A német munkaerőpiac gyengülésének jelei mutatkoznak az Ifo Intézet legfrissebb felmérése szerint. A vállalatok munkaerő-felvételi hajlandósága több mint négy éve nem látott mélypontra süllyedt, ami Európa legnagyobb gazdaságának jelenlegi gyengeségét tükrözi – írja a Retures.
Jó hangulatban telik a kereskedés ma a világ tőzsdéin, Európában határozott emelkedés látható az olaj-, és gázipari cégek vezetésével. Közben az amerikai piacok is kinyitottak ma délután, ahol szintén feljebb kerültek a vezető indexek a tegnapi esés után. A hangulatot pozitívan befolyásolta az Amazon várakozásokat meghaladó negyedéves jelentése, miközben a befektetők a friss amerikai munkaerőpiaci adatokat emésztik. A magyar tőzsde ma zárva tart.
A várakozáskoknál jóval kevésbé nőtt a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, miközben a munkanélküliségi ráta stabil maradt - derült ki a friss statisztikákból.
Ázsiában vegyes hangulatban telt reggel a kereskedés, Európában estek a tőzsdék, Amerikában pedig felemás a hangulat. Az elmúlt napok szárnyalását követően ma lefelé vette az irányt a Trump Media részvénye, a Google anyacége azonban remek negyedéves gyorsjelentést tett közzé, aminek köszönhetően szárnyal az árfolyam, de a Reddit még ennél is sokkal nagyobbat ugrott a kedvező harmadik negyedéves számok közlését követően. A piaczárást követően a Facebook anyacége és a Microsoft is közzéteszi legfrissebb számait, holnap is komoly izgalmak várhatók tehát a tőzsdéken.
Az árupiacokon is vannak izgalmak: a kedvezőtlen amerikai készletadatoknak és egy, az OPEC-al kapcsolatos értesülésnek köszönhetően emelkedik az olajár, illetve a tegnapi történelmi csúcsdöntést követően ma is tovább emelkedik az arany árfolyama.
Ausztria mellett Szlovákiába és Romániába is járnak dolgozni Magyarországról a KSH friss elemzése szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2022 őszén hajtotta végre hazánk 16. népszámlálását. A népszámlálási adatok talán legnagyobb értéke a teljes körű adatgyűjtésnek köszönhető területi részletezettség. A KSH Népszámlálási atlasz című, most megjelent kiadványa a 2022. évi, valamint korábbi cenzusok adatainak felhasználásával, térképek segítségével mutatja be az egyes vármegyék, járások és települések sajátosságait, és nyújt részletes területi képet hazánk népességének társadalmi helyzetéről és életkörülményeiről.
A lengyel gazdaság újabb jeleit mutatja a lassulásnak, miután a vállalati szektor bérei és a foglalkoztatottság is elmaradt a várakozásoktól szeptemberben. A statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint a bérnövekedés üteme lassult, míg a foglalkoztatottság tovább csökkent.
Az elmúlt időszakban mindenki biztosra vette, hogy az inflációt legyőztük és már csak a növekedés miatt kell aggódni. Azonban a kínai lazítás, globális kamatcsökkentések és a vártnál jobb amerikai gazdasági teljesítmény miatt elképzelhető, hogy az eddig fennálló narratíva már nem életképes. Vagy mégis? Elképzelhető, hogy a következő időszak a narratívák harcáról fog szólni a tőzsdéken és amíg nincs egyértelmű győztes, addig az irányt sem lehet majd megmondani.
A Federal Reserve szeptemberi ülésén a döntéshozók bár megállapodtak a kamatlábak jelentős csökkentéséről, de előzetesen megosztottak voltak a lépés mértékét illetően. Végül fél százalékpontos kamatcsökkentés mellett döntöttek, egyensúlyozva az inflációs célok és a munkaerőpiaci aggodalmak között. A most közzétett jegyzőkönyv részletesen bemutatja a döntés hátterét és a tisztviselők eltérő véleményeit- közölte a Cnbc.
Minden fronton erős amerikai munkaerő-piaci adatok érkeztek. A bérnövekedés gyorsult, a munkanélküliségi ráta csökkent, a foglalkoztatottság növekedése érdemben meghaladta a várakozásokat. Az adat után elképzelhető, hogy a következő kamatdöntő ülésen nem a 25 és az 50 bázispont között választ a Fed, hanem a tartás és a 25 bázispontos kamatcsökkentés lesz a kérdés.
A vártnál érdemben magasabb, 54,9 pont lett az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedszerindexe. Ezen belül a foglalkoztatottsági komponens romlott, az árkomponens pedig nőtt. Ez az adat a tegnapi erős ADP-vel együtt azt mutatja, hogy nincsen semmi gond az amerikai gazdaságban. Ezzel pedig lehet, hogy el is dőlt, hogy érdemes-e a következő ülésen 50 ponttal csökkenteni a kamatokat.
A várt 120 ezer fő helyett 143 ezer fővel bővült szeptemberben a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, ami megerősítheti azt, hogy a gazdasági adatok gyors romlásáról nem beszélhetünk.
Az ISM felmérése szerint a feldolgozóipar továbbra is recesszióban lehet és a foglalkoztatottság is romlik. Eközben az árak is nagyot csökkentek. Ezzel egy időben érkezett a JOLTS munkaerőpiaci felmérése is. Nagyot nőtt a nyitott álláshelyek száma és csökkent a munkahely elhagyások száma.
Összességében ezek éppen olyan adatok, amelyek határozottan a további kamatcsökkentés felé mutatnak.
Egészen a 397 környékéig gyengült a forint az euróval szemben múlt héten a gyenge európai makroadatokra, kora délelőtt pedig havi mélypontját is átvitte a váltás. Kora délután augusztus óta nem látott szinten is járt az árfolyam. Fontos makroközlések a héten is jönnek, így a devizapiacon is lehetnek komoly mozgások. Jerome Powell beszédét követően erősödni kezdett a dollár: a jegybankelnök szavaiból azt az üzenetet szűrte le a piac, hogy nincs kőbe vésve az idei meredek kamatcsökkentés.
A devizapiacok és a magyar gazdaság kilátásairól részletesen szó lesz a Portfolio szakmai konferenciáján.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében azt elemeztük, hogy a második negyedéves amerikai GDP-adat hogyan hat az amerikai kamatokra és a részvénypiacokra, valamint hogy kell-e félni recessziótól a választások előtt álló országban. Vendégünk volt Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője. A második blokkban a friss munkanélküliségi és foglalkoztatottsági adatokat beszéltük át Hornyák Józseffel, a Portfolio makroelemzőjével.
A bejövő adatok alapján a munkaerőpiac erősnek tűnik, a feldolgozóipari kilátások pedig javulnak. Kérdés, hogy a jegybank hogyan értékeli majd ezeket az adatokat, mert a bejövő adatok alapján nincs szükség továbbra agresszív monetáris lazításra.
Az egyik legnagyobb minisztériumot kapta.
Minden napra jut egy soha nem látott szint.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Komoly hiányosságok állhatnak a háttérben.
Mire elég a 150 ezer forint.
Donald Trumpon is múlhat a magyar bank árazása.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?