Ursula von der Leyen bizottsági elnök bejelentette, hogy a július 9-i határidőig lehetetlen kidolgozni egy teljes EU–USA kereskedelmi megállapodást, ezért a felek egy kevésbé részletes, „elvi megállapodásra” törekednek. A tárgyalások célja, hogy elkerüljék Donald Trump által kilátásba helyezett, akár 50 százalékos vámemeléseket az uniós árukra – számolt be a Financial Times.
Lassan kifogy az Európai Unió közlekedésfejlesztési kerete, de az utolsó előtti részletből olyan projektek valósulnak meg, amelyek jelentősen növelhetik a kontinens tehervasút-forgalmának megbízhatóságát. Bár ez a személyvonatokat szinte egyáltalán nem érinti, az új rendszerben automatikus sebességszabályozással és egységesített kommunikációval gyorsítják az áruszállítást, amivel egyúttal a katonai eszközök dinamikus mobilizálhatóságának is megágyaznak.
A kormány az uniós költségvetési szabályrendszer lehetőségét kihasználva megnyitja a Gazdaságfejlesztési Keretet címmel jelent meg csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye, amely arról szól, hogy 2026-ban célzott többletkiadásokra költ a költségvetésből, az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradék élesítésével. Részletesen bemutatjuk, hogy milyen "költségvetési varázspálca" került a kormány kezébe (ami egyszerre növelheti a költségvetés kiadási oldalát, bizonyos szintig büntetésmentesen), és ez milyen következményekkel járhat.
Dánia, átvéve az Európai Unió soros elnökségét, jelezte, folytatja az Európai Unió 2018 óta húzódó hetes cikk szerinti eljárásának Magyarországgal szemben. A dán vezetés célja, hogy az uniós alapértékeket megsértő tagállamokkal szemben a közösség végre éljen a rendelkezésére álló jogi eszközökkel.
Mivel fokozódik a nyári hőség, az Európai Unió tagállami kérés alapján már több helyszínen megkezdte az erdőtüzek elleni küzdelmet - közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
Szokatlan szövetkezésben vesz részt Magyarország kormánya, amelyben csatlakozik ahhoz a kritikus hullámhoz, amely ellenzi a régiós felzárkóztatást elősegítő kohéziós politika kivezetését a következő hosszú távú pénzügyi keret tervezetéből. A Bizottságot vezető Ursula von der Leyent eddig elsősorban az Európai Parlamentből érték kritikát a kormányok számára is nagyobb mozgásteret jelentő reformelképzelés miatt, de elképzelhető, hogy mindez olyan feltételrendszerhez lenne kötve, amely miatt a magyar kormány is biztosabbnak látja nem bolygatni a költségvetés tipikus szerkezetét.
Az EU egységet próbál mutatni a Trump-kormány vámfenyegetései közepette, de belső megosztottság nehezíti a tárgyalásokat. Németország és Olaszország gyors alku mellett érvel, míg Franciaország és Spanyolország keményebb fellépést sürget. A Bizottság válaszcsomagot készít, de a nemzeti érdekek torzítják az uniós fellépést – számolt be a Politico.
Az Európai Bizottság bemutatta Kvantum Stratégiáját, amelynek célja, hogy néhány éven belül globálisan vezető szerepet töltsön be a kvantumtechnológiák területén. A kezdeményezés komoly versenyképességi faktorrá válhat néhány éven belül, így az EU egy szuverén ökoszisztéma kialakítását célozta meg. Bár a tudás megvan hozzá az EU-ban, egyelőre hiányzanak a befektetések, így most a startupok támogatása és a tudományos áttörések szorgalmazása mellett, ezek piaci alkalmazhatóságának is meg akarnak ágyazni.
Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök ellen bizalmatlansági indítványról szavaznak jövő csütörtökön az Európai Parlamentben, ami az első ilyen jellegű kezdeményezés több mint egy évtizede - számolt be a Politico.
Bár az egymást követő krízisek miatt a Bizottság évről évre rángatja az unió kormányát, Ursula von der Leyen első ciklusát még a klímasemlegesség ígéretével robbantotta be. Most az ehhez szükséges tisztaipari fejlesztéseket kötnék a versenyképesség tematikájához, amely érvelésük szerint hosszú távon biztosítja az EU piacvezető szerepét, az idővel egyre kritikusabbá váló területen. Kérdés, hogy a rugalmas klímakreditek mennyiben járulnak valóban hozzá a környezet megóvásához, és hogy a tagállamok megelégszenek-e ennyi engedménnyel, a klímacélok betartatásáért cserébe.
Két héttel járunk azelőtt, hogy az Európai Bizottság bemutassa első javaslatát a következő hétéves ciklus költségvetéséről, amely már a mérsékelt szivárgások alapján is komoly reformokon mehet majd keresztül. Az utóbbi hónapokban a Parlament képviselői szinte minden alkalmat megragadtak arra, hogy egyértelművé tegyék kívánalmaikat, amelyek különösen nagy hatással lehetnek az unió keleti határvidékét érintő tagállamokra, így Magyarországra is. A kijelölt célokhoz mindenképpen nagyobb költségvetésre lesz szükség, de arról, hogy erre honnan lesznek források, Carla Tavares és Siegfried Muresan jelentéstevők nyilatkoztak a V4-es országok képviselőinek tartott sajtóbeszélgetésen.
Az Európai Bizottság magas szintű küldöttsége csütörtökön Szlovákiába utazik, hogy megvitassák, hogyan tudná az ország fokozatosan megszüntetni az orosz gázimportot.
Az Európai Bizottság 27 biztosa a mai napon hoz döntést arról, hogy milyen ütemben csökkentsék az unió károsanyag-kibocsátását. Bár a célok ambiciózusak, sok politikus attól tart, hogy a szavazóik megbosszulják az ezzel járó költségeket, de amellett is erős érvek szólnak, hogy minél hamarabb veszik komolyan a vállalásokat, annál hamarabb hajthat gazdasági hasznot a zöldítés.
Az Európai Bizottság megakadályozta, hogy az Egyesült Királyság csatlakozzon a Pan-Euro-Mediterrán kereskedelmi egyezményhez, amely enyhíthette volna a Brexit utáni ellátási láncproblémákat. A döntés újabb feszültséget okoz London és Brüsszel között, miközben az EU a Windsor-megállapodás teljes végrehajtását követeli bármiféle további engedmény előtt.
Az Európai Bizottság új javaslata szerint az uniós nehézipari vállalatok mentesülhetnek az exportált termékeik karbonkibocsátásának költségei alól, és visszatérítést kaphatnak az emissziós kvóták után. A cél a globális versenyhátrány csökkentése és a gyártás elvándorlásának megakadályozása a lazább környezetvédelmi szabályozású országokba. A tervezet ugyanakkor éles vitákat váltott ki, mivel Brüsszel próbálja összeegyeztetni a zöld célokat és az ipari érdekeket.
Finisbe érkezett az Európai Bizottság terve, hogy villámgyorsan nyélbe üsse a Mercosur-országokkal kötendő kereskedelmi egyezményt – ha minden a terv szerint halad, az új megállapodás akár már 2025–2026-ban ideiglenesen életbe léphet. Franciaország és Magyarország hat másik tagállammal együtt érdekszövetséget kötött a ratifikáció megakasztására, de egyelőre nem találtak elegendő partnert egy blokkoló kisebbséghez. Most indulhat a politikai huzavona, amelyben minden tagállam a saját agrár- és exportérdekeit próbálja érvényesíteni. Brüsszel igyekszik megelőzni a bénultságot: külön szavazásra bontaná a megállapodás kereskedelmi és politikai részeit. Ha bejön Ursula von der Leyen mesterterve, akkor az Európai Bizottság elnöke jelentős győzelmet érhet el a kereskedelmi háborúban, komoly bosszúságot okozva Donald Trump amerikai államfőnek.
Kevesebbet, mint Spanyolországban vagy Portugáliában.
Itt a fotó a jelenségről.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!