A hazai műtárgypiac vezető információs portálja, a műtárgy.com nemzetközi mintát követő kutatása az érintettek körében végzett kérdőíves felmérésen alapul; a kérdőív kidolgozását és értékelését a Deloitte Magyarország támogatta.
Három különböző tematikájú aukciót is rendez/rendezett ezekben a hetekben a Virág Judit Galéria. Októberben 155 millió forintért kelt el az idei árverési szezon egyik legjobban várt tétele, Munkácsy Mihály Randevú az ablaknál című nagyméretű festménye. November 12-én rendezik a világ negyedik Zsolnay aukcióját, ahol 67 darab múzeumi rangú és értékű porcelánt bocsátanak árverésre, a legszebb tárgyak több millió forintos kikiáltási árról indulnak. A szintén novemberi kortárs aukciójukon pedig többek között Reigl Judit művére, valamint a Hoffmann-gyűjteményre lehet licitálni, amely felöleli az ezredforduló kortárs magyar művészetét. A Portfolio Törő Istvánt, a galéria ügyvezető igazgatóját (címlapképünkön Virág Judittal, a galéria alapító tulajdonosával) kérdezte az aukciók izgalmas részleteiről és a hazai árverési trendekről.
Az új árrekordok születését mindig nagy érdeklődéssel kísérik a művészeti színtér szereplői, de nem mindegy, hogy milyen következtetéseket vonnak le belőlük – a műtárgy.com elemzése.
A második világháborúban a náci németek által Franciaországból elhurcolt műkincsek elrablását dokumentáló Rose Valland ellenálló és az azokat felkutató „Monuments Men” (Műkincsvadászok) emléke előtt tiszteleg a Christie’s párizsi és New York-i árverése.
Több mint 191 ezer euróért (76,9 millió forint) kelt el a Tintin Amerikában című képregény egyik példánya, amelyet az alkotó, a Hergé művésznéven ismert Georges Rémi dedikált - jelentette pénteken a Belga belga hírügynökség a Tajan francia aukciós ház bejelentésére hivatkozva.
Az Art Basel művészeti vásár 2024. október 18-20. között harmadik alkalommal tér vissza a francia fővárosba - új hivatalos nevén Art Basel Paris-ként. A látogatók idén már az újonnan felújított Grand Palais-ban tekinthetik meg közel 200 vezető galéria kiállítását.
A 2021-ben felállított 460 millió forintos aukciós rekord nincs veszélyben – akkor Csontváry Titokzatos szigetéért fizettek ennyit –, és egyelőre a tavalyi év legjobb, 220 milliós eredményének megismétlése is valószínűtlennek tűnik a műtárgy.com várakozása szerint.
2024 eddig jelentős visszaesést hozott a globális műkereskedelemben – amit az egyes piaci szereplők híradásaiból már sejtettünk, most már kőkemény számok bizonyítják.
Új vezetéssel és régi-új helyszínen rendezik meg szeptember 12-15. között Bécs legnagyobb kortárs képzőművészeti vásárát, a Vienna Contemporaryt.
Hogyan fejlesszük a látásunkat? Milyen előkészületek szükségesek egy műalkotás megvásárlásához? Milyen szempontrendszer szerint érdemes elkezdeni a gyűjtést és hogyan hozhatunk olyan döntéseket, amelyek mentén gyűjteményünk jól működő befektetéssé válhat? Szeptemberben ismét elindul az Art Collector Workshop, a műtárgy.com és az Art Advisory Budapest szervezésében zajló interaktív képzés lehetőséget kínál a műtárgyvásárlás és gyűjtés iránt érdeklődőknek, hogy első kézből tanuljanak a szakma legkiválóbb szakértőitől.
A nyár az intézmények számára jellemzően lassabb időszak. Idén viszont a szokásosnál élénkebb, és olyan nagyszabású bemutatókkal teli, amelyek általában a tavaszi és őszi szezont jellemzik. A műtárgy.com most összegyűjtött 10 nemzetközi tárlatot, amelyet érdemes lehet megtekintenünk utazásaink során.
A kortárs művészet egyik igen örömteli velejárója, hogy olykor lehetőség adódhat a művészekkel való találkozásra, beszélgetésre is. Műtermük ajtaját kitárva az alkotók egy olyan bensőséges térbe engedik be a látogatókat, ahol ők a kész vagy épp készülőfélben lévő művekkel testközelből találkozhatnak. Az alkotók tárlatvezetésein a kiállított műveken keresztül az érdeklődők szintén megismerhetik az alkotás folyamatát, kulisszatitkait. Összegyűjtöttünk pár olyan eseményt a csütörtökön induló Műtárgyak Éjszakája Fesztiválról, ahol nem csupán találkozhatsz a művészekkel, de mesélnek saját alkotófolyamatukról, sőt ti is kérdezhettek tőlük!
2024-ben nyolcadik alkalommal rendezi meg a műtárgy.com vezető műkereskedelmi információs portál a Műtárgyak Éjszakája Fesztivált rekordszámú, 113 művészeti programmal. Tavalyhoz képest 22 új, összesen 71 helyszínen várják a műtárgyak szerelmeseit. Az idei év központi tematikája a műtárgyak titokzatos történetére, provenienciájára fókuszál, ezért a restaurátor programok kiemelt szerepet kapnak. Ezeken a műtárgy „lecsupaszodik”, a restaurátorok előtt megelevenedik a műtárgy legféltettebb története: múltja, sérülései, hiányossága vagy éppen az alkotó személyisége is.
Három órán át tartó licitharcot hozott a Virág Judit Galéria 75. tavaszi aukciója, amelyen Gábor Jenő egyik főműve is kalapács alá került - a festményt 80 millió forintnál ütötte Kelen Anna árverésvezető. A legnagyobb szenzációt Kondor Béla négy évtizede nem látott festményének feltűnése keltette, a kép 85 millió forintért talált új tulajdonosra.
Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit a restaurálásnak köszönhetően. A nyolc réteg lakk idővel elnyomta az ikonikus festmény színeit, mivel a bevonat az oxidációtól megsárgult.
Míg külföldön már februárban is nagyon fontos árverések zajlanak, idehaza rendszerint csak májusban pörög fel az aukciós szezon. A nagy kérdés idén az, hogy „begyűrűzik-e” hozzánk is a nemzetközi piacon tapasztalható visszaesés. A műtárgy.com ezúttal a következő hetek néhány nagyobb itthoni árverésének anyagát szemlézve keresi a választ erre a kérdésre.
Egészen sajátos tervvel állt elő a Pénzügyminisztérium.
Gyengül a dollár és a részvénypiaci hangulat is kedvező.
Itt az újabb fordulat, az Országgyűlés bizottságában szavaztak a javaslatról.
Hamarosan Franciaország válhat a legkockázatosabbnak ítélt országgá.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.