerikai Westinghouse örömmel szállítana a Paksi Atomerőműbe nukleáris fűtőelemeket akár az orosz fűtőelemek kiváltására, és az Egyesült Államok más vállalatai örömmel kötnének most szerződést több magyarországi kis moduláris reaktor leszállítására – hangzott el péntek kora este az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén szervezett háttérbeszélgetésen, amelyre a Portfolio meghívást kapott.

Teljesen leválik az orosz olajról Csehország

Teljesen leválik az orosz olajról Csehország

Csehország áprilistól növeli a kőolajimportot az Olaszországból érkező, kibővített TAL vezetéken keresztül, miután a Barátság vezetéken érkező orosz szállítmányok márciusban leálltak - írja a Reuters. A bővítés jelentősen növeli a Csehország számára elérhető kapacitást, így az ország teljesen függetlenné válik az orosz szállítmányoktól.

Kényszerpályán az EU? -

Kényszerpályán az EU? - "Az LNG nem képes versenyezni az orosz vezetékes gázzal"

Európának bizonyos mértékben továbbra is szüksége lesz orosz gázra, ha meg akarja őrizni az európai ipar versenyképességét – jelentette ki a TotalEnergies vezérigazgatója. Ez könnyen arra utalhat, hogy az Északi Áramlat újraindítása ismét napirendre kerülhet. Eközben az EU egy újabb energiakitettség felé sodródik, ezúttal az Egyesült Államok irányába.

Brüsszel titkos terve: így kerülne orosz gáz helyett ukrán Magyarországra

Brüsszel titkos terve: így kerülne orosz gáz helyett ukrán Magyarországra

Az Európai Unió egy új javaslatot mérlegel, amely Ukrajna nagyméretű földalatti gáztároló kapacitásának kihasználásával enyhítené a Szlovákiával fennálló gáztranzitvitát – jelentette a Politico uniós tisztviselőkre hivatkozva. A terv célja, hogy kárpótolja Pozsonyt az Ukrajna és Oroszország között januárban megszűnt tranzitmegállapodás miatt kiesett, évi akár 500 millió euróra rúgó bevételért.

Váratlan helyen talált olajat a Mol!

Váratlan helyen talált olajat a Mol!

A Mol új kőolajmezőt fedezett fel Somogysámson határában - a történet legizgalmasabb része, hogy egy olyan helyen sikerült olajmezőt felfedezni, ahol már több évtizede nem volt kőolajtalálata a cégnek. Az új lelőhely a vizsgálatok szerint napi 1200 hordó kőolaj termelésre képes, amit a Dunai Finomítóban dolgoznak fel.

Szerbia 30 évre elkötelezné magát Oroszország mellett

Szerbia 30 évre elkötelezné magát Oroszország mellett

Szerbia hosszútávú gázellátásának biztosítása érdekében új, 30 évre szóló szerződésről tárgyal Oroszországgal - számolt be a Wprost biznes lengyel híroldal. Bár Szerbia az elmúlt években elkezdett diverzifikálni gázbeszerzéseit, továbbra is nagymértékben függ az orosz energiahordozóktól, és az EU-s szankciókkal szemben nem korlátozza az orosz gázimportot.

Trump és Putyin az EU feje fölött tárgyal az orosz gáz visszatéréséről - De mi lehet a háttérben?

Trump és Putyin az EU feje fölött tárgyal az orosz gáz visszatéréséről - De mi lehet a háttérben?

A Gazprom, egykor Európa egyik legmeghatározóbb gázkereskedelmi partnere, mára drámai hanyatlásnak indult. Az orosz energiacég exportja az európai piacra a 2022-es ukrán háború kitörését követően negyedére csökkent, ami miatt a vállalat milliárdos veszteségeket halmoz fel és tömeges elbocsátásokra kényszerül. Az EU elhatározása, hogy 2027-re teljesen leválik az orosz fosszilis energiahordozókról, alapjaiban írta át a Gazprom üzleti stratégiáját. A vállalat vezetősége alábecsülhette Európa elszántságát, és most kétségbeesetten keres új piacokat – ám a lehetőségek korlátozottak. Eközben az Egyesült Államok és Oroszország között titkos háttértárgyalások zajlanak az orosz gáz esetleges visszatéréséről az európai piacra egy esetleges fegyverszünet esetén. De vajon Európa hajlandó lesz visszalépni az orosz energiafüggőség árnyékába?

Újra saját kezébe veszi a sorsát az EU egy kulcstechnológia területén

Újra saját kezébe veszi a sorsát az EU egy kulcstechnológia területén

Jelentős bővülést mutat az európai szélerőmű-iparág ellátási lánca, több nagy gyártó új termelő kapacitások létesítésébe invesztál, így jelenleg több mint 30 gyárat építenek vagy bővítenek Európa-szerte. Több országban vannak kivitelezés alatt elektromos vezetékeket, generátorokat, gondolákat, lapátokat és tornyokat előállító üzemek fejlesztései, illetve a tengeri szélerőművek alapzatait gyártó kapacitások növelését célzó új beruházások. Ez kedvező fejlemény a tiszta technológiák gyártása területén fokozatosan visszaszoruló európai ipar versenyképessége szempontjából is.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.